Учора стало відомо про те, що у свято Різдва Христового за юліанським календарем (7 січня – прим.авт.) Предстоятель Православної церкви України у свято Різдва Христового Епіфаній звершить богослужіння в Успенському соборі – головному храмі Києво-Печерської лаври. Святкову літургію почнуть правити о 9:00.
Це буде перша в історії літургія предстоятеля автокефальної Православної церкви України в Лаврі, відомій як резиденції Української православної церкви (в миру – московського патріархату), з якою напередодні Нового року державний заповідник «Києво-Печерська лавра» не продовжив договір на користування Успенським собором та Трапезною церквою у Верхній лаврі.
За словами речника УПЦ Климента, «онуфріївська церква» навіть не планувала проводити Різдвяну службу в Успенському соборі, про рішення ПЦУ теж дізналися з їх сайту. Каже, Музей Києво-Печерська лавра закрив доступ для вірян до Верхньої лаври, тому службу в Успенському соборі й не планували. Натомість в усіх храмах Києво-Печерської лаври, які є монастирськими храмами, а не музейними будуть звершуватись богослужіння. Додає, зазвичай близько в різдвяний день правлять близько 20 літургій. Себто на Різдво розраховуємо побачити на одній території представників двох гілок українського (і дещо промосковського, в одному з випадків – прим.авт.) православ’я.
У ПЦУ пояснюють, що святкову Божественну літургію з нагоди Різдва Христового запланували після отримання відповідного дозволу. У той же час, в пресслужбі ПЦУ не вказують, чи будуть служби цієї церкви у храмах лаври регулярними. Раніше заступник голови Управління із зовнішніх церковних зв’язків Православної церкви України, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря повідомив на своїй сторінці у Facebook про те, що Свято-Успенську Києво-Печерську лавру офіційно зареєстровано як монастир у складі Православної церкви України (ПЦУ). Звісно ж в УПЦ (в миру – московського патріархату) розкритикували це рішення замість того аби, скажімо, коментувати те, що 3 грудня СБУ опублікувала перелік з 10 осіб, які потрапили у «церковний список» санкцій РНБО. Серед них, зокрема, клірик УПЦ (МП), ексдепутат Вадим Новинський та намісник Києво-Печерської лаври Павло (Петро Лебідь).
Що ще передувало?
31 грудня УПЦ (в миру – мп) провела останню службу у Верхній лаврі, а у перший день новоріччя їх уже не допустили на територію Успенського і Трапезного соборів. У відповідь намісник Лаври митрополит Павло вдався до прокльонів і пригрозив, що «коли настане час», УПЦ МП запитає про відповідь.
Чи варто нагадувати й про те, що останніми тижнями СБУ проводить на об’єктах УПЦ (МП) по всій Україні обшуки, про частину з яких писав ProSlav. Якщо ви читали наші матеріали то знаєте й про те, що у результаті слідчих дій, серед іншого, правоохоронці виявляли «велику кількість антиукраїнських матеріалів» й документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур. Не будемо згадувати кейсів про «босого Нікіту» чи дитяче саморобне порно на комп’ютері у одній з єпархій – сподіваємося, після цього, ви хоча б перестали цілувати руки священникам – тим самим, або ж тим з ким вони ручкаються на Синодах і соборах у Феофанії.
«Не розпалювати внутрішню війну»
– й донині закликають в УПЦ (типу не мп) й називають усі знахідки «недоведеними та безпідставними». Щонайменше з 27 травня, бодай публічно, УПЦ, яка, за дещо старими даними, має близько 10 тисяч парафій, взяла курс на незалежність від Російської православної церкви. Проте значна частина єпископів та священників досі вважають себе приналежними до РПЦ та поминають патріарха Кирила. Також експерти наполягають, що УПЦ досі канонічно пов’язана з Московським патріархатом.
У той же час «промосковські попи» продовжують займати Нижню лавру, де розташовані печери, діє чоловічий монастир УПЦ (типу не мп), духовна семінарія, резиденція намісника Лаври і низка храмів. Належне підкреслити, що Нижня Лавра перебуває у віданні Української православної церкви з 2013 року, коли за часів президентства віктора януковича, була укладена безстрокова угода на використання Нижньої лаври цією релігійною організацією. Як то кажуть, «вскочили в останній вагон», але от ще один «святковий сюрприз» – за словами міністра культури і інформаційної політики Олександра Ткаченка, майно Нижньої Лаври також пройде перевірку на правомірність його використання УПЦ. Результати перевірки вирішать подальшу долю монастирського комплексу, а перші з них презентують у лютому або березні. Словом, хто і в якому форматі використовуватиме комплекс, вирішать пізніше.
Згідно з опитуванням КМІС влітку 2022 року, 54% серед усіх респондентів зараховують себе саме до Православної церкви України. 4% ідентифікують себе з УПЦ Московського патріархату. Ще 14% вважають себе просто православними, без конкретизації.
Історична довідка.
Успенський собор Києво-Печерської лаври – визначна пам’ятка історії та архітектури. Заснований 1051 року як печерний монастир за межами Києва. 1994 року разом із Софійським собором внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО. Саму Лавру часто називають джерелом монашої традиції на Русі – а саме від того історичного періоду ведуть свій державотворчий міф і сьогоднішня Україна, і, попри очевидні прогалини в датах, сьогоднішня росія.