Триває 532 день героїчної боротьби українського народу проти російських окупантів. Під час контрнаступу Збройних сил України на Мелітопольському напрямку українським військам вдалося просунутися на сотні метрів. На Бахмутському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Про ситуацію на фронті та міжнароджу підтримку – в ранковому огляді Proslav.
БОЙОВІ ДІЇ
- За повідоленням Генштабу, протягом минулої доби ворог завдав 4 ракетних та 53 авіаційних ударів, здійснив 86 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціям наших військ та населеним пунктам. Внаслідок російських терористичних атак нажаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність подальших ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
- Протягом доби відбулось близько 30 бойових зіткнень.
- Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- На Бахмутському напрямку українські військові зберігають за собою ініціативу попри сильний опір ворога, зокрема щільну роботу важкої артилерії рф – від мінометів до РСЗВ.
У Східному угрупованні ЗСУ повідомили, що учора було знищено ворожий вузол зв’язку.
Українські артилеристи якістю і філігранністю виконання завдань перекривають кількісну перевагу артилерійської зброї ворога.
- На Таврійському напрямку українські оборонці мають успіхи та знищили за добу вісім складів боєприпасів ворога, до двох десятків техніки, завдали відчутних втрат окупантам у живій силі.
За словами командувача оперативно-стратегічним угрупованням військ «Таврія», бригадного генерала Олександра Тарнавського, артилерійські підрозділи Сил оборони протягом доби виконали 1508 вогневих завдань.
Зокрема, знищено 8 артилерійських систем та мінометів, 1 вертоліт Ка-52 «Алігатор» та радіолокаційну станцію «Ястрєб АВ».
- Також повідомляється, що ЗСУ на Таврійському напрямку зайшли на першу лінію росіян. Українські захисники просуваються вперед попри мінні загородження.
«Ми вже зайшли на першу лінію окупантів. Вона дуже складна, але наші військові продавлюють її, ми рухаємося вперед. Цей рух дещо уповільнений мінними загородженнями та нестачею у нас авіації», – зазначили в командуванні Оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія».
- За інформацією Генштабу ЗСУ, росія продовжує незаконну інтеграцію тимчасово захоплених територій України до свого суспільно-політичного простору. Так, у населеному пункті Стульневе Запорізької області окупанти розпочали підготовку з питань агітації перед так званими «виборами» на захоплених територіях у єдиний день голосування в росії 10 вересня. Передбачається прибуття представників від партії «єдина росія» для створення груп агітаторів та інформаторів з числа місцевих колаборантів.
- Авіація сил оборони за минулу добу завдала 10 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
- Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 2 пункти управління, 5 артилерійських засобів на вогневих позиціях, склад боєприпасів та 2 станції радіоелектронної боротьби противника.
Станом на ранок 8 серпня загальні втрати загарбників склали:
- На тлі успішних бойових дій Сил оборони України, значно збільшилась кількість втрат в підрозділах російських окупаційних військ.
Зокрема, різко збільшилася кількість поранених та загиблих військовослужбовців російських окупаційних військ на Сватівсько-Кремінському напрямку. З метою організації евакуаційних заходів поранених до росії до міста Сватове Луганської області відмічено прибуття медичних працівників загону спеціального призначення 442 окружного військового клінічного госпіталю міністерства “оборони” рф. Зокрема, у період з 1 по 7 серпня з вище зазначеного напрямку в шпиталь міста Бєлгород було відправлено близько 500 окупантів з вогневими пораненнями різного ступеня тяжкості. У той же час, з метою приховування реальної кількості своїх втрат на фронті, загиблих російських окупантів відправляють до Ростову-на-Дону.
- Британська розвідка вважає, що рішення путіна надати у розпорядження «Росгвардії» важку зброю може свідчити про те, що він розглядає цю структуру як одну з основних опор безпеки режиму.
Експерти наголошують, що попри ця структура «чудово» проявила себе під час заколоту Пригожина: немає доказів того, що «Росгвардія» вела будь-які ефективні дії проти «Вагнера», хоча це була саме та внутрішньобезпекова загроза, для реагування на яку ця структура була створена.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю латиноамериканським ЗМІ назвав контрнаступ складним, але зазначив, що ініціатива належить Україні.
«Контрнаступ складний. Відбувається, напевно, повільніше, ніж хтось хоче», але контрнаступ – «це коли наступає армія, а не відступає назад. І це важливий позитив, ініціатива в руках України».
«Дуже складно так довго воювати. Дуже складно, коли в тебе дефіцит тієї чи іншої зброї. Все це дуже складно, тому що це війна. Я просто знаю, що нам складно, але я точно знаю, що росіянам складніше. У нас в очах втома, а в їхніх очах – страх».
«росія, на відміну від нас, реально може закінчити цю війну швидше, без зайвих жертв. Це вийти з нашої території. Тому що Україна не збирається продовжувати війну на території рф. Це ніколи не було нашою метою. Ми деокупуємо свої території. І в цьому різниця. Їм є куди повертатися, а нам – ні».
- Володимир Зеленський в інтерв’ю також зазначив, що запропонована ним «формула миру» для справедливого закінчення війни рф проти України може стати основою і для припинення інших військових конфліктів.
«Формула миру сьогодні про Україну. Але якщо ті чи інші міжнародні інституції не дають можливість закінчити війну, і наш приклад це говорить красномовно, – то формула миру може стати таким фундаментом. На жаль, ми не єдиний і, на жаль, не останній військовий конфлікт у світі. І я вважаю, що після закінчення цієї війни така Формула може бути базою для вирішення інших глобальних проблем».
- Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна має зброю власного виробництва, щоб завдавати удари по росії, а у партнерів просить далекобійну зброю для того, щоб звільняти окуповані території.
«Я можу сказати: нам є чим бити по території росії власним виробництвом. А для того, щоб ми могли звільняти наші території захоплені, то ми звертаємося до країн-партнерів, щоб вони нам допомогли саме з озброєнням для звільнення цих наших територій».
Секретар РНБО звернув увагу на те, що останнім часом і Німеччина, і Франція змінили свою позицію, і наразі максимально співпрацюють з нашою країною, розуміючи всю підступність рф, яка продемонструвала це не тільки під час нашої війни, а й під час тих подій, які на сьогодні відбуваються на африканському континенті.
- Уряд продовжив термін прийому заяв на виплати від громадян, які постраждали внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС.
Ідеться про виплати матеріальної допомоги у розмірі 5 тисяч гривень особам, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС.
Станом на 7 серпня таку фінансову підтримку вже отримали постраждалі жителі Херсонської та Миколаївської областей на загальну суму майже 52 млн гривень.
- В Україні триває процес очищення військкоматів. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ДБР розслідує уже 112 проваджень щодо посадовців ТЦК, 15 обвинувальних актів вже пішли до суду.
Лише за останні кілька тижнів викрили на корупції близько 10 військкомів.
- Україна від початку 2023 року в чотири рази наростила виробництво протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) «Стугна-П».
Наразі триває нарощення виробництва, оскільки на фронті цих комплексів не вистачає. За багатьма технічними параметрами «Стугна» обходить навіть американський ПТРК Javelin.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Путінський режим, який звинувачує всіх у переписуванні історії, сам уже все переписав у своїх підручниках. Так, у Москві показали нові підручники з історії, в яких повністю переписали розділи, починаючи з 1970-х років, а також додали новий – про війну в Україні, яку традиційно маніпулятивно називають «спеціальною військовою операцією».
Зокрема, російська пропаганда розмістила свої головні тези в розділі про вторгнення рф в Україну, виправдовуючи війну.
- За час повномасштабної війни в Україні росія зняла зі зберігання понад 40% старих радянських танків та бронетранспортерів, які зберігалися на найбільшій відомій базі законсервованої військової техніки “Вагжаново” в Бурятії.
Експерти зазначають, що, наприклад, більшість танків, які зберігалися на цій базі, – це Т-62, що випускали в СРСР з 1962 по 1975 рік.
Масова розконсервація застарілої техніки свідчить про серйозні проблеми у рф із сучасними зразками озброєння. При цьому так звані російські «воєнкори»-пропагандисти постійно скаржаться на відсутність достатньої кількості техніки на передовій.
- У росії почалися серйозні проблеми з експортом зерна після ударів України по Новоросійську.
Страховики різко підняли ціни, а судновласники тепер побоюються заходити до російських портів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) звертають увагу на те, що переговори щодо української «Формули миру» в Джидді засвідчили посилення розбіжностей в питанні війни між Китаєм і росією.
Експерти звертають увагу: видання Financial Times повідомило, що китайські представники на зустрічі були «конструктивними» і прагнули показати, що Китай – це не росія.
Китайська делегація висловила готовність взяти участь у наступній зустрічі подібного формату, на якій, ймовірно, також не буде росії.
Експерти підсумовують: повідомлення з переговорів у Саудівській Аравії та інсайдерські заяви, якщо вони відповідають дійсності, узгоджуються з попередніми оцінками ISW про те, що Китай не повністю солідарний з росією в питанні України і що відносини між рф і Китаєм не є «партнерством без обмежень», як того бажає Кремль.
- За інформацією ЗМІ, Європейська комісія почала підготовку звіту щодо розширення, в якому має висловити рекомендацію щодо переговорів про вступ України до ЄС.
Очікується, що він має бути оприлюднений у другій половині жовтня.
- У Сполучених Штатах офіційно схвалили відправлення першої партії танків Abrams в Україну.
Окрім танків, Пентагон збирає цілий пакет військового обладнання та озброєння.
Танки вже готові, їх спочатку відправлять у країни Європи, а потім до України. Також відправлять усе, що до них додається: боєприпаси, запчастини, паливне обладнання, ремонтні засоби. Тобто це повний пакет, який іде разом із танками.
- Європейські газові трейдери почали зберігати природний газ в українських підземних сховищах, щоб скористатися нижчими цінами та наявними потужностями, попри ризики, пов’язані з війною.
Як повідомляє Reuters, після початку великої війни ЄС прагнув отримати великі обсяги зберігання газу, щоб компенсувати скорочення російського постачання, особливо під час пікового попиту в зимові місяці.
Очікується, що блок досягне мети заповнити свої сховища на 90% до 1 листопада.
Трейдери зазначають, що є комерційна логіка зберігання газу в Україні, щоб скористатися нижчими цінами зараз, а не майбутніми поставками.
- Велика Британія оголосила про нові санкції, спрямовані на обмеження доступу Росії до закупівлі військового обладнання.
Ідеться про економічні обмеження проти 22 фізичних та юридичних осіб за межами росії, які підтримують незаконне вторгнення рф в Україну, а також проти трьох російських компаній, які імпортують електроніку, життєво важливу для російської військової техніки, що використовується на полі бою.
Крім того, Британія розширила санкції проти Ірану та Білорусі за їх роль у підтримці російських військових.
- Місія ЮНЕСКО підготує всеосяжний звіт про шкоду, завдану ракетними ударами росії всесвітній спадщині в Одесі.
Як зазначила на голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, завданням місії було провести комплексну технічну оцінку шкоди, завданої культурним та релігійним цінностям в період з 20 липня по 23 липня.
Організація мобілізувала термінове фінансування для перших робіт через фонд для надзвичайних ситуацій.
Місія підготує всеосяжний звіт для зустрічі країн-учасниць Гаазької конвенції у грудні. Цей звіт може бути використаний як доказ у міжнародних судах.