У Музеї Заповіту Тараса Шевченка в Переяславі презентували виставку місцевої художниці Людмили Башук. В експозиції – ілюстрації до рукописної збірки Тараса Шевченка «Три літа». повідомили на сайті НІЕЗ «Переяслав», передає Proslav.
Церемонія відкриття виставки відбулася 23 травня в межах проєкту «Десяте літо». Повідомляється, що він є платформою для презентації та реалізації наукових і просвітницьких задумів, покликаних втілювати шевченківські постулати та розкривати світоглядні сенси творчого доробку Кобзаря.
Людмила Башук – психологиня, кандидатка психологічних наук, художниця. Основний напрям її роботи – арт-терапія. Працює в різних стилях та техніках: від примітивізму, наївного малярства та імпасто до багатошарового живопису олією та воском (енкаустика).
На виставці під назвою «Збірка Тараса Шевченка «Три літа» в ілюстраціях Людмили Башук» поєдналися два цикли її робіт: «Шевченко. Три літа» та «Мелодія старого Переяслава». В авторському етикетажі до усіх картин, а їх 21, художниця підібрала віршовані рядки з творів рукописної збірки Шевченка «Три літа».
«Взагалі ідея спочатку належала Ользі Іванівні Шкирі (директорка бібліотеки Університету Григорія Сковороди в Переяславі – ред.). Вона мені дала книгу, і сказала: «Як вам відгукнеться ця творчість Шевченка в картинах?». Я довго не віддавала її, перечитувала, плакала, інколи сміялася. І от мені, як психологу, хотілося показати психологічний ландшафт душі Шевченка, якісь потаємні куточки. І так народився цикл картин «Три літа». … Це символічно для мене саме в травні… Близько десяти років тому саме тут у мене була перша виставка з покійним нині Олегом Засипкіним, це художник нашої спілки «Мистецтво життя», – поділилася художниця.
З вітальними промовами виступили Наталія Кухарєва – завідувачка НДВ «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка», Валентин Шуткевич – начальник відділу культури і туризму Переяславської міської ради, Олександр Колибенко – заступник директора з науково-методичної роботи НІЕЗ «Переяслав».
«Ми прийшли на цю благословенну землю, у цей музей, щоб ще раз пошанувати пам’ять Тараса Григоровича Шевченка, згадати його творчість, не тільки у літературі, а також у мистецтві. Покликання нашого музею – популяризація творчості Шевченка. Ті твори, які він написав на Переяславщині – це найкраще, що він створив за свої роки життя. «І мертвим, і живим…» – це фактичного його духовний заповіт, це «Заповіт» – «Як умру, то поховайте…», «Холодний яр» та інші, всього 11 поезій, які були написані в 1845 та 1859 роках», – зазначила Наталія Кухарєва.
Про творчість Людмили Башук та мистецьку цінність її робіт висловилися директорка Переяславської художньої школи імені Петра Холодного Ірина Кузьмицька та голова Спілки майстрів Переяславщини «Мистецтво життя» Алла Літкова.
«Картини Людмили Башук заслуговують особливої уваги. У наш непростий час, коли ми щодня отримуємо якісь новини, трагічні звістки, нам так не вистачає світлого, прекрасного, те, що гріє душу, дає надію, і творчість нам тут вкрай необхідна. Я хочу подякувати Людмилі Башук за її самовідданість, пристрасть до прекрасного, до мистецтва, за її любов до дітей. Я знаю, що з дітками працювати дуже непросто, але шевченківська тема (ми неодноразово на цю тему працювали, і наші дітки тут виставлялися) цікава», – сказала Ірина Кузьмицька.
Захід супроводжувала жива музика у виконанні бандуристки Лесі Горобець: композиції «Благословенна земля», «Зоре моя вечірняя…», «Я – Україна». Модераторкою та ведучою заходу виступила Катерина Нагайко – старша наукова співробітниця науково-дослідного відділу «Музей Заповіту Т. Г. Шевченка».
Виставка Людмили Башук у Музеї Заповіту Т. Г. Шевченка Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» експонуватиметься до 1 серпня. Переглянути її можна щодня з 09.00 до 17:00.