Учора було рівно три місяці, як Україна протистоїть повномасштабній російській агресії.
За цей час український народ довів, що готовий боротися за свою незалежність і не віддасть ворогу свої території. Війна триває, і хоча перемога не є близькою, на шляху до неї вже помітні значні успіхи.
БОЙОВІ ДІЇ
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 25.05 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 29450 (+100) осіб ліквідовано,
- танків – 1305 (+3) од,
- бойових броньованих машин – 3213 (+19) од,
- артилерійських систем – 606 (+0) од,
- РСЗВ – 201 (+0) од,
- засоби ППО – 93 (+0) од,
- літаків – 206 (+1) од,
- гелікоптерів – 170 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 491 (+11),
- крилаті ракети – 112 (+0),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2217 (+5) од,
- спеціальна техніка – 44 (+1).
Найбільші втрати противника минулої доби спостерігалися на Лиманському напрямку.
Фактично росія зазнала стратегічної поразки практично на всіх рівнях:
- цілі війни та стратегічні плани ворога не реалізувалися, адже знищити українську державу не вдалося, і навіть зараз вихід на адміністративні кордони Луганської і Донецької областей залишаються під питанням;
- «сакральна дата» 9 травня для ворога не спрацювала: жодного воєнного результату, який можна було представити як перемогу, окупанти не досягли;
- розрекламований пропагандистами «великий наступ на Донбасі» перетворився на складне, повільне просування з величезними втратами;
- битву за Харків Україна виграла, на Харківському напрямку наші війська вийшли на лінію державного кордону;
- сили оборони України здійснюють локальні контрнаступи в багатьох напрямках і готові до масштабного контрнаступу, успішність якого залежить від вчасності постачання потрібної зброї;
- кількість загиблих ворогів зростає кожного дня і вже наблизилася до позначки 30 000 осіб. Це вдвічі більше, ніж втрати СРСР за 10 років афганської війни;
- наші захисники демонструють усьому світові надзвичайну сміливість, стійкість, мужність та професійність.
Аналітики проекту Oryx повідомили, що за 3 місяці війни документально підтверджено (фото/відео) втрату росіянами в Україні понад 4 тисячі одиниць техніки. 2 320 одиниць знищено, 365 пошкоджено і 1 333 склали трофеї, які перейшли до ЗСУ.
Навіть у всіх збройних конфліктах разом узятих за всю історію свого існування російська армія не втрачала стільки техніки, особливо трофеями.
Складною залишається ситуація в медзакладах тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Низька якість медичного обслуговування та брак медикаментів призводить до високої смертності серед поранених.
- Видання Forbes підрахувало, що за 90 днів повномасштабної війни наші захисники знищили ворожої техніки на 13 млрд доларів. Найдорожчі знищені об’єкти – крейсер «Москва», транспортний літак Іл-76 та великий десантний корабель «Саратов».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський виступив на Світовому економічному форумі у Давосі.
«Для окупації не існує поняття відстані. Найважливіше – на самому початку зупиняти будь-якого агресора. Першою є Україна. Вона на кордоні з РФ, яка сьогодні наступає. Якщо ми впадемо, якщо Україна не витримає – Росія піде далі».
«Зброя, фінанси, політична підтримка, санкції – якби ми отримали їх 100% потреби одразу у лютому, результатом були би десятки тисяч збережених життів. Ось чому Україні потрібна вся зброя, яку ми запитуємо, а не тільки та, яку нам надають».
- 82% українців вважають, що жодні територіальні поступки для досягнення миру в Україні неприпустимі. Про це свідчать дані опитування, яке провів КМІС.
Також 42% опитаних вважають, що наразі замість НАТО може бути прийнятним отримання гарантій безпеки від таких держав як США, Велика Британія, Німеччина, Франція тощо. Водночас 39% респондентів продовжують наполягати, що лише вступ до НАТО зможе гарантувати безпеку Україні й тому відмовлятися від цього не можна.
- Українці активно повертаються на Батьківщину із вимушеної евакуації за кордон. Як повідомили у ДПСУ, західний кордон від початку повномасштабної агресії вже перетнули понад 2,2 млн українців.
- Завдяки швидкій реакції української влади банківський сектор держави у нинішніх умовах залишається стабільним і навіть демонструє ріст.
- Міноборони запустило проєкт про воєнні злочини російських окупантів. Мета проекту – надання базових знань з міжнародного гуманітарного права не лише військовослужбовцям, а й громадянам України щодо відповідних злочинів.
- Україна розпочне поетапне будівництво вузької європейської колії, аби з’єднати свою залізницю з європейською. Спочатку це буде сполучення великих вузлів і великих міст, а далі поступове розширення по всій країні.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Рекордна кількість російської нафти Urals (близько 62 млн барелів) наразі перебувають у суднах у морі. Трейдери намагаються знайти покупців на нафту, але охочих немає
- Офіційні ритейлери Apple у росії – re:Store і iPort – почали закривати магазини, перенаправляючи дефіцитну техніку в точки, що акумулюють найбільший прибуток.
- У російських стоматологічних клініках закінчуються запаси матеріалів та інструментів. Дефіцитом уже стали голки, рукавички, матеріал для пломб, керамічні маси, деякі витратні матеріали.
- На фоні серйозних втрат в Україні та ганебних поразок російському керівництву все частіше доводиться заспокоювати своїх громадян, переконуючи, що нібито «все йде за планом».
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Рада ЄС схвалила виділення Україні четвертого траншу допомоги з Європейського фонду миру в розмірі 500 млн євро. Ці кошти підуть на придбання військової техніки, необхідної Україні.
- Німеччина виділила Україні кредит в обсязі 150 млн євро. Гроші будуть спрямовані на соціальні видатки та видатки у сфері освіти й охорони здоров’я.
- Україна отримала від Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР) черговий кредитний транш на 79,5 млн євро. Кошти були надані Нідерландами.
- Литва запропонувала створення військово-морської коаліції для зняття російської блокади з українського експорту зерна через Чорне море.
- Найбільша у світі мережа кав’ярень Starbucks заявила, що вийде з російського ринку, де працювала майже 15 років.
- Швейцарський машинобудівний концерн Sulzer оголосив про рішення піти з російського ринку. Фірма, зокрема, спеціалізується на виробництві й сервісному обслуговуванні промислових машин та обладнання.