Чи знають переяславці і гості міста основні положення головного документу України: опитування з нагоди Дня Конституції

Незалежність та свобода – сотні років українці боролися за ці поняття. За право жити вільно у своїй державі зі своїми правами та законами. І от, сьогодні виповнюється 26 років з дня ухвалення Основного Закону України. Цій доленосній події передували роки наполегливої і важкої праці, консультацій, криз і домовленостей.

Чи знають переяславці і гості міста основні положення головного документу України: опитування з нагоди Дня Конституції

З нагоди одного з найбільш значущих державних свят України, ProSlav підготував короткий екскурс в історію основного документу держави, а також опитування переяславців про те, чи знають вони основні положення Конституції.

За даними істориків, першим на території сучасної України збірку законодавчих норм видав князь Ярослав Мудрий у 1037 році. Вона мала назву «Руська правда». У ній регулювались відносини між людьми, поняття честі та гідності, право властності, описувались покарання за кримінальні злочини, навіть мала елементи цивільного кодексу. На той час на території москви з ранку і до ночі квакали жаби – гармонія!

Незважаючи на трьохсотлітнє поневолення нашого народу монголо-татарами, світлі уми продовжували розвивати українську державність. У 1710 році було прийнято Конституцію Пилипа Орлика. У ній було розписано теорію суспільного договору про те, що суспільство та влада мають домовлятись між собою та окреслювала двосторонні обов’язки, як з боку жителів, так і представників органів управління. Окремо потрібно відмітити, що Конституція Орлика відмінила виборну владу гетьмана, чітко окреслила його межі впливу та визначила найвищим органом влади Раду війська запорізького. На сучасний лад це можна порівняти з парламентсько-президентською формою правління. У цей же самий час, 1710 року, московити розпочали війну проти османців. Крові та нових територій жадали тодішні орки. Як бачимо, майже нічого не змінилось.

На початку ХХ сторіччя розпочалась перша серія розпаду вже російської імперії. А в українців з’явився шанс отримати бажану свободу. 29 квітня 1918 року було прийнято основний закон УНР «Статут про державний устрій, права і вільності УНР». Щоправда, його прийняли в останній день існування Центральної Ради.

Ярослав Мудрий, Пилип Орлик, Михайло Грушевський підготували для сучасної України приклади невпинного розвитку та вдосконалення прав і свобод українців. А вже 28 червня 1996 року після невпинної роботи депутатів Верховної Ради була прийнята сучасна Конституція України. 315 народних обранців проголосували за Основний Закон.

І от уже 26 років українці щорічно святкують державне свято – День Конституції України. Але чи знають українці її головні положення? ProSlav підготував про це спеціальний сюжет.

Чи знають переяславці положення головного документу України: опитування з нагоди Дня Конституції

Нагадаємо, у минулому опитуванні ProSlav дізнавався, наскільки жителі Переяслава обізнані у поширених скороченнях – абревіатурах.

Exit mobile version