Триває 124 доба героїчного спротиву українського народу повномасштабному нападу з боку рф. Сьогодні найактивніші бої точаться на Луганщині та Донеччині, де ворог щодня здійснює масовані артилерійські обстріли як військових, так і цивільних об’єктів.
БОЙОВІ ДІЇ
- Маючи значну перевагу в авіації, ППО та артилерії, російські війська намагаються витіснити наших захисників із позицій. Однак оборонці України продовжують чинити спротив, перевершуючи окупантів у майстерності, витривалості й мужності. Бойовий дух наших воїнів на висоті.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 28.06 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 35250 (+250) осіб ліквідовано ,
- танків ‒ 1567 (+15) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3704 (+17) од,
- артилерійських систем – 778 (+7) од,
- РСЗВ – 243 (+0) од,
- засоби ППО – 102 (+1) од,
- літаків – 217 (+0) од,
- гелікоптерів – 185 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 636 (+0),
- крилаті ракети – 139 (+0),
- кораблі /катери – 14 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2589 (+14) од,
- спеціальна техніка – 61 (+1).
Найбільших втрат противник зазнав на Бахмутському напрямку.
- Продовжується успішне знищення ворожих складів із боєприпасами. Сьогодні на окупованій частині Луганської області були зафіксовані масштабні пожежі із детонацією боєкомплекту на двох арсеналах – у Зимогір’ї та селі Біле.
- Минулої ночі українські сили завдали понад 10 точних ударів по острову Зміїний, уражений ще один ЗРК «Панцир-С1». Військова операція розрахована на абсолютне визволення острова від окупантів.
- Минулої доби поблизу Марʼїнки, а також на Бахмутському, Донецькому напрямках українські захисники відбили штурми і зупинили просування ворога.
- На Херсонщині наші війська продовжують витісняти окупантів із займаних позицій. У трьох районах області минулої доби українська авіація завдала ударів по скупченню живої сили та військової техніки ворога. Знищено декілька складів із боєприпасами.
Українське командування також просить до офіційних оголошень не коментувати контрнаступ на Херсонщині, бо це шкодить операціям.
- Міністерства оборони Великобританії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що основним напрямом російської операції залишається Сєвєродонецько-Лисичанський котел. Тиждень постійних важких обстрілів свідчить про те, що росія зараз намагається набрати обертів на північному Ізюмському напрямку. Українські збройні сили продовжують утримувати оборону на цій ділянці, ефективно використовуючи лісисту місцевість.
- Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що удар по Києву 26 червня є відповіддю на обговорення західних лідерів про допомогу Україні під час саміту G7, як і попередні удари 29 квітня під час візиту Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша до Києва.
- На початку червня військові експерти заявляли, що попередній командувач Олександр Дворніков, відомий під прізвиськом «сирійський м’ясник», не виправдав надій Кремля й був усунутий із посади. До нього героїчний опір українського народу намагався зламати Валерій Герасімов.
Тим часом Сили оборони України успішно «демілітаризують» російських окупантів та їхню техніку, і за мінімальні просування вперед загарбникам доводиться платити дуже високу ціну. Тому вже незабаром путіну доведеться шукати нового командувача.
- Українська IT-армія за 4 місяці війни атакувала понад 4200 російських онлайн-ресурсів. Сьогодні понад 250 тисяч хакерів-добровольців з усього світу об’єдналися, щоби кожного дня влаштовувати масові атаки на російські онлайн-ресурси.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- В Україні значно зросла кількість громадян, які налаштовані «дуже оптимістично» щодо майбутнього України. Таких виявилося 52%. Про це свідчать дані опитування КМІС.
На запитання про те, що викликає оптимізм стосовно майбутнього, українці найбільше обирали слова «перемога», «армія», «люди», «єдність» і «віра».
Також 78% українців після повномасштабного нападу росії почали більше спілкуватися українською, а ще 11% кажуть, що робили б це, якби була нагода.
78% опитаних жертвували гроші на ЗСУ, 58% передавали кошти на гуманітарні потреби, а 56% допомагали переселенцям одягом та іншими речами.
Варіант миру, коли Україна повертає собі лише територію, яку контролювала до 24 лютого, вважають неприйнятним 66% українців. Припинення війни на територіях, які Україна контролює зараз, є неприйнятним для 80%.
94% респондентів відповіли, що їм важливо, щоб Україна стала повноцінною демократичною державою.
До 2030 року членом ЄС Україну хотіли б бачити 90% українців, а членом НАТО — 73%.
- В Україну з офіційним візитом прибула президент Молдови Майя Санду. Вона відвідала Бучу, Ірпінь та Бородянку, які постраждали від війни. Після цього відбулася зустріч із Президентом України Володимиром Зеленським.
- Після початку повномасштабної агресії рф українська влада створила сприятливі умови для ведення бізнесу в нових умовах. Наслідки таких дій не забарилися – за 4 місяці в Україні було зареєстровано більш як 51 тисяча нових бізнесів. Із них 43 тисячі – це ФОПи та 8 тисяч юридичних осіб.
- У Мінрегіоні запевнили, що опалювальний сезон почнеться вчасно, тарифи зростати не будуть, а віялові відключення електроенергії не плануються.
- Україна припиняє дію двох міжнародних договорів із рф, які стосуються співпраці країн у сфері ядерної безпеки. Зокрема, припиняється обмін інформацією і співробітництво у сфері регулювання безпеки при використанні ядерної енергії.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- У росії вперше з 1918 року відбувся дефолт за суверенним боргом в іноземній валюті через введені санкції. Як пише Bloomberg, дефолт є ознакою того, що країна перетворюється на «економічного, фінансового та політичного ізгоя».
- Російські стоматологи суттєво піднімають ціни на свої послуги: через санкції їм доводиться купувати імпортні матеріали в рази дорожче, але на вітчизняні не переходять.
- У росії все частіше повідомляють про дрібні крадіжки пенсіонерами, які не можуть вижити за свою мізерну пенсію. Згідно з повідомленнями, охорона затримує людей похилого віку, які намагаються винести з магазинів масло, мило, інші продукти харчування. У той час путінський режим щоденно витрачає на війну з Україною близько 21 млрд рублів.
- У низці регіонів рф не вистачає грошей на розселення аварійного житла, тому депутати Держдуми попросили збільшити відповідне фінансування на 19 млрд. рублів.
- Російська влада продовжує штампувати гриф «таємно» на державну статистику, якій цього року доведеться звітувати про найбільше падіння економіки з часів розвалу СРСР. Слідом за митною та банківською статистикою, даними щодо золотовалютних резервів, федерального бюджету та видобутку нафти у секретний режим було переведено відомості про газову промисловість країни.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Лідери країн Великої сімки в понеділок, 27 червня, опублікували спільну заяву про підтримку України. У ній йдеться, що країни G7 надаватимуть Україні фінансову, гуманітарну, військову та дипломатичну допомогу «стільки, скільки знадобиться».
- Як повідомляють західні ЗМІ, лідери країн Групи Семи близькі до угоди про обмеження цін на російську нафту, що зменшить доходи держави-агресора. Крім того, тривають переговори щодо заборони на імпорт російського золота. Очікується, що ембарго на експорт золота позбавить рф близько 19 млрд доларів.
- Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що Вашингтон готує передання Україні сучасних систем протиповітряної оборони.
«Цього тижня, як президент США сказав своїм колегам з «сімки» та Володимиру Зеленському, що ми маємо намір затвердити пакет, до якого входитимуть сучасні засоби ППО середньої та великої дальності для українців, а також інші вкрай необхідні засоби, зокрема артилерійські снаряди й системи контрбатарейної боротьби».
- Прем’єр-міністри Великої Британії Борис Джонсон і Канади Джастін Трюдо на полях саміту G7 записали відеозвернення до Президента Володимира Зеленського та українського народу. Вони подякували українцям за боротьбу, й запевнили у посиленні підтримки та подальшому тиску на Росію.
- Напередодні саміту НАТО, який відбудеться 28-29 червня у Мадриді, генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що нова стратегічна концепція НАТО проголосить росію найбільшою загрозою для країн Північноатлантичного Альянсу.
- Японія оголосила про введення додаткових санкцій проти росії. Зокрема, забороняється імпорт російського золота та надання рф бухгалтерських, трастових та деяких інших послуг.
- Британія надасть технологію для перевірки пшениці, аби вкрадене росією українське зерно на тимчасово окупованих територіях не потрапило на світовий ринок.
- Європейська комісія надасть Україні спорядження від хімічних, біологічних, радіологічних та ядерних загроз. Пакет допомоги вартістю 11,3 млн євро включає 300 000 спеціалізованих захисних костюмів, 5 600 літрів дезактивуючих речовин і 850 одиниць обладнання для операцій з дезактивації. Крім того, лікарні в Україні отримають деяке інше медичне обладнання.
- Україна отримала від Японії додаткових близько 500 млн доларів пільгового кредиту. Кошти спрямовані до держбюджету для фінансування першочергових соціальних і гуманітарних видатків, охорону здоров’я тощо.
- Вімблдон додатково передасть £250 тисяч на допомогу українським біженцям. Раніше благодійний фонд Wimbledon вже перераховував 200 тис. фунтів на допомогу біженцям через кілька благодійних організацій, також турнір передав 100 тис. доларів в рамках ініціативи Tennis Plays for Peace.
- У Варшаві відбулося відкриття виставки знищеної силами оборони України російської техніки «За нашу і вашу свободу». Головна мета заходу – показати, що через нашу територію російські танки можуть потрапити до Європи лише як виставкові експонати. Україна вже довела, що є надійним щитом Європи на сході.