Фотограф, відеооператор і блогер Дмитро Фальковський, відомий як @df1_explore, став популярним завдяки своїм відео й постам про архітектуру українських міст. Його контент вирізняється особливою увагою до збережених будівель та монументального мистецтва українського модернізму 1960-1990-х років, повідомляє Proslav.

Утім не лише Київ, рідне місто Дмитра, надихає його на дослідження – у фокусі уваги блогера неодноразово з’являвся й Переяслав, з яким його пов’язують родинні корені.
«Мій прадід і прабабуся родом із Переяслава. Пізніше сюди переїхали з Києва бабуся з дідусем. Із дитинства я проводив тут канікули. І зараз приїжджаю – тут залишилися друзі, улюблені місця, знайомі маршрути», – розповідає Дмитро.
В одному з інтерв’ю для нашого видання дослідник ділився своїми знахідками: він фіксує збережені об’єкти модерністської архітектури й монументального мистецтва в Переяславі, які варті уваги не лише місцевих мешканців, а й усієї архітектурної спільноти.
А тепер Дмитро перейшов до нового етапу в дослідженні міського середовища: за допомогою штучного інтелекту він «оживляє» нереалізовані архітектурні проєкти. Така візуалізація вже стала справжнім трендом, каже Дмитро: ШІ дозволяє побачити, як виглядали б незбудовані будівлі, якби їх таки втілили у життя.
«Зараз пішла мода відновлювати нереалізовані проєкти через штучний інтелект. Я згадав, що в Переяславі теж були такі. Це дуже цікаво – побачити, як могло бути. Взагалі фотографії пам’яток архітектури є цінним ресурсом для подальшої цифрової реставрації, чи відтворення нереалізованих проєктів тих часів», – зазначає блогер.
Проєкт готелю на 200 місць
Першим прикладом став проєкт готелю на 200 місць, запланованого у 1984 році по тодішній вулиці Червоноармійців (нині Покровська). Автором архітектурної ідеї виступив Скляров В.Г., роботу розробляла 7-ма майстерня інституту «Діпромісто». У складі авторського колективу були також Єгоров В.Х., Козирєв Г.Л. і Клименко Т.О.
Цей проєкт Дмитро знайшов у книзі у Переяславській публічній бібліотеці. Закинувши фото і опис до чату GPT, він сформував промт, вказавши, що фасад мав би бути з бетонних панелей. Так отримав реалістичне зображення: сучасна візуалізація демонструє масштабну, стриману споруду в стилі пізнього модернізму.
Недобудований історичний музей
Другим об’єктом став недобудований історичний музей, який мав з’явитися у Переяславі у 1980–1990-х роках. Цей проєкт так і не був реалізований повністю. Дмитро підійшов до візуалізації особливо ретельно – прописав деталі планування, додав у запит побажання щодо білого мармуру на стінах та фігур історичних постатей у просторі музею.
«Я намагався максимально детально описувати, коли задавав планування музею. Мій чат уже “навчений” моїми промтами, бо я часто загадую йому такі проєкти. Тому він уже розуміє мене і видає результат ближчий до очікуваного», – пояснює Дмитро.
Отримані зображення справді вражають – вони не лише відтворюють архітектурну естетику часу, а й дозволяють уявити альтернативну історію міста.
Читайте також, як трансформувалося приміщення Переяславського духовного училища: від бурси до ліцею.