Клуб «Пам’ять серця» у Будинку освіти в Переяславі об’єднує жертв нацизму з 2005 року. На початку повномасштабного російського вторгнення в нашому місті розпочався проєкт підтримки та допомоги цим людям під назвою «Жити здорово! Надання медико-соціальної допомоги 110 жертвам націонал-соціалізму у Здолбунові та Переяславі», який тривав два роки. Голова клубу Анелія Ковальська розповіла Proslav про його підсумки та результати.
Проєкт був впроваджений секретаріатом Правління ГО «Міжнародний фонд «Взаєморозуміння і толерантність» і фінансувався Німецьким фондом «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». Його цільова аудиторія – люди, яким вдалося вижити під час Другої світової війни. Серед них колишні остарбайтери, в’язні концтаборів, народжені в неволі, діти війни.
– За результатами проведених опитувань, жертви нацизму найбільше бояться повторення війни, бояться знову відчути себе незахищеними. Тож із початком російського вторгнення вони опинилися в категорії людей особливо вразливих. Даний проєкт допоміг їм психологічно вистояти у перші особливо страшні місяці повномасштабної війни, – зауважила Анелія Ковальська.
Анелія Віталіївна зазначила, що в межах проєкту підтримку надали 110 жертвам нацизму – жителям Переяслава та Здолбунова Рівненської області. У Переяславі це 55 осіб: 30 – мобільної групи, ще 10 – малобільної, тобто люди, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, та 15 – немобільної.
Усі вони отримували ліки, медичну допомогу, соціальну підтримку і віру в те, що не залишаться покинутими напризволяще у ті дні, коли раптом не буде світла, водопостачання чи життєво необхідних препаратів у аптеках.
Перші місяці реалізації проєкту припали на початок повномасштабної війни, яка, безумовно, внесла свої корективи – коло обов’язків волонтерів значно розширилося. Основними їхніми завданнями було піклуватися про психологічне і фізичне здоров’я членів цільових груп, забезпечити їхні вміння діяти в екстремальних ситуаціях: під час повітряної тривоги, у разі відсутності зв’язку чи електроенергії.
Фахівці також надавали медичні консультації в телефонному режимі та на дому, допомагали в побуті та сприяли у вирішенні соціальних питань. А крім того займалися організацією дозвілля літніх людей.
В межах медико-соціальної допомоги фахівці проєкту відвідали членів цільових груп 1 538 разів. Зокрема, медик здійснив 773 відвідування, а соціальний працівник – 765.
Анелія Віталіївна наголосила, що учасникам проєкту видали ліки та засоби гігієни на суму 84 тисячі гривень і це величезна підтримка для них.
Під час проєкту провели 9 тренінгів: про психологічну та медичну допомогу в умовах війни, способи релаксації та відновлення під час стресу, про те, як пережити осінню депресію чи уберегтися від вірусу та інші.
За допомогою досвідчених спеціалістів в галузі психології та медицини учасники проєкту, більшість із яких люди дуже поважного віку, опанували ефективні способи домедичної та медичної допомоги.
Розрадою для членів мобільної групи, тобто людей, які самостійно можуть пересуватися і забезпечувати свої потреби, були зустрічі в Клубі «Пам’ять серця». Усього за період реалізації проєкту провели 50 зустрічей.
– Під час зустрічей учасники спілкувалися і одне з одним, і з представниками молодого покоління. Атмосфера у нашому клубі комфортна і гармонійна, а позитивні емоції та гарний настрій дуже добре впливають на емоційний стан. Відбулося й кілька плідних зустрічей із представниками влади та соціальних установ, юристами та лікарями. Наші підопічні отримали відповіді на актуальні для них питання, а головне – відчули свою значимість у соціумі, – розповіла Анелія Ковальська.
А з людьми, які не можуть покинути стіни своїх осель, зустрічі влаштовували просто у них дома:
– Під час спілкування вони знову усвідомили власну значимість, відчули потужний душевний заряд i турботу. Особливо цінними для них були візити представників молодого покоління. За час проєкту ми провели 81 зустріч за домашніми адресами.
А ще у Клубі «Пам’ять серця» для підопічних провели багато майстер-класів: «Пошив еко-сумок», «Дерево життя моєї родини», «Родинний оберіг», «Виготовлення Мотанки-Колядниці за народними традиціями», «Майстерність в’язання», «Новорічний декор та ялинкові прикраси» і навіть «Навчання комп’ютерної грамотності».
– Майстер-класи були дуже популярними серед членів мобільної групи. Вони дали можливість людям літнього віку відволіктися від жорстоких реалій війни, проблем та стресів, обмінятися досвідом та творчими ідеями, – зазначила Анелія Віталіївна.