У 2024 році всі вступники, які прагнуть стати студентами українських закладів вищої освіти, мають подати результати національного мультитесту (НМТ). Це правило не поширюється лише на певні пільгові категорії абітурієнтів. Що ж робити, якщо ви провалили цьогорічне тестування і не набрали порогові бали з усіх чотирьох предметів, розповідає Proslav.
Варіант №1 – Вступ до коледжу без НМТ у 2024 році
Без результатів НМТ у 2024 році можна вступити до коледжів, де за три роки (переважно 2 роки 10 місяців) можна здобути освітній ступінь “фаховий молодший бакалавр”. Опісля можна вступити до вишу на вже на скорочений термін навчання. При вступі слід скласти творчий конкурс (на визначені спеціальності) або пройти індивідуальну співбесіду в закладі освіти. У деяких коледжах це може бути усний іспит, у деяких – тестування з визначених предметів. Вступники, які планують навчатись виключно на контракті, можуть вступити лише за результатами розгляду мотиваційного листа.
Сподіваємося, наші читачі встигли скористатися цим варіантом, адже вступ до коледжів тривав з 5 до 22 липня. Проте не слід засмучуватися, адже у таких закладах можливий додатковий набір на контракт за умови зарахування не пізніше ніж 31 жовтня. У всякому разі, вчитися ніколи не пізно.
Варіант №2 – Вступ до закладів професійно-технічної освіти (профтехів) без НМТ у 2024 році
Також без результатів НМТ можна вступити до закладів професійно-технічної освіти та вже за рік-півтора здобути першу професію. Не секрет, що робочих рук країні бракує, а в умовах війни такі спеціальності й поготів будуть затребуваними. Для конкурсного відбору зазвичай використовують шкільне свідоцтво про освіту (атестат). Рейтинг вступників формують за результатами середнього балу документа.
Варіант №3 – Взяти Gap year, якщо не склав/ла НМТ у 2024 році
Так-так, ти точно бачив цей напис на футболках чи світшотах, проте, можливо, не задумувався про його значення. Gap year чи Post Graduate year – це “вільний” рік між випуском зі школи та вступом до закладу освіти. Ця практика популярна у Європі та США, проте нині набуває все більшої популярності й в Україні.
У цей час вступник може подумати та визначити, чим хоче займатися у житті, подорожувати, займатися вивченням нового або волонтерством. Існують спеціальні програми для проведення gap year, які зазвичай тривають від семестру до року і дають можливість учаснику поїхати на навчання за кордон.
А для тих хто має результати мультитесту якщо, навіть, не за цей рік, а за 2023 чи 2022, або результати ЗНО 2021 року ми вже розповіли про те, скільки коштує навчання в кращих закладах вищої освіти України у 2024 році.