Кілька днів поспіль в TikTok та на інших майданчиках активно «вірусяться» відео з, нібито, «агітацією за кандидата в президенти» на ім’я Михайло Лебігович. Соціальні мережі вже розродилися десятками акаунтів з назвою «Голосуй за Лебіговича», а відео з подібним контентом набирають сотні тисяч переглядів та десятки тисяч лайків. Ба навіть народний депутат України Олексій Гончаренко поцікавився у своїх підписників хто це, та чи, мовляв, має він місце в списку.
Позаяк тренд народжувався буквально на очах у журналіста Proslav, ми не можемо не розповісти у чому суть тренду який набув такої нечуваної популярності й зпрогнозувати, чи є підстави говорити про появу нової політичної фігури в Україні.
Хто такий Лебігович?
Лебігович – гра слів від прізвища відомого українського блогера та волонтера Михайла Лебіги та прізвища колишнього президента України Віктора Януковича. Михайло відомий за ніком Leb1ga і став популярним завдяки стрімам в Twitch які проводить вже кілька років поспіль. Особливо активізував свої творчі потуги восени 2022 року. Здебільшого цей стрімер дивиться смішні відео, зокрема огляди українських телешоу, уривки яких вам точно траплялися в тому ж TikTok. За підрахунками платформи, у середньому, такі трансляції збирають 5000-7000 глядачів одночасно. Це є значною цифрою для україномовного сегменту блогів Twitch. Михайло Лебіга має 630 тисяч підписників у ТікТок.
Слід пригадати, що ще місяць тому його стрім встановив всеукраїнський рекорд за кількістю переглядів стріму – максимальний онлайн досяг позначки 34 800 глядачів. Це найбільший показник серед усіх україномовних стримерів Twitch. Тоді Лебіга збирав гроші на допомогу Збройним Силам України. Суму у 2,65 мільйона гривень, яка була необхідною на розвідувальний безпілотник «Сич» для Головного управління розвідки йому вдалося зібрати всього за годину. Коли Leb1ga вирішив продовжити, то за 7 годин стрімер зібрав рекордні 8,35 мільйона гривень. Цього вистачило на три безпілотники та автівку для цього ж підрозділу. Також серед найяскравіших благодійних стрімів які раніше проводив Лебіга – трансляція з українською порноакторкою Джозефіною Джексон та, тиждень-два тому, лідером ютуб-каналу «Леви на джипі» Андрієм Лузаном. З ним він запустив безпрецедентний 24-годинний стрім під час їхнього виживання у Карпатах.
Такі волонтерські потуги Михайла Лебіги є не першими. Він часто акумулює та передає допомогу захисникам безпосередньо здійснюючи поїздки у зону бойових дій. Чого варта лише допомога, яку свого часу Михайло відправив до Херсону – мова про гуманітарний конвой який налічував 18 бусів, містив воду, харчі та речі першої потреби. Днями за свою волонтерську діяльність Михайло Лебіга навіть отримав нагороду за підписом Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.
З чого почалися розмови про президентство Лебіговича?
Під час одного зі своїх стрімів, Leb1ga дивився й жартував про передвиборчі дебати колишніх президентів України Ющенка і Януковича, де люди в сюжетах смішно мавпували прізвище Януковича. Пізніше користувачі TikTok почали створювати жартівливі меми щодо перспектив того, що Лебігович може стати наступним президентом. Словом, ось запис стріму з якого все й почалося:
Надалі з поодиноких випадків таких жартів виросла ціла лавина дотепів з цього приводу – починаючи від білбордів й закінчуючи старими вірусними відео у стилі легендарної передвиборчої реклами Добкіна та Кернеса напередодні виборів. У цих жартівливих відео «Лебігович» обіцяє покращити життя в Україні, покарати корупціонерів та зрівняти курс гривні. Поза тим користувачі ще й фотошоплять світлини, де використовують обличчя Михайла замість Юлії Тимошенко, Олега Ляшка, Петра Порошенка та інших політиків. Ще знімають кумедні відео, в яких застосовують діпфейки та нібито запевняють, що Михайло Лебігович точно іде на вибори. Також, за словами користувачів, він вступив чи то у «Партію Лебігонів», чи в партію «Слуг калорій».
Подібні відео знімають тому, що вони, з великою вірогідністю, наберуть кілька десятків тисяч переглядів, виведуть акаунт до рекомендацій. Словом, такий собі «секрет успіху».
Лебігович це точно не історія під вибори? Що кажуть політологи?
Найімовірніше, далі мему ця ситуація не зайде. Водночас в політичній історії не бракне прикладів, коли подібні ситуації виходили з-під контролю. Звісно, ставлення до Лебіги як до кандидата іронічне. На реальне запитання політологу Руслану Бортніку, чи дійсно Лебіга міг би виграти вибори чи отримати серйозну посаду у випадку, якби в Україні не було війни, він зазначив, що за відсутності війни мем міг би вийти з під контролю і стрімер таки мав би певні шанси. Приміром, міг би спробувати поборотися за місце у парламенті та голоси молоді. Бо це саркастично налаштована верства населення, яка скептично ставиться до політичної системи:
«Існує така думка: гумористичні проєкти перемагають переважно в задоволеному суспільстві, в якому вирішені всі соціальні завдання. Так суспільство забезпечує різноманітний тип політичної системи. Проте в умовах, у яких зараз перебуває Україна, така ситуація малоймовірна. Так, ми маємо приклади перемоги комедійних сил на Заході. Втім, зараз в Україні такий сценарій неможливий. Навіть якщо говорити про Зеленського, який теж раніше був шоуменом. То його передвиборча робота була заснована не на діяльності 95-кварталу. Вони йшли на вибори із серйозними тезами та програмою», – каже Бортнік.
У той же час блогер неодноразово підкреслював, що не планує йти в політику. Каже, йому це зовсім не цікаво. Також у сторіз Лебіга щоденно критикує своїх підписників за такі дії. Проте, видається, хвилю вже зупинити. Тепер фоловери рясно пишуть під різними відео «Голосуй за Лебіговича» та відмічають блогера. Наразі усе настільки гіперболізувалося, що такі написи трапляються й у коментарях дописів відомих іноземних блогерів, які все частіше запитують – хто ж такий цей Лебігович. Наразі не зрозуміло чим завершиться ця історія, але Proslav точно слідкуватиме за розвитком подій.