Наукові співробітники Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» презентували унікальний каталог «Українські традиційні сорочки кінця ХІХ – третьої чверті ХХ ст.». На його сторінках можна побачити кращі зразки натільного одягу українців з фондових збережень заповідника, повідомляє Proslav.
Каталог створений у співавторстві наукових співробітників заповідника Марини Бондаренко, Наталії Юхименко та Сергія Вовкодава. До нього увійшли 75 кращих зразків чоловічих та жіночих сорочок із фондової збірки НІЕЗ «Переяслав», що відображають традиції натільного одягу на території Київщини, Полтавщини, Черкащини та Чернігівщини.
Дослідження народного одягу почалися задовго до створення каталогу. Марина Бондаренко вивчала одяг мешканців сіл, затоплених під час будівництва Канівського водосховища, а Наталія Юхименко досліджувала особливості костюмів Київського та Чернігівського Полісся. На основі їхніх ґрунтовних досліджень, починаючи з 2014 року, проводилися виставки, які згодом стали джерелом натхнення для створення каталогу.
– Надихнувшись працею моїх колег і багатством української спадщини, я запропонував створити каталог, – розповідає Сергій Вовкодав. – У фондах заповідника зберігаються тисячі зразків одягу, тому попереду нас чекала копітка робота. Усі представлені зразки були ретельно відібрані, задокументовані, а я в свою чергу зафіксував їх на фото.
Перше видання каталогу вийшло у 2019 році й викликало величезний інтерес не лише серед етнографів і музеєзнавців, а й у представників української діаспори. Усі примірники розійшлися дуже швидко. Зважаючи на це, до 60-річчя створення скансену в Переяславі вирішили випустити друге видання каталогу, доповнене новими фотографіями, інформацією та англомовним перекладом.
– Ми надрукували каталог накладом 125 примірників, і вони вже розлетілися, – зазначає Сергій Вовкодав. – Українці, які давно живуть за кордоном, деякі вже навіть у другому поколінні, активно цікавляться своєю культурною спадщиною. Наприклад, останній екземпляр вирушить до міста Вінніпег (Канада), також цей каталог дуже хотіла мати жінка з Північної Кароліни у США, яка колекціонує видання про традиційний одяг.
Сьогодні українці з новою силою цікавляться автентичним національним одягом через бажання пізнавати своє коріння та усвідомлювати власну ідентичність. Сергій Вовкодав наголошує, що перевага каталогу полягає в його науковій точності, адже всі дані у ньому ретельно перевірені та систематизовані.
– В інтернеті складно знайти правдиву інформацію про автентичний одяг – часто ілюстрації супроводжуються сумнівними відомостями про регіон чи період. Тому такі видання, як наш каталог, стають надійним джерелом знань для тих, хто справді цікавиться історією та етнографією, – каже співавтор.
Через високий попит команда планує додрукувати каталог за фінансової підтримки НІЕЗ «Переяслав». Придбати видання можна буде в сувенірній крамниці на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.