Історія українського кінематографу почалася більше ста років тому. І от, нарешті ми з впевненістю можемо сказати, що наше кіно переживає період нового розквіту. Щороку з’являються стрічки, які хочеться дивитися самому і показувати їх на іменитих міжнародних кінофестивалях. Цей рік також обіцяє бути цікавим.
Vogue.ua створили добірку найочікуваніших українських кінопрем’єр 2023 року.
«Щедрик»
Під час Другої світової війни через злочинну діяльність Німеччини та СРСР кілька дівчат, які мешкають в одному домі у Станіславові, – доньки єврейського подружжя Гершковичів та польської родини Калиновських, стали сиротами, – проте від загибелі їх рятує українка Софія Іванюк – вчителька музики. Дівчата стають найближчими подругами з донькою української родини Іванюк, Ярославою, яка дуже любить пісню «Щедрик» та щиро вірить, що ця чарівна музика здатна творити дива і закінчити війну. Однак по закінченню Другої світової війни неприємності дівчаток продовжуються, оскільки їх забирають у Софії, яка визнана радянською владою ворогом СРСР, щоб помістити до дитячого будинку. Єдиним, що підтримує дух героїнь у важкий період, виявляється «Щедрик».
«Памфір»
Події «Памфіру» відбуваються на Заході України напередодні Маланки. Памфір повертається до своєї родини після тривалої відсутності. Безумовна любов Памфіра до сім’ї має побічну дію. Коли його син влаштовує підпал у молитовному домі, герой змушений відновити зв’язок зі своїм неспокійним минулим. Знімали стрічку в Карпатах. Прем’єра фільму відбулась у травні 2022 року в рамках Каннського кінофестивалю.
«Довбуш»
XVIII століття в українських Карпатах. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів брати стають ворогами один одному: один прагне грошей, інший – справедливості. «Довбуш» – довгоочікувана стрічка режисера Олеся Саніна, справжнього майстра епічного історичного кіно, який 2013 року зняв фільм «Поводир» про Україну часів Голодомору.
«Мирний-21»
Нова воєнна драма від режисера Ахтема Сеїтаблаєва «Мирний-21» розповідає про спротив луганських прикордонників у перші дні війни у 2014 році. У фільмі одну з головних ролей зіграв актор Павло Лі, який загинув від рук окупантів у березні на Київщині.
«Я, Ніна»
В основі сюжету лежить реальна історія української журналістки Яніни Соколової, якій 2018 року поставили діагноз остеосаркома. Фільм присвячений темі онкології в Україні і є частиною однойменного проєкту, метою якого є допомогти онкохворим психологічно. Сценаристкою і режисеркою виступила Марися Нікітюк. Головні ролі зіграли Яніна Соколова та Олексій Тритенко. У прокат фільм виходить навесні.
«Люксембург, Люксембург»
Трагікомедія українського режисера Антоніо Лукіча, який 2020 року захопив глядачів своєю блискучою комедією «Мої думки тихі» про стосунки сина та матері. Цього разу новий фільм Лукіча досліджує складність стосунків батьків та синів. Стрічка переносить нас у 1998 рік. Двоє братів-близнюків дізнаються, що їхній батько, який покинув їх ще в дитинстві, захворів і помирає у лікарні Люксембурга. Після довгих суперечок брати таки вирушили на зустріч татові, але чи виправдала подорож їхні сподівання… У прокаті з квітня.
«Демони»
Безхатько з росії на ім’я Славік потрапляє до гоголівських місцин поблизу Сорочинців. Там він знайомиться з Ніною, яка погоджується його прихистити на зиму. Згодом йому доведеться зіткнутися з містичними особливостями цього селища та таємничою особистістю господині. Стрічка знята однойменною п’єсою Наталки Ворожбит («Спіймати Кайдаша»), Наталка ж стала і режисеркою фільму. Головну роль у фільмі зіграла Руслана Писанка.
«Бачення метелика»
Аеророзвідницю добровольчого батальйону з позивним «Метелик» обмінюють після двох місяців полону. Вона намагається повернутись до нормального, мирного життя в Україні, але біль і спогади нагадують про себе… Головні ролі зіграли Ріта Бурковська та Любомир Валівоц. Серед акторського складу – відома драматургиня та режисерка Наталка Ворожбит та актор і волонтер Мирослав Гай. У фільмі також зіграли непрофесійні актори: реальні лікарі, військові, зокрема колишні полонені. Прем’єра стрічки пройшла в Каннах у 2022 році.
У Переяславі освятили та передали 137 ОбТрО ікону Святого Праведного Петра Калнишевського – читайте про це в матеріалі ProSlav.