У понеділок, 6 січня, українці відзначають Хрещення Господнє або Водохреще за новоюліанським календарем. На пляжі біля готельно-ресторанного комплексу «Любокрай» традиційно відбулися водохресні купання. Proslav бачив, як це було.
Опівдні термометр показував близько 0 градусів – не холодно, порівняно з іншими роками, але доволі вітряно. На березі Дніпра біля «Любокраю» було кілька десятків переяславців, хоч у холодну воду занурювалися лічені з них, більшість – група підтримки.
Освячення води священнослужителі не проводили. Утім ті відчайдухи, які таки наважилися покупатися на честь свята, вірять, що цього дня вода у водоймах і без того наділена цілющими властивостями. А дехто просто вважає, що ця розвага зміцнює імунітет, не надаючи їй релігійного сенсу.
За словами начальника відділу культури Валентина Шуткевича, у багатьох регіонах країни влада закликала громадян утриматися від масових заходів і дотримуватися обмежень, які діють під час воєнного стану.
Разом з тим, аби свято відбулося безпечно, фахівці Бориспільського РС ГУ ДСНС України у Київській області облаштували біля водойми пункт обігріву, на місці чергували близько десяти співробітників аварійно-рятувального загону спеціального призначення. Вони забезпечуватимуть порядок до 16:00.
Чи справді купання на Водохреща «змиває» гріхи
Щороку на сторінці Православної Церкви України публікують дописи про купання на Водохреща. В одному з них розповіли, що ця традиція не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення. Жодного церковного припису в Українській Церкві для звершення занурення у зимову воду немає і ніколи не було, пояснюють у ПЦУ.
«Священники звершують Чин освячення води відкритих водойм у свято Богоявлення не для того, щоби в ній купатися, а саму воду освячують зовсім не «іони срібла» хреста, який у неї занурюють. І якщо під час звершення водосвяття використовують, скажімо, хрест дерев’яний, то вода все одно силою благословіння Божого і благодаті Святого Духа за молитвами стає святинею», – йдеться у дописі.
Також у ПЦУ наголосили, що вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 – 16° тепла, тобто вона не є крижаною. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим, кажуть у церкві.
«А щодо «змивання» гріхів, то нагадаємо: занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі. І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви», – зауважили в ПЦУ.
Водохреще 2025
Третє й завершальне свято різдвяно-новорічного циклу має кілька назв: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі, Йордан.
Богоявлення – це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Святвечір; далі – саме Водохреще, й наступний день – Івана Хрестителя. На свято згадують і прославляють Євангельську подію – хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем.
У Святому Письмі сказано, що під час хрещення з неба на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба, й пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням. У храмах на Хрещення служать святкову літургію, яка завершується великим освяченням води. Обряд освячення води виник ще з перших часів християнства за прикладом Ісуса Христа, який освятив води Йордана.
Вода, освячена напередодні Богоявлення (5 січня), і в день Водохреща, має однакову силу: нею освячують храми та домівки, дають пити тяжкохворим, зберігають вдома протягом року до наступного Водохреща.
Цьогоріч в Україні вдруге офіційно святкують Водохреще 6 січня. Православна церква України та Українська греко-католицька церква 1 вересня 2023 року перейшли на новоюліанський календар. Тож тепер більшість церковних дат відзначаються на 13 днів раніше.
Які ще свята відзначають у січні 2025 року, дивіться за посиланням. Там на вас чекає повний календар від ПЦУ.