Листопад – це місяць, коли городники активно готуються до зими, можуть засівати озимі культури і садити плодові дерева, перекопувати і мульчувати ділянки. В останній осінній місяць вкривають на зиму чутливі рослини, згрібають листя і готують компост. Посівний календар на листопад підкаже господарям, що і в які дні можна зробити на городі, передає Proslav.
Що можна посадити в листопаді
У листопаді можна висаджувати холодостійкі овочі, які витримують суворі зимові умови. Серед морозостійких овочів, можна виділити підзимові та багаторічні рослини. Городники, які ще не встигли посадити озимі сорти цибулі та часнику, можуть зробити це в листопаді.
Ароматна зелень: петрушка, кріп, кінза. Насіння пройде стратифікацію за зимовий час, яка покращить їхню всхожість.
Цибуля-батун. Відноситься до багаторічних рослин, її висівають в кінці листопада.
Морква. Багато городників висівають моркву на зиму, вона не потребує жодного укриття і добре зимує навіть з мінімальними сніговими опадами.
Буряк. Висаджують аналогічно з морквою. Грядки не поливають, адже взимку буде достатньо вологи. Багато городників, які люблять експерименти, не бояться висаджувати під зиму навіть томати, але томати потрібно вкривати. Для цього грядки накривають агротканиною або склом. Укриття не знімають до весни. Результатом зимових посівів стане міцна та загартована розсада.
Щоб посадка зимостійких овочів в листопаді була успішною, слід дотримуватися кількох порад і рекомендацій. По-перше, важливо вибрати морозостійкі сорти, які здатні витримати низькі температури та суворі погодні умови. По-друге, належна підготовка ґрунту, така як перекопування, розпушування та мульчування, значно підвищить шанси на успішне зростання.
Місячний посівний календар на листопад 2023
На зростання і врожайність рослин впливає Місяць.: залежно від його фази, культури по-різному реагуватимуть на догляд. Місячний посівний календар на листопад 2023 року підкаже, які дні листопада найбільш вдалі для городніх робіт, а коли краще утриматися від посівів і посадок.
1 листопада. Вдалий день для прибирання на зберігання пізнього врожаю, вигонки мангольда, цибулі, селери і петрушки на зелень. Можна рихлити і замульчувати грунт. Садити квіти з довгими і кучерявим стеблами. Вкривати на зиму троянди і клематиси. Можна обрізати сухі гілки і видалити хвору кору на деревах, побілити стовбур і обробити сад від шкідників. Не рекомендується пересаджувати рослини.
2, 3, 4 листопада. Дуже родючі дні. Можна садити озиму цибулю і часник, сіяти шпинат і петрушку, садити будь-які овочі в теплиці. Вдалий період для посадки багаторічних квітів і підзимового посіву однорічників. В саду можна посадити плодові дерева, якщо дні видалися теплими. Не рекомендується збирати урожай для тривалого зберігання і обприскувати рослини отрутохімікатами.
5, 6 листопада. Неврожайні дні. Місячний посівний календар радить зайнятися перекопуванням, добривом і мульчуванням грунту, викопуванням цибулин квітів. Можна вкрити на зиму троянди і цибулинні квіти. Провести санітарну обрізку дерев і чагарників, мульчувати малину. Садити, поливати і підгодовувати рослини не рекомендується.
7, 8, 9 листопада. Можна садити зелень і листові салати на підвіконні або в теплиці, перекопувати, рихлити і мульчувати грунт, підгортати кущі і квіти. Хороші дні для посадки озимих культур і багаторічних квітів. В саду можна обрізати і білити дерева, косити газон і підрізати зелену огорожу, доглядати за виноградом. Не варто замочувати насіння.
10, 11 листопада.. На підвіконні і в теплиці проводиться підзимовий посів моркви, селери, зелені, буряка. Вигонка культур на зелень. Дозволені рясні поливи і внесення добрив, але не можна обприскувати рослини отрутохімікатами. Сприятливі дні для посадки будь-яких квітів і укриття квітів на зимі. У південних областях можна посадити плодові дерева.
12, 13, 14 листопада. Період молодика. Посівний календар не радить працювати з рослинами.
15, 16 листопада. Дні посадки озимої цибулі і часнику, прибирання коренеплодів на зберігання, перекопування, розпушування і мульчування грунту. На клумбі можна садити в’юнкі квіти і квіти в горщиках, а також викопувати цибулини на зберігання. В саду проводиться обрізка сухих і хворих гілок, мульчування пристовбурних кіл і укриття на зиму молодих саджанців. Не рекомендується підгодовувати і білити рослини.
17, 18 листопада. Можна сіяти на вигонку шпинат, петрушку і буряк, проріджувати проростки, провести прополку і прищіпку рослин, внесення добрив. Можна поливати рослини, обрізати виноград і полуницю, обробляти озимі культури від хвороб і шкідників. На клумбі висаджують багаторічні і бульбоцибулинні квіти, в саду – обрізають дерева і чагарники (рани швидко гояться). Не можна травмувати коріння рослин.
19, 20 листопада. Не рекомендуються посіви і посадки більшості культур, а також підгодівля і полив рослин. Можна полоти бур’яни і рихлити грунт, мульчувати зимуючі в городі овочі, викопувати на зберігання цибулини квітів. В саду можна обрізати хворі і сухі гілки, знімати з дерев сухі плоди, згрібати і компостувати листя.
21, 22 листопада. Дуже родючі дні. Можна сіяти в теплиці і на підвіконні будь-які овочі, а на городі – садити озимі культури. Проводити вигонку салатів, цибулі, мангольдк на зелень. На клумбі можна садити будь-які квіти. В саду проводиться побілка дерев і видалення хворої кори. Підживлення і поливи дозволені, але дуже помірні, а обрізати і обробляти хімікатами рослини не рекомендується.
23, 24 листопада. Вдалі дні для мульчування грядок з багаторічними квітами і озимими культурами. Можна вкривати на зиму троянди, шипшину, гортензію, виноград, молоді дерева. В саду проводиться обрізка і побілка. Не рекомендуються посіви і посадки більшості культур, пересадка рослин, укорінення і полив, підгодівля.
25, 26 листопада. Вдалі дні, щоб посадити озиму цибулю та часник, підзимовий посів моркви, редиски та петрушки. Збирати врожай на зберігання. Провести вигонку на зелень цибулі, петрушки, селери, буряка. Сприятливі дні для посіву квітів, які вимагають стратифікації: дельфініума, люпину, рудбекіх, аквлігеіі. В саду можна зайнятися побілкою дерев і очищенням старої кори. Не рекомендується пересаджувати рослини і пошкоджувати коріння рослин.
27, 28 листопада. Дні повного місяця. Робота з рослинами не проводиться.
29, 30 листопада. Родючі дні. Можна садити озимі культури і сіяти будь-які рослини в теплиці і на підвіконні, мульчувати зимуючі в грунті культури, поливати і вносити органічні добрива. В саду проводиться побілка і укриття теплолюбних дерев на зиму. Не рекомендується обприскувати рослини отрутохімікатами.
Поради городникам на листопад 2023
- Уникати посівів у день молодика (13 листопада).
- У дні зростаючого Місяця (з 14 по 26 листопада) розпушувати ґрунт і висаджувати озиму цибулю.
- Після повного місяця (27 листопада) застосовувати добрива.
- У дні спадного Місяця (з 1 по 12 і з 28 листопада) пересаджувати цибулинні рослини.
Сприятливі дні для посадки у листопаді 2023
Для капусти пекінської та цвітної:
- 1, 3, 4, 5, 6. 18, 19, 20, 23, 24 листопада 2023 року.
Для редису:
- 1, 12, 13 листопада 2023 року.
Для зелені:
- 16, 17 листопада 2023 року.
Для моркви:
- 12, 13 листопада 2023 року.
Для цибулі:
- 5, 6, 12, 13, 21, 22
Для часнику:
- 5, 6, 12, 13 листопада 2023 року.
Для однорічних квітів:
- 5, 6, 9, 11 листопада 2023 року.
Для дворічних та багаторічних квітів:
- 3, 4, 21, 22, 25, 26, 27 листопада 2023 року.
Для чагарників:
- 1, 2, 5, 6, 9, 11, 18, 19, 20 листопада, 2023 року.
Для плодових дерев:
- 1, 2, 5, 6, 9, 10, 11, 18, 19, 22, 28, 29, 30 листопада 2023 року.
Несприятливі дні для посадки в листопаді 2023
12, 13, 15, 16, 19, 20, 27 листопада 2023 року.