Триває 162 доба героїчного протистояння українського народу повномасштабному російському вторгненню.
БОЙОВІ ДІЇ
- На всій лінії фронту спостерігається напруження, однак найбільш небезпечною сьогодні є ситуація на Донеччині, де ворог намагається атакувати на Донецькому, Авдіївському та Бахмутському напрямках.
- Захисники України майстерно «демілітаризують» окупантів і нівелюють своєю майстерністю переваги ворога у техніці та кількості боєприпасів. Водночас продовжується знищення складів росіян, розташованих у тилу.
- У ніч на 3 серпня ЗСУ знищили ще два ворожі склади з боєприпасами у Херсонській області. Вже вкотре детонували боєприпаси у Чорнобаївці, другий склад окупанти обладнали в районі Берислава.
- На Херсонському напрямку наші військові продовжують тиснути ворога й звільнили від окупантів ще сім сіл, наразі в області деокуповано 53 населені пункти.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 04.08 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 41500 (+150) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1789 (+15) од,
- бойових броньованих машин ‒ 4026 (+4) од,
- артилерійських систем – 946 (+7) од,
- РСЗВ – 260 (+1) од,
- засоби ППО – 118 (+0) од,
- літаків – 223 (+0) од,
- гелікоптерів – 191 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 742 (+2),
- крилаті ракети – 182 (+2),
- кораблі /катери – 15 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2960 (+38) од,
- спеціальна техніка – 83 (+0).
Найбільші втрати противника минулої доби були зафіксовані на Бахмутському та Донецькому напрямках.
- Стало відомо про ліквідацію на Донбасі відомої терористки Ольги Качури, на прізвисько «Корса». Вона була «полковником» так званої «ДНР», командиром реактивного артилерійського дивізіону і безпосередньо віддавала накази про цинічні та жорстокі обстріли Іловайська, Дебальцевого, Вуглегірська, Маринівки, Авдіївки Донецької області, що призвело до масової загибелі мирних людей.
- За даними британської розвідки, завданий Україною удар по російському ешелону з боєприпасами, що прямував із Криму, серйозно пошкодив залізничне сполучення.
- Як повідомляє Генштаб ЗСУ, сьогодні окупанти провалили кілька штурмів на Бахмутському та Авдіївському напрямках.
Усі намагання окупантів просунутися в напрямках Мар’їнки та Білогірки українські військові також звели нанівець, і ворог змушений був відступити.
Окупанти деморалізовані тотальним спротивом українського народу. Російському командуванню все важче поповнювати підрозділи, що зазнають втрат у розв’язаній ним безглуздій війні.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Міністерство аграрної політики та продовольства заявило, що цьогоріч валовий збір урожаю очікується на рівні 65-67 млн тонн замість 60 млн тонн, як передбачалося раніше.
- Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що Парламентський саміт Кримської платформи відбудеться у Загребі (Хорватія) 24 жовтня. Зараз готуються запрошення всім спікерам.
- Через платформу UNITED24 на «Армію дронів» вже зібрали більш як 750 млн грн. Загалом до кінця серпня планується закрити перше завдання – закупити дві сотні дронів-розвідників.
- У Міністерстві цифрової трансформації готують впровадження у застосунок «Дія» пенсійного посвідчення – за віком, за інвалідність та за вислугою років. Це важливо, оскільки багато людей не має ID-картки чи закордонного біометричного паспорта.
- Незважаючи на непросту ситуацію в державі, до системи для технологічного бізнесу Дія.City приєдналося вже понад 300 резидентів. Зокрема, світовий гігант IT-аутсорсу Ciklum, відомий розробник AI-рішення для аналізу даних DataRobot, стартап Reply, який створив платформу для автоматизації роботи бізнесу, та міжнародна продуктова компанія Govitall, що створює освітні продукти.
- Україна протягом липня експортувала 3 млн тонн зернових та олійних культур. Зростання обсягів експорту демонструє покращення пропускної здатності річкових портів на Дунаї, через які за липень було вивезено 1,3 млн тонн аграрної продукції. Це у 3,7 раза більше, ніж за попередні місяці.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Кремль знову активізував своїх агентів впливу в Європі, щоби ті поширювали в ЄС ідеї капітуляції України. Так ексканцлер ФРН Герхард Шредер після візиту в Москву заявив, що росія готова до переговорів з Україною і першим кроком на цьому шляху є «зернова угода».
При цьому німецький політик активно просуває нові російські наративи про закінчення війни, наприклад, через «компроміс» щодо Донбасу, збройний нейтралітет України та «поступки з обох сторін».
Водночас Україна наполягає, що переговори можуть бути тільки після припинення вогню та відведення військ окупантів. Бо Москва одною рукою підвищує градус терору новими варварськими злочинами, іншою – запрошує Україну до фактичної капітуляції.
- Путінський режим марить ідеями зміни нинішнього світового порядку та формування нової розстановки сил на міжнародній арені через повномасштабну війну, яку рф почала проти України.
Такі ідеї озвучив директор департаменту зовнішньополітичного планування МЗС росії Алєксєй Дробінін у статті для одного з журналів.
Він зазначає, що внаслідок цих процесів Москва стане «одним із основних творців історії». При цьому дипломат вважає, що зараз співпраця із Заходом «безповоротно завершена», а на заміну їй приходить Велике Євразійське партнерство і трикутник росія-Китай-Індія.
- Російські ліси охоплені вогнем, однак влада не поспішає гасити пожежі, оскільки її увага прикута до війни в Україні, куди зараз забирають навіть безпілотники МНС.
- Центробанк рф попередив, що падіння російської економіки прискориться, хоча, за словами путіна, вона вже начебто стабілізувалася й витримала удар санкцій.
- Влада приховує від росіян, куди державні корпорації витратили трильйони бюджетних грошей. Через страх потрапити під санкції, більшість закупівель перейшла в тіньовий режим.
Однак у підсумку трильйони рублів, витрачені найбільшими компаніями росії, стали невидимі навіть для держави. За підсумками першого півріччя обсяг контрактів, укладених держкомпаніями, впав більш ніж удвічі – з 11,5 до 5,5 трильйона рублів.
Експерти кажуть, що обвал у статистиці став результатом засекреченого режиму проведення закупівель.
- Данська транспортно-логістична компанія Maersk продає свої активи у росії та виходить із місцевого ринку.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- У Білому домі спростували інформацію про те, що начебто між адміністрацією президента США Джо Байдена та президентом Володимиром Зеленським є якась недовіра.
Про це на брифінгу повідомив координатор з комунікацій у Раді національної безпеки США Джон Кірбі. Він заявив, що Байден багато разів висловлював «своє захоплення лідерством та мужністю президента Зеленського у цей воєнний час».
«Очевидно, він багато разів розмовляв з президентом Зеленським особисто, і він знає, розуміє, в якому стресі перебуває президент Зеленський і весь український народ. І саме тому він, як і раніше, має твердий намір продовжувати підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії».
- США запровадили новий раунд санкцій, спрямованих проти пов’язаних із Кремлем еліт, великих транснаціональних компаній та операції з ухилення від санкцій. У санаційні списки додали 13 людей і понад 30 компаній.
Під санкції, зокрема, потрапили співвласник московського аеропорту «Шереметьєво» Олександр Пономаренко, співвласник хімічного холдингу «Фосагро» Андрій Гурьєв, Магнітогорський металургійний комбінат та його власник Віктор Рашніков, низка інших російських бізнесменів та колишня російська гімнастка Аліна Кабаєва, яку називають коханкою путіна.
Також санаційні списки поповнили колаборанти – керівник російської окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо, його зам Кирило Стремоусов, голова окупаційної адміністрації Маріуполя Костянтин Іващенко.
- У Пентагоні назвали брехнею заяви російського міністра оборони рф Шойгу про те, нібито російські війська знищили в Україні шість ракетних комплексів HIMARS.
У Пентагоні зазначили, що українські військові з руйнівною точністю й ефективністю застосовують кожну з ракетних систем HIMARS, які «США, союзники та партнери надали для захисту від жорстокого, злочинного вторгнення росії».
- Британія планує виділити 3 мільярдів фунтів для допомоги Україні.
Більша частина коштів (2,3 млрд фунтів) буде залучена до фінансування оборонної підтримки України, а решту 700 млн фунтів отримають компанії, які планують долучитись до відновлення нашої країни після перемоги.
- Швейцарія приєдналася до останнього пакета санкцій ЄС, запровадженого проти росії. Заборонено купівлю, імпорт або транспортування золота та золотих виробів з рф.
Відповідно до нових обмежень, заморожуються активи «Сбербанку», йому заборонено надавати кошти, економічні ресурси чи технічні послуги. До санкційного переліку Швейцарії також додані ще 54 фізичні та 9 юридичних осіб.
- Спільний координаційний центр, який почав роботу в рамках «зернової угоди», перевірив перше судно з українським зерном. Тепер корабель прямує до порту Триполі в Лівані.
- Продовольча та сільськогосподарська організація ООН за фінансової підтримки Канади розпочала новий проект на суму $40 млн, щоб розв’язати проблему дефіциту зерносховищ в Україні.
Ця ініціатива дозволить забезпечити зберігання додаткових 2,4 млн тонн зерна у 2022–2023 роках разом із відповідною технічною підтримкою та обладнанням. Цей проєкт доповнить допомогу на суму $17 млн, яку надала Японія для забезпечення зберігання 1 млн тонн українського зерна.
- Найбільший супутниковий оператор Європи Eutelsat припинив трансляцію російського пропагандистського телеканалу НТВ «Мир».
Управління аудіовізуальних і цифрових комунікацій Франції (Arcom) зазначило, що російський телеканал неодноразово представляв не лише українське керівництво та українську армію, а й насамперед українське населення такими, що сповідують нацистську ідеологію Третього рейху та є надзвичайно небезпечними.