26 квітня 1986 року сталась найбільша в людській історії техногенна катастрофа в історії людства. У цей день змінилось життя мільйонів людей, як в Україні, такі і за межами.
Міністерство культури та інформаційної політики України підготувало добірку з 11 книг та фільмів про трагедію, інформує Proslav.
Фільм «Чорнобиль: Два кольори часу»
Це документальна кінотрилогія режисера Ігоря Кобрина знята «по гарячим слідам» відразу після аварії.
Цю стрічку про Чорнобиль першою показали на центральному телебаченні срср. Робота Кобрина лягла в основу серіалу НВО та Sky Atlantic «Чорнобиль».
Фільм «Розщеплені на атоми»
Телевізійний фільм, у якому поєднано елементи художньої картини й документальних кадрів.
Автори стрічки намагаються одночасно розповісти історії реальних очевидців катастрофи й підсилити емоційний фон художніми сценами, які межують з документальними інтерв’ю.
Фільм «Земля забуття»
Українсько-французький художній фільм, у якому розповідається про Чорнобильську катастрофу через призму особистої трагедії жителів міста Прип’ять.
Картина була дебютною для французької документалістки Мішель Боганім.
Серіал «Чорнобиль»
Телесеріал американського каналу НВО та британського Sky Atlantic «Чорнобиль».
Ліквідатор та письменник Сергій Мирний охарактеризував його «найпотужнішим, наймасовішим, найбільш технологічно зробленим кінематографічним висловлюванням на тему Чорнобиля».
Фільм «The Red Chernobyl»
Документальна стрічка британського Sky Atlantic, яку було знято відразу після серіалу «Чорнобиль».
Автор цієї документалки Крейг Мейзін зазначив, що хотів розповісти «непроговорену реальну історію» Чорнобильської катастрофи.
Програма «Розсекречена історія. Чорнобиль: що встановило розслідування катастрофи?»
Тематична програма «Суспільного» побудована спільними розповідями українських істориків та ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Вони намагались розібратись, хто дійсно винний у найбільшій світовій техногенній катастрофі.
Стаття «Нові розсекречені документи КДБ про Чорнобиль»
Журналістський матеріал незалежного дослідника архівів радянських спецслужб Едуарда Андрющенка та журналіста Дмитра Трещаніна.
Спираючись на архівні документи, автори статті відтворюють «буденний жах» катастрофи та розповідають, як з’явились перші корупційні оборудки у зоні трагедії.
Книга «Чорнобильська трагедія. Нариси з історії»
Докторка історичних наук та українська дослідниця Наталія Барановська системно досліджує катастрофу на ЧАЕС.
Розповідь розпочинається з передумов аварії, а завершується нарисами, присвяченими унормуванню повсякденного життя після катастрофи.
Книга «Чорнобильське досьє КДБ»
Завдяки відкриттю архівів радянських спецслужб пролилось світло на безліч історичних аспектів.
Все, про що знало і приховувало КДБ, – в одній науковій праці, створеній спільними зусиллями Галузевого державного архіву Служби Безпеки України, Інституту історії України НАН України та Українського інституту національної пам’яті.
Книга «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи»
Книга авторства відомого українського історика Сергія Плохія. У своїй розповіді він показує, як справжньою причиною ядерної катастрофи стала не помилка окремої людини, а система закритості та секретності, яку тоді сповідував срср.
Книга «Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього»
Цією працею білоруська письменниця та нобелівська лауреатка Світлана Алєксієвич займалась кілька десятків років.
Ця книга – можливість почути живі голоси тих, кого торкнулась катастрофа.
Нагадаємо, у 2021 році Proslav відзняв документальну стрічку зі спогадами очевидців Чорнобильської катастрофи. Спогадами з нами поділилися переселенці, що стали мешканцями Переяслава Тамара Редчиць, Єва Губська, Наталія Крутік, Олександр Бутковський та Лідія Буряченко. Пропонуємо вам переглянути його сьогодні та нагадати собі про події, які за жодних обставин не мають повторитися.