З початку повномасштабного вторгнення підприємці отримали значне помʼякшення у системі оподаткування. Проте зараз, держава поступово відновлює податки та перевірки. Начальник Переяславської ДПІ ГУ ДПС у Київській області Олеся Хмельницька розповіла Proslav про важливі зміни, які варто знати підприємцям.

РРО/ПРРО – (програмний) реєстратор розрахункових операцій
Обовʼязок використання РРО/ПРРО під час здійснення розрахункових операцій набрав чинності ще із 1 січня 2022 року. Проте під час воєнного стану Законом України №2120-IX визначено, що тимчасово, санкції за порушення вимог Закону №265 не застосовуються, крім санкції за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
З 1 жовтня 2023 року застосування штрафних санкцій за порушення порядку застосування РРО/ПРРО відновлюється.
Отже, використання РРО/ПРРО наразі є обовʼязковим для:
- ФОП II-IV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу,
- ФОП на загальній системі оподаткування.
Проте є і винятки. Хто може не використовувати РРО/ПРРО?
- ФОП I групи,
- ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking,
- ФОП II-IV груп, які здійснюють торгівлю на селі за таких умов:
- річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує 1 млн.грн,
- торгівля здійснюється не в одному торгівельному обʼєкті з підакцизними товарами,
- субʼєкт господарювання не здійснює дистанційну торгівлю товарами,
- ООС не прийнято рішення про обовʼязкове застосування РРО.
Штрафи за незастосування РРО чи ПРРО
Окрім цього, встановлено зменшений розмір штрафних санкцій за незастосування РРО, невидачу розрахункового документа або видачу його не на повну суму – 25% вартості проданих з порушенням товарів/послуг за порушення, вчинене вперше та 50% за кожне наступне порушення. (Було 100% та 150% відповідно)
Як зареєструвати ПРРО?
- Реєструємо господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО. Повідомляємо про обʼєкт оподаткування за ф. № 20-ОПП,
- Подаємо Заяву про реєстрацію ПРРО за ф. №1-ПРРО через електронний кабінет або через Єдине вікно подання електронної звітності,
- Реєструємо касира на фіскальному сервері: подаємо Півідомлення за ф. 5-ПРРО через Електронний кабінет,
- Завантажуємо програмне забезпечення з офіційного сайту ДПС: tax.gov.ua,
- Вносимо перелік товарів у ПРРО,
- Відкриваємо робочу зміну на ПРРО,
- Завершили робочий день? Закриваємо робочу зміну: формуємо фіскальний звіт.
Пані Олеся зауважила, що програмне забезпечення ПРРО є абсолютно безкоштовним і дуже зручним у використанні. Якщо платникам податків щось незрозуміло, чи є якісь питання, вони завжди можуть звернутися до ДПІ за адресою Богдана Хмельницького вулиця, 95, Переяслав.
Зміни до оподаткування I-III груп:
З 1 серпня 2023 року набув чинності Закон, який вносить зміни у систему оподаткування під час воєнного стану. На даний час ФОП I та II груп повинні сплачувати єдиний податок у повному обсязі. ФОП III групи повертається до податкової ставки 5%, замість 2% як було раніше.
Якщо ФОП I та II групи не сплачує єдиний соціальний внесок, то цей період не нараховується у трудовий стаж. Це є відповідальністю кожного.
Варто зазначити, що всі платники податків, які були на ставці 2% можуть подати Заяву до 31 серпня, для переходу на будь-яку іншу групу з 1 серпня (початку місяця).
Куди звертатися, якщо щось незрозуміло?
“Я працюю у податковій 20 років і завжди рада бачити та допомогти будь-якому платнику податків з будь-якою проблемою. Будь ласка, приходьте до податкової за адресою вул. Богдана Хмельницького вулиця, 95 у Переяславі і ми зажди вам допоможемо.” – завершила консультацію керівниця ДПІ у Переяславі Олеся Хмельницька.