Раніше ProSlav уже розповідав про те, що віцепрем’єр-міністр України Ірина Верещук закликала кожного українця здавати кров для наших захисників і захисниць. Адже потреба у донорській крові на передовій є щоденною. Нині ж хочемо познайомити вас із цією процедурою ближче.
Міністерство охорони здоров’я України відповіло на запитання, які найчастіше виникають перед здачею крові вперше.
1. Чи потрібно заздалегідь проходити медогляд перед здачею крові?
– Ні. Донор проходить медогляд безпосередньо перед кроводачею у центрі крові (або в офісі, якщо йдеться про корпоративний День донора, коли медична бригада приїжджає на місце роботи).
2. Чи потрібно приносити якісь довідки в день донації?
– Ні. До центру крові необхідно взяти лише паспорт громадянина України. Решту документів оформлюєте на місці.
3. Чи потрібно заздалегідь здавати кров на аналіз?
– Ні. Усі необхідні аналізи проведуть безпосередньо у центрі крові. Показники гемоглобіну і групу крові повідомлять одразу після здачі крові з пальця. А за тиждень після кроводачі можна дізнатися результати тестування на інфекції.
4. Чому можуть не допустити до кроводачі?
– Причин може бути декілька. Рішення про допуск до донації ухвалює лікар. Головний принцип, яким при цьому керується медпрацівник – не нашкодити донору. Часом у донорів, що вперше здають кров, у день кроводачі підвищується кров’яний тиск (зокрема, через хвилювання). Або маса тіла нижча, ніж 50 кг. Або дуже слабкий зір (менше, ніж «мінус 6»). Часто причиною недопуску стає неправильна підготовка до кроводачі: неправильне харчування, перенесене нещодавно (менше місяця тому) ГРВІ або менше року тому зроблене татуювання, прийом певних медпрепаратів. На довічне відведення від донорства мають бути лише дуже вагомі причини (інфекційні захворювання: СНІД, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз; паразитарні: ехінококоз, токсоплазмоз тощо; а також бронхіальна астма, злоякісні новоутворення, хвороби крові, видалення органів, вади серця тощо).
5. Як дізнатися, чи є в мене хронічні захворювання, несумісні з донорством крові?
– Із багатьма хронічними захворюваннями можна здавати кров. Головне – повідомити про свій діагноз під час медогляду в центрі крові: лікар ухвалить рішення про (не)допуск до кроводачі і пояснить вам причини.
У МОЗ також нагадують, що в Україні триває національна кампанія «Твоя кров може воювати. Стань донором». Більше інформації про кампанію за посиланням: http://bit.ly/3hQj59i .
Коли закінчиться війна та повернеться Крим – заступник міністра оборони Гаврилов дав обнадійливий прогноз.