Події від 24 лютого цього року розставили все по своїх місцях, прибравши сірі напівтони. З того часу біле стало білим, чорне – чорним. Більшість всесвітніх компаній припинили ведення бізнесу на росії, а цивілізований демократичний світ поволі, однак рішуче почав вводити санкції проти країни-агресорки.
За час великої війни дії демократичного сприяли не тільки на зупинення економіки оркостану, але й пришвидшили модернізацію наших ЗСУ. Тож, служба зовнішньої розвідки України опублікувала оновлені дані щодо цього станом на 25 та 26 лютого.
Допомога Україні:
- Палата представників США схвалила бюджет із майже $ 45 млрд для України й союзників.
- Уряд Фінляндії виділяє п’ять мільйонів євро на програму Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO) «Зелене відновлення», яка має сприяти відбудові України з урахуванням кліматичних змін.
- Країни ЄС передали понад 1000 генераторів Україні.
- У Литві перші механіки української армії завершили навчання з обслуговування самохідної гаубиці Panzerhaubitze 2000.
- Литва надасть Україні військової допомоги на 40 млн євро у 2023 році.
- Німеччина передала Україні додаткову броньовану ремонтно-евакуаційну машину Bergepanzer 2, також німецька сторона готує до відправки 26 змінних систем для навантажувачів і 50 польових обігрівачів.
- У Фінляндії через напад рф на Україну скасували зустріч Йоулупуккі і Діда Мороза на кордоні.
- «Нехай же наш погляд наповниться обличчями братів і сестер українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни», – сказав Папа Римський Франциск у різдвяному посланні.
- «росія зараз є повним ізгоєм на міжнародній арені. Санкції кусаються сильно – смію стверджувати. Війна коштує дуже багато грошей. І путін вже програв. Він помилився щодо стійкості українців. Тому що ніхто більше не наважується говорити йому повну правду, зокрема й про стан його армії, яка була розвалена корумпованими офіцерами», – вважає єврокомісар з європейських дій Франс Тіммерманс.
Санкції проти рф:
- З 1 січня 2023 року найбільші японські страхові компанії Tokio Marine&Nichido FireInsurance Co, Sompo Japan Insurance Co та Mitsui Sumitomo Insurance Co не відшкодовуватимуть збитки, завдані суднам через воєнні дії в російських територіальних водах, а також незаконно контрольованих рф водах України.
- У московських СІЗО тримають 11 тис. осіб при тому, що розраховані вони на 9 тис. Лише 6 осіб відпущено під заставу. Перевищення кількості заарештованих, які утримуються у московських СІЗО, становило 2022 року 22,6% (минулого року – 11%).
- На росії туристичні поїздки на новорічні свята подорожчали на 32,4% порівняно з минулим роком, а подорожі за кордон – на понад 40%.
- За даними банківського сектору, 50% росіян під час оформлення кредиту зізнаються, що не можуть із впевненістю спрогнозувати свою платоспроможність на термін понад три місяці.
- У ставропольському краї поля обробили забороненим до застосування фосфідом цинку, що призвело до загибелі кількох тисяч представників тваринного світу, зокрема лисиць, зайців, чайок, качок, орлів, пугачів, а також 1,7 тис. сірих журавлів, які включені до Червоної книги.
- Через брак коштів на утримання чиновників на рф з 1 січня 2023 року об’єднують пенсійний фонд та фонд соціального страхування.
- міністерство спорту білорусі склало списки 49 футболістів, яким забороняється працювати в республіці. До нього також потрапили ті, хто провів десятки матчів за збірну, грав у групових етапах єврокубків, дехто вже завершив кар’єру. «Чорні списки» було розіслано до спорткомітетів, щоб на місцях перешкоджали укладанню «неправильних» контрактів.
- Самопроголошений президент білорусі лукашенко підписав указ, в якому визначено «перелік посад керівних працівників державних органів, включених до кадрового реєстру глави держави республіки білорусь, які підлягають медичному огляду під час їхнього призначення на посаду». Посади президента республіки серед них немає.
- Згідно з інформацією міністерства оборони рб, 2023 року на військові збори в країні планується призвати 9 тис. осіб.
- У корпорації «роскосмос» зростають збитки, за рік вони склали 50 млрд руб, що майже вдвічі більше, ніж 2021-го року. До такого стану справ призвели міжнародні санкції і невиконання термінів виробництва продукції. «роскосмос» втратив велику кількість замовлень і на польоти, що пілотуються, і на запуски іноземних супутників на російських ракетах-носіях, на виготовлення двигунів рд-180 та рд-181 для американських ракет. Санкції заборонили постачати електронну апаратуру на рф, переговори з китайськими компаніями призвели лише до того, що вони підвищили ціни на свою продукцію. Крім того обіцяного урядом фінансування в сотні мільйонів доларів на рік не сталося. Великі сподівання покладались на Об’єднані Арабські Емірати, проте країна відмовилась брати участь в інвестуванні в російський космодром байконур. Наразі корпорація шукає замовників у країнах третього світу, але бажаючих працювати з росією майже немає.
- Автозавод камаз через міжнародні санкції і відсутність необхідних імпортних запчастин не зміг розпочати виробництво нового самоскида із кабіною к5, реалізацію проєкту поки відтермінували на четвертий квартал 2023 року. Водночас через зниження попиту камаз 2023 року планує на 8% скоротити виробництво важких вантажівок.
- Обсяг непроданого на рф житла складає 65,4 млн. кв. м станом на початок жовтня – це на 9,4% більше, ніж було на початку липня, і відповідає рівню кінця 2019 року. За третій квартал укладено 117 тис. договорів пайової участі (у 2021 році – 286 тис. договорів), введено 8,3 млн. кв. м житла у багатоквартирних будинках, що на 18% менше, ніж за аналогічний період минулого року. За дев’ять місяців поточного року ціни на квартири в новобудовах зросли на 20%.
- міністерство фінансів рф повідомило, що за ціни російської нафти $70 за барель не зможе 2023 року поповнювати фонд національного благосостоянія (фнб), а за ще меншою ціною – продовжить запозичувати кошти з фнб для рятування економіки країни.
- Економісти BEROC (незалежний академічний дослідницький центр у галузі економічних досліджень у білорусі) стверджують, що ВВП білорусі за одинадцять місяців порівняно з минулим роком знизився на 4,7%. За підсумками поточного року очікується зниження ВВП на 4,6 – 4,8%. Економісти відзначають поглиблення спаду в ІТ-секторі. Якщо у жовтні додана вартість сектору інформації та зв’язку знизилася на 8% порівняно з аналогічним місяцем минулого року, то у листопаді падіння у цій галузі склало вже 14,3%.