Український народ 104 дні бореться проти повномасштабної російської агресії, успішно стримує ординську навалу, дає гідну відсіч загарбникам і має певні успіхи у локальних контратаках.
БОЙОВІ ДІЇ
- Найскладнішою сьогодні залишається ситуація у Сєвєродонецьку, де ворог мав певні локальні успіхи, однак завдяки злагодженим діям наших захисників вдалося потіснити противника, Тривають запеклі вуличні бої, наразі Сили оборони України відтіснили окупантів, володіють ініціативою і контролюють ситуацію в місті. Крім того, українські військові не дозволяють ворогу взяти під контроль автошлях Бахмут-Сєвєродонецьк.
- На Харківщині та Херсонщині наші захисники продовжують успішні локальні контрнаступальні дії.
Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 07.06 орієнтовно склали:
- особового складу – близько 31360 (+110) осіб ліквідовано,
- танків ‒ 1390 (+4) од,
- бойових броньованих машин ‒ 3416 (+16) од,
- артилерійських систем – 694 (+4) од,
- РСЗВ – 207 (+0) од,
- засоби ППО – 96 (+0) од,
- літаків – 212 (+1) од,
- гелікоптерів – 177 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 553 (+2),
- крилаті ракети – 125 (+0),
- кораблі /катери – 13 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2405 (+10) од,
- спеціальна техніка – 53 (+0).
Найбільші втрати противника минулої доби були зафіксовані на Слов’янському напрямку.
- Українська розвідка повідомляє, що російські загарбники намагаються мінімізувати бойові зіткнення із ЗСУ, а тим, хто тікає, погрожують розстрілами.
- Військово-морські сили ЗСУ відкинули угруповання російських кораблів від українських берегів на більш ніж сто кілометрів.
- Українська IT-армія продовжує протистояти російській агресії у кіберпросторі. З 30 травня до 5 червня було атаковано 600 російських онлайн ресурсів.
- Влада продовжує докладати максимум зусиль для вивезення українців у безпечні місця з територій, де ведуться активні бойові дії.
- Через серйозні втрати в техніці росія почала вигрібати зі складів техніку, яка не випускалася з кінця 60-х років минулого століття. Як зазначають експерти, із баз зберігання в Україну почали відправляти легкі плаваючі танки ПТ-76. Вони випускалися з 1951 по 1967 роки. До 2010 він залишався на озброєнні російської армії, а потім його мали утилізувати. Тепер ці машини отримують «друге» життя, оскільки більшість сучасної російської техніки українські воїни успішно «демілітаризували».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський не працює виключно в Києві. У неділю, 5 червня, побував на позиціях наших захисників на Донбасі, у безпосередній близькості від лінії фронту.
Глава держави відвідав командні пункти та передові позиції ЗСУ в районі Бахмута Донецької області та Лисичанська Луганської області. Президент ознайомився з ситуацією на окремих ділянках фронту, а також вручив нагороди та цінні подарунки українським військовим.
- Держприкордонслужба повідомляє, що потік людей на в’їзд в Україну через її західний кордон 27 днів поспіль перевищує потік на виїзд. Сумарно чистий приплив в Україну за ці дні становить близько 184 тисяч осіб.
- Прийнятними гарантіями для розмінування українських портів є зброя, яку наша держава зможе розташувати в регіоні. Про це під час зустрічі з журналістами заявив Президент Володимир Зеленський.
«Ми готові до вивезення зерна і ми ламаємо риторику росії, що це ми не хочемо вивозити і провокуємо продовольчу кризу. Ми готові, але нам потрібен безпековий коридор… Ми працюємо над цим і отримаємо протикорабельні системи. Це не погрози. Це будуть найкращі гарантії».
- У парламенті готується законопроєкт про списання заборгованості зі споживчих кредитів на придбання рухомого та нерухомого майна, яке було знищено під час війни.
- За чотири тижні на онлайн-платформі UNITED24 вдалося зібрати понад 1,5 млрд гривень на підтримку України. Про це повідомив Президент Володимир Зеленський.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- У той час, як путінська пропаганда транслює браві заяви чиновників про «потєрь нєт» у війні з Україною, у регіонах рф влада почала замовляти могили в аномально великих масштабах.
Зокрема, у Хабаровському краї замовлено риття одразу 700 могил. У Красноярську закуповують близько 100 могил. У Копейському районі Челябінської області замовили поховання одразу 37 померлих, а в Карелії 39.
У деяких регіонах кількість нових поховань не позначено: у документації йдеться, що вони плануються «чергами».
- У травні російський авторинок оновив антирекорд продажу: за місяць реалізували усього 24,3 тис машин. Таким чином продажі нових легкових і легких комерційних автомобілів упали на 83,5%.
- Росія на тлі санкцій скоротила експорт алмазів на ключові ринки – до Індії та Європи: санкції, накладені на російську компанію “АЛРОСА”, дозволяють їй постачати сировину до Індії, але виникають проблеми з оплатою.
- Візит міністра закордонних справ рф Сєргєя Лаврова до Белграда довелося скасувати після того, як відразу три держави – Болгарія, Північна Македонія та Чорногорія – відмовилися пропускати російський літак.
- Національна рада з електронних ЗМІ Латвії ухвалила рішення про заборону трансляції останніх 80 російських телеканалів, які ще можна було дивитися на території цієї балтійської країни. Рішення набуде чинності 9 червня й діятиме доти, доки рф не припинить війну проти України й не поверне окупований Крим.
- У Російській академії наук вважають, що зараз існує реальна загроза масової втечі російських учених за кордон. І до початку війни проти України процес був масовим, однак тепер багато держав ухвалили рішення про залучення російських науковців, тому в рф очікують на втрати в цій сфері.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Велика Британія підтвердила, що безкоштовно передасть Україні реактивні системи залпового вогню M270 із дальністю влучання до 80 км. Також британці постачатимуть боєприпаси до них та навчать роботі з цими комплексами українських захисників.
- Уряд Великої Британії заявив про виділення другого пакету допомоги Міжнародному кримінальному суду щодо розслідування воєнних злочинів росії в Україні.
- Греція активно допомагає Україні боротися з російськими окупантами, поставляючи військове спорядження та обладнання. У країні назвали масштаби постачання зброї та боєприпасів для ЗСУ «небувалими».
Зокрема, йдеться про передачу таких систем і ресурсів:
- 122 БМП-1 з боєзапасом
- 15000 реактивних снарядів калібру 73-мм
- 2100 реактивних снарядів калібру 122-мм
- 20 000 автоматів АК-47
- 3 200 000 патронів калібру 7,62 мм
- 60 ПЗРК FIM-92 Stinger
- 17000 снарядів калібру155-мм
- 1100 протитанкових ракет РПГ-18.
Окрім оголошених раніше протикорабельних ракет RBS 17, Швеція надасть Україні протитанкові снайперські гвинтівки AG 90 і боєприпаси до них, а також додаткові 5000 шведських безвідкатних протитанкових гармат AT4. Крім того, Швеція внесе 60 млн шведських крон у фонд, створений НАТО для підтримки ЗСУ.
- Посол США в Україні Бріджит Брінк повідомила про передачу Сполученими Штатами українським правоохоронцям і прикордонникам рятувального обладнання вартістю 50 млн доларів.
- Сервіс Risk & Compliance від Dow Jones припинив постачати російським банкам комплаєнс-інформацію, включно з даними про учасників санкційних списків.
- Прем’єр-міністр Ірландії Міхал Мартін підтримав вступ України до ЄС у найкоротші терміни. Він вважає, що лідери ЄС у червні повинні надати Україні статус кандидата на вступ.