У Переяславі відбулося відкриття персональної виставки графічних робіт художника, фотографа, дизайнера родом з Борисполя Романа Кірпи. Перший у новому році вернісаж зібрав шанувальників образотворчого мистецтва у Меморіальному музеї Григорія Сковороди, повідомляє Proslav.
Оригінальна назва експозиції «Символи. Три світи» поєднала в собі теми, якими митець жив останні десять років – власне, майже весь свій професійний шлях. Роман Кірпа наголосив, що представлені твори – найкращі з його творчого доробку.
Виразні й деталізовані графічні роботи вражають неабиякою технічною майстерністю. Абстрактний живопис, витончені портрети, роздуми митця про космос, стихію, природу, відтворені на папері…
– Григорій Сковорода говорив про іскру таланту, яка є в кожного. У кожного вона своя, і в ці складні часи особливо важливо знайти для себе ту іскру натхнення, – сказав він. – Художники в свої роботи закладають певний сенс, символ. Як і іскра таланту, символ теж у кожного свій: я у свої роботи заклав свої символи, а ви побачите власні.
Роман Кірпа навчався у Львівській національній академії мистецтв на кафедрі графічного дизайну. До повномасштабного вторгнення працював у київському рекламному агенстві, потім викладав у Переяславській художній школі імені Петра Холодного. Нині ж цілком присвячує себе творчості.
Художник працює у техніках суха голка, офорт, ліногравюра, гестамп. Знайомлячи глядачів зі своїми роботами, Роман розповів про одну з найдавніших і водночас цікавих технік, яка стала предтечею фотографії – анотипію, яку ще називають «сонячним друком»:
– Анотипія походить від природних процесів, коли люди помітили, що під впливом сонця можна «друкувати» зображення. Тканину або папір вони покривали світлочутливими речовинами, наприклад, соком рослин, накладали природні матеріали й залишали вигорати на сонці. Таким чином утворювався контрастний відбиток.
Про колегу по творчому цеху розповіла директорка художньої школи Ірина Кузьмицька. Зазначила, що у творах Романа Кірпи глядач може простежити різноманіття його світогляду.
– Роботи виконані лаконічно, але насичені виразними деталями, кожна з яких має сенс. У деяких роботах я помічаю відлуння твору «Тіні забутих предків», певно, його тема відгукується в душі художника. Вдивляючись у роботи, ми розуміємо, який він у житті: заглиблений у зв’язок з природою, зацікавлений навколишнім світом.
Музейні працівники, представники відділу культури, журналісти привітали художника з відкриттям виставки й поділилися враженнями про представлені картини.
Завідувачка меморіального музею Григорія Сковороди Тетяна Радіоненко розповіла, що найбільше враження на неї справила картина «Стихія».
– Зізнаюся, ця на перший погляд невеличка, непоказна картина надовго прикула мою увагу. Залежно від того, в якому кольорі ми уявимо цю роботу, зміниться її сенс: це буде вируюча вода, зелені українські луки, повітря чи полум’я. І кожен побачить свою стихію!
Коло захоплень молодого чоловіка не обмежується лише візуальним мистецтвом. Окреме місце в експозиції виставки Романа Кірпи відведене сопілкам, створеним власноруч. Майстер презентував і вже готові вироби, і заготовки майбутніх сопілок. Старовинний музичний інструмент Роман створює з очерету, бузини, бамбуку.
– Почалося з того, що для заняття каліграфією мені треба було виточити інструмент з очерету. Випадково я знайшов відео, на якому з очеретинки виготовляли сопілку «пищик» і зацікавився цим процесом. Думаю, багато століть тому музика почалася зі звичайного очерету, затим в хід пішло дерево і так дійшли до металу й електроніки. Кожен матеріал «звучить» по-різному, – сказав митець і на прохання гостей продемонстрував звучання своїх сопілок.
Переглянути персональну виставку Романа Кірпи наживо можна у Меморіальному музеї Григорія Сковороди щодня з 09:00 до 17:00 крім понеділка та вівторка. Виставка діятиме до 1 березня 2025 року.
Нагадаємо, що почитати цієї зими: 5 книг для українських видавництв, які надруковані у Переяславі до cвят.