На вулиці Новокиївське шосе в Переяславі стоїть подовгастий, на перший погляд непримітний, одноповерховий будинок із характерним цегляним декором. Сьогодні він привертає увагу не лише зовнішнім виглядом, а й багатою історією, що сягає кінця XIX століття. Тут колись діяла Земсько-міська школа – один із освітніх осередків Підварків, передмістя Переяслава, передає Proslav.

Переяславська історикиня, етнографиня та музеєзнавиця Людмила Набок розповіла на своїй фейсбук-сторінці, що історія школи почалася 1899 року. Згідно з постановою Зборів земства від 3 жовтня, в Підварках відкрили училище першого розряду за участі міської громади. Для земсько-міського училища винайняли будинок місцевої домовласниці А.А.Пономаренко.
Попри те, що в мікрорайоні вже діяла церковно-парафіяльна школа, новий навчальний заклад одразу зацікавив місцеву громаду. Вже в перший рік до нього записалося 70 хлопців і 30 дівчаток – виключно з Підварок та ближніх хуторів. Для місцевих дітей навчання було безкоштовним, а для “приїжджих” з інших громад – за плату в 2 рублі на рік.
Популярність училища стрімко зростала: в 1900–1901 роках у ньому навчалися 127 хлопців та 31 дівчинка, а вже у 1902–1903 рр. – 163 хлопці та 42 дівчинки. У відповідь на такий «освітній бум» Переяславська міська дума подала клопотання до земства з проханням надати 1500 рублів на будівництво нової шкільної будівлі з погашенням позики протягом 28 років. Позика була надана, і влітку 1905 року завершено спорудження нового цегляного училища.
Будинок прямокутної форми (розміри – 28,72 х 12,94 м, висота від рівня землі до верху стін – 5,63 м). Його звели з місцевої цегли на вапняно-піщаному розчині, фундаменти – бутові. Фасади прикрашені характерними архітектурними елементами – рустованими наріжниками, пілястрами, великими прямокутними вікнами з сандриками, замковими цеглинами та ступінчастим карнизом.
Первісне планування та інтер’єр не збереглися. У 1961 році до основної будівлі прибудували ще одне крило, а 1983 року провели реконструкцію даху, покривши його склопластиком.
Школа діяла до 1973 року. Цікавий факт: у 1911 році, до 200-річчя з дня народження Михайла Ломоносова, училищу присвоїли його ім’я. Відтоді серед учнів заклад прозвали «Ломоносовським». З 1973 по 2009 рік у будівлі розміщувалася організація «Райагропроменерго», а з 2009 року вона перебуває у приватній власності.
Нагадаємо, у Переяславі відкрили виставку художника Альберта Лейзера Фельдмана «Ритми великих міст».