З 1 вересня Православна церква України перейде на новий календар відзначення церковних свят. Таке рішення ухвалили на архиєрейському соборі ПЦУ в Києві, повідомляє Proslav.
Архієрейський собор (зібрання всіх єпископів) відбувcя 24 травня 2023 року у Трапезному храмі Києво-Печерської лаври. Перехід підтримали майже одноголосно. Проти виступив один єпископ, ще один утримався. Формально далі перехід має схвалити помісний собор церкви 27 липня 2023 року за участю мирян. У той же час предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній та низка інших єпископів заявили, що питання вже вирішене, й з 1 вересня перехід буде. У ці ж хвилини ПЦУ оприлюднила офіційну позицію на своїй сторінці:
Відповідно до зміни календаря, ПЦУ відзначатиме Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Покрову – 1 жовтня, Водохреще – 6 січня.
«Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали – але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії», – зазначив Митрополит Епіфаній, коментуючи історичне рішення Собору.
Загальне вживання новоюліанського календаря, після затвердження цього рішення Помісним Собором, що скликається на 27 липня 2023 року, буде запроваджене з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік. Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.
«Зауважимо, що питання календарної реформи давно дискутується і в суспільстві, і в Церкві. І ми бачимо, що з року в рік все більшим стає число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким вже давно користуються більшість Помісних Православних Церков. З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов’язаний з російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті Церкви, які підтримують нашу Помісну Церкву, натомість опоненти і, в першу чергу, РПЦ – дотримуються старого календаря (юліанського). Тож прагнення збереження і утвердження своєї, української, духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра», вимагають від нас назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар», – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у 2022 році православна церква України (ПЦУ) дозволила українцям за бажанням святкувати Різдво Христове 25 грудня. Тепер в Україні його будуть святкувати 25 грудня вже офіційно, проте змістяться й дати деяких інших церковних свят:
Приміром за новим календарем зимові свята відзначатимемо у такі дати:за григоріанським та новоюліанським календарями, День святого Миколая святкують 6 грудня (наразі в Україні – (6)19 грудня); Святвечір, який традиційно святкують віряни напередодні Різдва Христового, буде 24 грудня (нині 24 грудня (6 січня); дата Нового року залишається незмінною, адже всі свята, які не пов’язані з церковним календарем, українці і так святкували за європейським календарем – 1 січня; також 1 січня день святого Василя (в народі – Старий Новий рік), який наразі святкують (1) 14 січня, адже за старим стилем це 1 січня, звідси і назва Старий Новий рік;зміниться і дата святкування Водохреща – 6 січня, а не 19 січня.
Слід додати,що дати деяких інших релігійних свят також зміняться:
- День святого Юрія – 23 квітня (нині – 6 травня);
- Різдво Івана Хрестителя – 23 червня (нині – 7 липня);
- День пам’яті святих Петра і Павла – 29 червня (нині – 12 липня);
- День пам’яті пророка Іллі – 20 липня (нині – 2 серпня);
- Маковея – 1 серпня (нині – 14 серпня);
- Преображення Господнє – 6 серпня (нині – 19 серпня);
- Перша Пречиста – 15 серпня (нині – 28 серпня);
- Друга Пречиста – 8 вересня (нині – 21 вересня);
- Покрова Пресвятої Діви Марії – 1 жовтня (нині – 14 жовтня);
- День пам’яті святого Андрія – 30 листопада (нині – 13 грудня).
Навіщо це якщо й по старому було «норм»? Спокійно! Фактично усі дати свят не є новими – вони такі ж, як і пропонується за григоріанським календарем, тобто у церковному юліанському календарі Покрова завжди була 1 жовтня. Обчислення дати Великодня буде відбуватися, як і раніше. Тому римо-католики і православні святкуватимуть Великдень у різні дні.