БОЙОВІ ДІЇ
- Україна 99-й день чинить героїчний опір повномасштабній російській агресії. Сьогодні найскладніша ситуація склалася в районі Сєвєродонецька, куди ворог стягнув значну кількість своїх сил. Окупанти контролюють більшу частину міста, але наші воїни продовжують боротьбу й б’ються буквально за кожну вулицю. Минулої доби українські захисники провели в Сєвєродонецьку кілька невеликих успішних контратак.
- Загалом ворог, користуючись значною перевагою в живій силі й техніці, намагається на Луганщині прорвати українську оборону відразу на чотирьох напрямках, однак отримує гідну відсіч.
- Як зазначає Британська розвідка, попри захоплення росіянами більшої частини Сєвєродонецька, основна дорога до міста залишається під контролем України.
росія має певні локальні успіхи завдяки великій концентрації артилерії. Та все ж захоплення міста коштує окупантам значних втрат.
Далі росіянам доведеться форсувати річку Сіверський Донець, основні ділянки якої також контролюють ЗСУ
«росії знадобиться хоча б коротка тактична пауза, щоб передислокуватися до форсування річки та наступних атак углиб Донецької області, де українські збройні сили підготували оборонні позиції. Це може призвести до втрати частини імпульсу, набраного за останній тиждень».
- На Харківському напрямку ворог зосередився на утриманні зайнятих рубежів і стримуванні просування наших військ у бік державного кордону. Окупанти ведуть артилерійські обстріли, однак наші війська продовжують наступ на північ від Харкова.
- Протягом минулої доби наші захисники звільнили кілька населених пунктів у Херсонській області. Загалом на Херсонщині вже деокуповано понад 20 населених пунктів, ЗСУ продовжують іти вперед, відтісняючи противника. Також були нанесені масовані удари про скупченнях військ противника.
Щоб зупинити контратаку, росіяни підірвали декілька мостів.
Станом на ранок 3 червня загальні втрати загарбників склали:
- особового складу – ліквідовано близько 30950 (+100) осіб,
- танків ‒ 1367 (+4),
- бойових броньованих машин ‒ 3366 (+12),
- артилерійських систем – 661 (+14),
- РСЗВ – 207,
- засобів ППО – 95,
- літаків – 210,
- гелікоптерів – 175,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 535 (+14),
- крилатих ракет – 121 (+1),
- кораблів/катерів – 13,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 2329 (+4),
- спеціальної техніки – 51.
Найбільші втрати противника минулої доби були зафіксовані на Бахмутському напрямку.
- У Генштабі наголошують, що росіяни втрачають безпілотники на всіх напрямках, і вже задіюють безпілотники навіть МНС рф.
- Оперативне командування «Південь» повідомляє, що українські ракетно-артилерійські підрозділи 1 червня на півдні країни у Дніпро-Бузькому лимані знищили 2 швидкісні десантні катери російських окупантів. Вони були готові до відпрацювання диверсійно-розвідувальних дій.
- Наразі ворог не відмовився від своїх головних планів і продовжує концентрувати сили концентрація зусиль на окремих ключових напрямках, зокрема на сході та півдні України.
- Незважаючи на потужні зусилля, окупантам уже понад три місяці не вдається досягти цілей своєї так званої «операції». Проте українцям не можна розслаблятися.
У Генеральному штабі ЗСУ наголошують, що «противник паралельно з військовими діями буде вживати заходів, спрямованих на дестабілізацію внутрішньої ситуації в Україні».
- У Міноборони повідомили, що пересічні українці в силу своїх можливостей долучаються до боротьби з окупантами та їхніми посіпаками. Зокрема, у Telegram чат-бот «єВорог» надійшло понад 700 заявок про колаборантів.
Українці надсилають фото- та відеодокази щодо тих людей, які перейшли на бік ворога.
- Видання The Wall Street Journal повідомляє, що сотні російських окупантів втекли від бойових дій в Україні або відмовилися брати участь на ранніх етапах повномасштабної війни.
Дезертирство солдатів ставить російську владу в глухий кут у питанні їх покарання, оскільки розгляд цього питання може привернути велику увагу.
Оскільки рф офіційно не оголошувала війну Україні, то є мало законних підстав для притягнення до кримінальної відповідальності тих, хто відмовляється служити за кордоном.
Військові аналітики вважають, що росіян, які дезертували або відмовилися воювати, набагато більше, ніж сотні.
- Продовжуються бунти мобілізованих на окупованих територіях чоловіків. Цього разу один із підрозділів так званої «ДНР» звернувся до путіна й поскаржився йому, що через «голод та холод» більше не хочуть воювати проти ЗСУ.
Бойовики також заявили, що росія мобілізувала у псевдореспубліці багатодітних та хворих людей, які не отримують потрібної медичної допомоги.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент України Володимир Зеленський виступив перед парламентом Люксембургу й висловив сподівання на підтримку надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.
«Україна де-факто вже стала частиною Європейського Союзу. Ми вже співпрацюємо як на двосторонньому рівні, так і на рівні ЄС у масштабі, який відповідає повноправному членству. Що може довести це краще, ніж те, що ми захищаємо одне одного?»
Глава держави запросив прем’єр-міністра Люксембургу приїхати до України, щоб обговорити подальшу співпрацю.
- Володимир Зеленський також сьогодні виступив на Міжнародному безпековому форумі GLOBSEC, який відбувся в Братиславі.
Глава держави закликав міжнародну спільноту об’єднатися довкола України й дати відсіч державі-агресору.
«Ми вдячні за допомогу, яку вже отримуємо. Кожному і кожній, хто нам допомагає. Але постачання зброї потрібно нарощувати. Бо саме на полі бою в Україні вирішується, чи збережеться свобода в Європі для усіх народів без виключення. І саме зараз на полі бою в Україні – ситуація, яка може забезпечити перелом у протистоянні. Саме зараз, саме у ці дні, коли росія програє у війні проти України, свобода європейців переможе на десятиліття вперед».
«Головний сенс санкційних пакетів ЄС – це не просто завдати шкоду росії, а зробити Європу незалежною від росії, обірвати усі критичні зв’язки між росією та країнами Європи, які Москва використовує як зброю, зокрема енергетичну».
«Якщо росія відчує, що Європа дає слабину і може залишити Україну без очевидно необхідного рішення про кандидатство, то це буде одним з найбільших дестабілізуючих факторів для континенту за увесь час повномасштабної війни росії проти України».
- У нинішніх умовах безумовним пріоритетом для влади є підтримка наших військових, які захищають Україну.
Міністерство оборони від початку року перерахувало військовим майже 232 млрд гривень грошового забезпечення. Це у 3,8 раза більше, ніж за весь минулий рік.
Витрати на високоточну, бронетехніку, артилерійську техніку та безпілотні літальні апарати за цей же час – у 5,6 раза більше, ніж призначалося на озброєння в бюджеті на 2022 рік.
Окремо на відновлення техніки спрямовано 15,8 млрд грн.
- Слідчі завершили розслідування й передають до суду кримінальну справу проти народного депутата Віктора Медведчука щодо розграбування корисних копалин в окупованому Криму.
За цим епізодом кумові путіна загрожує ув’язнення строком до 15 років із конфіскацією майна або без неї.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- Протягом квітня ВВП росії знизився на 3% у річному вимірі, після зростання на 1,3% в березні, на 4,1% в лютому та 5,6% у січні.
Мінекономрозвитку рф пояснили різке падіння «безпрецедентним санкційним тиском», що спричинив транспортно-логістичні обмеження, а також скорочення внутрішнього попиту.
При цьому роздрібні продажі рухнули відразу на 9,7%, а автопром просто впав у кому – падіння виробництва легкових авто склало 85,4%.
- Як зазначають експерти, запроваджене ЄС нафтове ембарго передовсім б’є по обсягах видобутку нафти в рф. До кінця року обсяги видобутку нафти скоротяться приблизно на 20-30%. Наступного року, коли обмеження повністю набуде чинності, падіння складе приблизно 50% порівняно з довоєнним рівнем.
Це крах і в його передчутті, «дочки» Роснєфті вже скорочують видобуток.
За приблизними оцінками, російський бюджет на початку наступного року втратить до 25% надходжень через нафтове ембарго.
Тим часом Саудівська Аравія вже заявила, що готова збільшити видобуток нафти, якщо видобуток у росії істотно впаде. Раніше СА відмовлялася збільшувати видобуток.
- У рф машинобудівники очікують дефіциту шин для сільськогосподарської та спеціалізованої техніки. Найбільший ризик – у преміальному сегменті, учасники якого припинили постачання до росії.
У рф низку шин для тракторів взагалі не випускають, а перебої з постачанням поставлять випуск техніки під загрозу.
Традиційно пік попиту на шини для сільськогосподарської техніки припадає на перший квартал.
- Російські ЗМІ з посиланням на правозахисників пишуть, що військкомати Москви спільно з поліцією проводять облави на призовників. Вони готують облави на ухилянтів.
Силовики відловлюють призовників на вулицях, у будинках та в будь-якому іншому місці Москви. Призовників примусово притягують до військкомату, де одразу проводять медичний огляд.
Як зазначають експерти, в умовах серйозної нестачі людських ресурсів, військовому керівництву доводиться гнати в армію «мажорів».
Фактично зараз російське командування змушене поповнювати армію не лише через серйозні втрати на війні, а й через масову відмову контрактників їхати в Україну. Цілі підрозділи пишуть відмови й розривають контракти, причому не лише рядові, а й офіцерський склад.
- Напередодні сотого дня повномасштабного вторгнення в Україну Кремль дав вказівку співробітникам пропагандистських ЗМІ не тиражувати тему 100 днів так званої «спецоперації».
Як повідомило видання «Медуза» з посиланням на свої джерела, зроблено це, щоб росіяни менше замислювалися про те, що за три місяці російські війська не змогли досягти успіху в Україні.
Фактично всі заявлені на початку війни цілі не досягнуті, а на бік України став весь цивілізований світ.
- Китай продовжує обмежувати свою співпрацю з росією. Повідомляється, що за квітень відвантаження ноутбуків із КНР до рф скоротилося у 8 разів. За аналогічний період 2021 року Піднебесна підправила понад 2 млн смартфонів, а зараз близько 830 тисяч. Ноутбуків усього 43 тисячі, замість 350 тисяч минулого року.
- Тайвань ввів заборону на експорт сучасних чіпів до росії та Білорусі у відповідь на вторгнення в Україну.
Також цим державам більше не продаватимуть обладнання для виробництва чіпів. Зокрема, йдеться про сканери та сканувальні електронні мікроскопи.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Посли Євросоюзу затвердили шостий пакет санкцій проти росії, до якого увійшло часткове нафтове ембарго. Деталі цього пакета мають опублікувати в Офіційному журналі ЄС у п’ятницю.
- Міноборони США опублікувало перелік озброєння, яке отримає Україна в рамках 11 пакету військової допомоги.
США передадуть:
- високомобільні РСЗВ та боєприпаси до них;
- 5 контрбатарейних радарів;
- 2 радіолокаційні системи повітряного спостереження;
- 1000 ракет Javelin та 50 командно-пускових установок;
- 6 тисяч одиниць протитанкової зброї;
- 15 тисяч артилерійських снарядів 155-мм;
- 4 вертольоти Мі-17;
- 15 тактичних машин;
- запчастини та обладнання.
- Велика Британія надасть Україні реактивні системи залпового вогню М270. Вони здатні влучати в цілі на відстані до 80 км, і значно посилять можливості ЗСУ. Цей крок був узгоджений із рішенням США надати Україні свої артилерійські ракетні системи HIMARS.
Також Сполучене Королівство передасть Україні понад 60 автомобілів швидкої допомоги для заміни тих, які були знищені російськими військами.
- Швеція анонсувала четвертий пакет допомоги для України, що включає зброю і фінансову підтримку. Йдеться про протикорабельні ракети, протитанкову зброю, крупнокаліберні гвинтівки та боєприпаси. Загальна вартість пакета – понад 95 млн євро.
- З Австрії в Україну прибули 11 одиниць пожежної та рятувальної техніки і п’ять реанімобілів. Допомогу для ДСНС передали екстрені служби Відня.
- Польські ЗМІ повідомляють, що Україна підписала угоду про закупівлю близько 60 польських самохідних гаубиць AHS Krab на додачу до тих 18, які вже передала Польща.
Ці артилерійські установки здатні влучати в цілі на відстані до 40 км. Поставки будуть здійснені в найближчі кілька місяців. Вартість угоди становить близько $700 млн.
- США розширили список санкцій проти російських фізичних та юридичних осіб росії через повномасштабне вторгнення в Україну.
До переліку, зокрема, увійшли: спікер МЗС росії Марія Захарова, віолончеліст Сергій Ролдугін, друг Путіна, бізнесмени Олексій Мордашов та Рік Нісанов, дружина та двоє синів Мордашова. Також у списку 16 компаній, зокрема «Северсталь».
- Україна і Словаччина підписали контракт на постачання восьми самохідних гаубиць Zuzana 2 калібру 155 мм.
- Громадяни Литви зібрали понад 5 мільйонів доларів, щоб придбати в Туреччини ударний безпілотник Bayraktar для ЗСУ. Але компанія-виробник дронів вирішила подарувати Bayraktar, а зібрані гроші закликала віддати на гуманітарні потреби в Україні.
- Reuters повідомляє, що адміністрація президента США планує продати Україні чотири безпілотники MQ-1C Grey Eagle, які можуть бути озброєні ракетами Hellfire.
Grey Eagle може літати до 30 і більше годин у залежності від своєї місії і може збирати величезні обсяги даних для розвідувальних цілей.
- Сенат Ірландії ухвалив резолюцію, згідно з якою вторгнення рф в Україну є актом геноциду. Сенат також закликав країни по всьому світу зберігати та посилювати санкції проти росі.
У резолюції зазначається, що політичне керівництво рф має понести відповідальність за злочини в Україні.
- Найбільша фріланс-біржа Upwork заблокувала акаунти користувачів із росії та Білорусі. Фрілансери з цих країн отримують листи, де сказано, що при зміні місця проживання фрілансеру відновлять доступ до платформи.
- Банк безкоштовних фото Pixabay оголосив про припинення роботи із російськими користувачами, заявивши, що категорично засуджує війну росії в Україну. Компанія рекомендувала відвідати сторінку ООН, щоби прочитати правдиву інформацію про те, що відбувається в Україні.
- Данський виробник лічильників електроенергії та водопостачання Kamstrup заявив, що піде з ринків рф і Білорусі.