У зв’язку з повномасштабною війною в Україні, більше тисячі компаній-гігантів ще в перші місяці вторгнення зобов’язалися залишити російський ринок. Проте деякі з них свідомо не квапляться покидати рф, попри свої обіцянки. Серед таких брендів, зокрема, Heineken, Unilever, Philip Morris та Mondelez.
Відповідне дослідження, опубліковане CNN, провели у Єльському університеті.
«Ці компанії порушують свої обіцянки. Вони діють як спекулянти воєнного часу. Це більш ніж розчаровує. Це ганебно і неетично», – наголошує професор Єльського університету Джефф Зонненфельд.
На його думку, споживачі мають розуміти, що підтримуючи ці компанії, вони підтримують те, що підживлює путінську військову машину.
Heineken
Через 4 дні після початку повномасштабної війни нідерландська компанія Heineken опублікувала заяву з обіцянкою покинути росію. Однак, за даними Єльського університету, ця компанія досі має сім пивоварень і 1800 співробітників у рф. Крім того, Heineken запустила в росії серію нових брендів. У самій компанії запевняють, що Heineken вже знайшла покупця на свій російський бізнес і з квітня 2023 року чекає на схвалення угоди від влади росії.
Mondelez (Oreo, крекери Triscuit, снеки Nabisco)
У березні 2022 року гігант із виробництва закусок та цукерок Mondelez пообіцяв «скоротити всі другорядні види діяльності в росії, допомагаючи підтримувати безперервність поставок продуктів харчування». У компанії заявили, що зосередять свою діяльність на базових пропозиціях. Однак наразі в росії, як і раніше, працює 3000 співробітників Mondelez. На запит журналістів CNN компанія не відповіла.
Unilever (мило Dove, морозиво Ben & Jerry’s, чай Lipton, морозиво «Корнетто»)
На початку березня 2022 року британська компанія Unilever пообіцяла продавати в росії лише товари першої необхідності, вироблені у країні. Однак вони продовжують продавати в рф морозиво та інші споживчі товари. Представники Unilever відмовилися коментувати дослідження університету, і нагадали про зроблену в лютому 2023 року заяву про те, що важко покинути росію, не передавши активи владі і не завдавши шкоди працівникам.
Nestle (Kit Kat, кава Nescafe, Purina)
Подібно до Unilever, Nestle минулоріч також пообіцяла продавати в рф лише основні товари. Наразі компанія продовжує продавати шоколадні батончики, корми для домашніх тварин та інші товари, які не є товарами першої необхідності. У Nestle ніяк не відповіли на запит CNN.
WeWork
Американська компанія WeWork, яка пообіцяла покинути росію в березні 2022 року, досі надає коворкінг-місця в москві. У компанії розповідають журналістам CNN, що все ще мають намір покинути російський ринок, і перебувають на «заключній стадії реалізації планів продажу» бізнесу.
Philip Morris International
У березні 2022 року американський виробник тютюнових виробів Philip Morris International оголосив про свій намір знятися з російського ринку. Однак компанія до сих пір залишається одним з найбільших транснаціональних підприємств, що діють в росії. Представники Philip Morris International заявили CNN, що їх діяльність в рф обмежена введеними правилами.
Крім того, не покидають російський ринок американська мережа піцерій Sbarro, американські мережі ресторанів швидкого харчування Carl’s Jr та TGI Fridays.
Загалом, за даними дослідників, росію покинули 1028 міжнародних компаній.
Нагадаємо, головний сержант 47-ї ОМБр Маркус написав рапорт. Розбір причин і перших заяв – в публікації Proslav.