Як розповідав Proslav, у Переяслав завітав український історик, публіцист, політик, громадський діяч та колишній директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Під час зустрічі він пояснив, як наразі у парламенті просувається ухвалення закону про демобілізацію.
Закон про демобілізацію військовослужбовців після 18 місяців служби
Історія питання: У березні стало відомо, що у парламенті зареєстровано законопроєкт № 9142 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення строків військової служби за призовом під час мобілізації”. Його ініціатор нардеп Олексій Гончаренко пояснив, що пропонується внести зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» і встановити, що громадяни, які проходять військову службу і були мобілізовані з моменту введення воєнного стану, мають право служити не більше 18 місяців з моменту призову, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.
Також пропонується внести змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині надання відстрочки від призову на п’ять років для тих, хто демобілізований та відслужив максимальний термін служби за призовом під час мобілізації.
У Переяславі, відповідаючи на питання присутнього військового, В’ятрович зазначив, що його ухвалення на жаль не просувається:
– Є законопроєкт мого колеги Олексія Гончаренка, суть якого полягає в тому, щоб дозволити демобілізацію тих людей, які вже 18 місяців в ЗСУ. Він здійняв певний рейвах в керівництва Збрйоних Сил та Міністерства оборони України. Нам (депутатам – прим.авт.) кажуть, що ми зараз не можемо проводити демобілізацію, адже це зірве наступальні дії та вплине на здатність оборони країни. З цими аргументами важко не погодитись, але як людина, яка дуже активно контактує з військовими, зокрема з 206 батальйоном – я знаю, що ці батальйони, які були рік тому і тепер – це зовсім не те саме.
На папері – це повний батальйон, а в реальності далеко не повний. Вже нема кому виконувати ті завдання, які стоять перед ними, як перед батальйоном, тому очевидно, що ми повинні говорити про це. Якщо Міністерство оборони та Генштаб не згодні з 18-ма місяцями, то давайте говорити про 24 місяці. Але все одно якийсь дедлайн має бути і як кажуть мої друзі військові, що це потрібно в першу чергу для того, щоб командування почало щось робити.
Закон про деколонізацію
Також у день зустрічі, 27 квітня, парламент ухвалив законопроєкт 7253 «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», зареєстрований ще минулоріч – у квітні 2022 року.
Ініціаторами проєкту стали понад 50 народних депутатів. Його було ухвалено після повторного другого читання (248 голосів «За»).
У законопроєкті йдеться про те, що місцеві ради, військові адміністрації мають протягом 6 місяців будуть повинні здійснити демонтаж символіки і всі перейменування на відповідних територіях. Далі діятиме антисаботажний механізм, як у законі про декомунізацію – три місяці дається на виконання цих дій головам громад, потім три місяці – головам ОДА.
Як написав на своїй Facebook-сторінці народний депутат, історик Володимир В’ятрович, він не менш важливий, аніж ухвалений 2015 року закон про декомунізацію.
«Зроблено вирішальний крок на шляху очищення України від маркерів “русского міра” і повної деколонізації нашого публічного простору. Після того як закон буде підписаний президентом і набуде чинності, звільнення українських міст і сіл від назв і пам’ятників, нав’язаних Росією, стане всеосяжним і незворотнім. Цей закон визнає злочинною і засуджує російську імперську політику, забороняє її пропаганду та символи, визначає, що належить до цих символів, хто, як і в які строки видаляє їх з публічного простору», – зауважив він.
Окрім цього В’ятрович додає: «Закон засуджує російську імперську політику в Україні, визначає правові основи заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символів російської імперської політики».
Про 5 важливих тез, якими поділився історик Володимир В’ятрович на зустрічі в Переяславі – читайте у нашому матеріалі.