Триває 311 доба героїчної боротьби українців проти російських окупантів. Агресор намагається наступати на Бахмутському й Лиманському напрямках, та не припиняє спроб покращити тактичне положення на та Куп’янському й Авдіївському напрямках.

БОЙОВІ ДІЇ:
Підрозділи Сил оборони протягом минулої доби відбили атаки окупантів в районах 11 населених пунктів – Стельмахівка і Білогорівка Луганської області та Соледар, Іванівське, Кліщіївка, Кам’янка, Авдіївка, Веселе, Водяне, Красногорівка і Мар’їнка на Донеччині.
- Командування Повітряних сил уточнило, що під час позавчорашньої ракетної атаки наші сили оборони із 69 ракет збили 58.
Як зауважують експерти, з урахуванням знищених 11 дронів, загальна група складалася з 80 одиниць. Тобто прорив нашої ППО склав усього 10%.
Таким чином, росія, незважаючи на застосування різних сценаріїв і тактик для завдання ударів по території України, так і не може вийти на рівень прориву ППО вище 15%, а останній наліт виявився одним із найменш ефективних серед усіх масових ударів останніх місяців.
- Вчора вночі ворог атакував Україну безпілотниками-камікадзе іранського виробництва «Shahed-131/136». Загалом випущено 16 «шахедів», і всі дрони-камікадзе були знищені.
- У Генштабі ЗСУ повідомляють, що станом на 29 грудня поточного року лікарня в Біловодську Луганської області переповнена пораненими російськими військовослужбовцями.
Наша авіація завдала 5 ударів по районах зосередження окупантів. Також, протягом цієї доби, збито ворожий розвідувальний БпЛА типу «Орлан-10».
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України за добу уразили 6 районів зосередження живої сили та військової техніки противника, 5 складів боєприпасів та радіолокаційну станцію.
Станом на ранок 31 грудня загальні втрати загарбників склали:

Найбільших втрат противник зазнав на Лиманському та Бахмутському напрямках.
- Експерти наголошують, що мобілізація не дала російській армії абсолютно нічого у військовому плані. Однак вона прямо вплинула на один важливий показник – різке зростання втрат окупантів.
Очевидно, що за підсумками грудня буде поставлено новий «рекорд» за кількістю ліквідованих окупантів в Україні.
Аналітики припускають, що через непрофесійність та низьку якість «частково мобілізованих» втрати росіян будуть і надалі зростати.
- Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що західні партнери України поки не наважуються давати зброю, яка здатна вражати на відстані 300 і більше кілометрів. Однак у майбутньому надання літаків, танків та далекобійних ATACAMS можливе.
«Переживають, що ми, виконуючи свої бойові завдання, обираючи стратегічні цілі, абсолютно легітимно, можемо завдати ураження по території рф. Тоді росіяни пред’являть їм рахунок, скажуть: «Ну, бачите, по суті, вашою зброєю вже воюють на нашій території». Оце стримує наших західних партнерів, тому що, дійсно, в Альянсі не всі проукраїнські або проєвропейські однозначно».
Очільник Міноборони додав, що є західні країни, які вагаються політично, а є ті, хто залежать від росіян економічно.
Міністр вважає реальним надання Україні всього необхідного їй озброєння, оскільки раніше навіть виділення «стінгерів» та систем Patriot здавалося мало реалістичним, а тепер Україна отримала їх.
«Я переконаний, що можливо все. Як і «Патріоти», можливі й літаки і танки, і ATACMS, просто все поступово йде, тому що росіяни самі підіймають рівень цієї ескалації, що змушує наших партнерів ухвалювати рішення так, щоб відповідь була дзеркальна».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський сьогодні провів чергове засідання Ставки верховного головнокомандувача.
На засіданні були заслухані доповіді щодо оперативної ситуації на фронті та можливих дій ворога в найближчій перспективі.
Учасники засідання акцентували увагу на забезпеченні підрозділів сил оборони на найгарячіших ділянках озброєнням та іншими засобами.
Також було розглянуто питання вдосконалення протиповітряної оборони України, зокрема для захисту об’єктів критичної інфраструктури. Окремо заслухали інформацію про відновлення енергетичної системи України після нещодавніх ракетних атак росії.
- Енергосистему України після ракетної атаки 29 грудня було відновлено за один день. Атака ніяк не вплинула на рівень дефіциту потужності в енергосистемі України.
В «Укренерго» зазначили, що станом на 30 грудня в енергосистемі дефіцит потужності перебуває на тому ж рівні, що й до 10-ї масованої ракетної атаки росіян.
Зараз енергосистема у плановому режимі відновлює нормальну роботу. Продовжується набір потужності генерацією.
- Попри війну партнери України вірять у нашу державу й продовжують із нею співпрацю, зокрема і в енергетичній сфері.
Як повідомляє НАК «Нафтогаз України», у 2022 році понад 1100 компаній з 27 країн світу замовляли послуги зі зберігання природного газу в підземних сховищах нашої держави.
Таким чином оператор газосховищ України збільшили кількість клієнтів. Зазначається, що загальна географія замовників послуг українських ПСГ охопила три континенти: Європу, Азію та Північну Америку.
- У «Дії» завершилося опитування про дату святкування Різдва в Україні. Більшість учасників голосування обрали дату 25 грудня.
Як повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, опитування про дату Різдва стало одним з наймасовіших у Дії. За тиждень проголосували понад 1,5 мільйона користувачів.
За дату 25 грудня проголосували 903 265 українців (58,99% голосів), за 7 січня – 390 125 осіб (25,48%). Обидві дати підтримали 12,59% учасників опитування.
- Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими відкрив новий номер для консультацій щодо полонених або зниклих безвісти людей за особливих обставин.
Новий безоплатний номер для дзвінків з України: 0 800 300 529.
Для дзвінків з-за кордону: 044 390 43 90 (за тарифами оператора).
На відміну від звичайних ліній, новостворені номери зможуть приймати дзвінки навіть у разі блекауту.
- З Херсона після деокупації евакуювали понад 500 людей похилого віку та маломобільних жителів. Після прибуття у більш безпечні регіони їх влаштовують у соціальні заклади, де вони отримують гуманітарну й фінансову допомогу, догляд та опіку.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- путін не спілкуватиметься з журналістами у звичному форматі через ризик підхопити інфекційну хворобу.
Про це заявив кремлівський речник Пєсков. Він пояснив, що нібито побоюються мутацій грипу та коронавірусу.
Водночас навіть прихильники Кремля все частіше критикують керівництво держави через міжнародну ізоляцію, постійні провали на полі бою в Україні, а також на дипломатичному фронті.
Фактично сьогодні керівництво росії не має чим похвалитися, а брехня, якою воно годувало своїх громадян, уже є очевидною і зрозумілою більшості населення.
- Bloomberg підрахував, що російські олігархи за цей рік втратили майже $100 млрд.
Зазначається, що 24 лютого, у день початку російського повномасштабного вторгнення, найбагатші люди рф разом втратили 46,6 млрд доларів. Невдовзі світові лідери наклали на російських товстосумів та їхні компанії санкції, які майже унеможливлюють для бізнес-магнатів збереження контролю над своїми активами на Заході.
Поки війна триває, олігархи продовжуватимуть втрачати свої статки.
- Російський Мінфін затвердив нову структуру Фонду національного добробуту (ФНД) в іноземній валюті та золоті, заборонивши інвестувати кошти Фонду в активи, номіновані у доларах США.
Водночас максимальні частки китайського юаня та безготівкового золота у структурі коштів Фонду зростуть вдвічі – до 60% та 40% відповідно.
Експерти наголошують, що через санкції рф може продавати золото.
Відповідно, ФНД фактично стає повністю підконтрольним китайській валюті та китайській економіці. І росія все більше залежатиме від КНР, хоча путінська пропаганда постійно розповідає про фінансовий суверенітет та економічну незалежність рф.
- Найбільший незалежний нафтотрейдер Vitol Group оголосив про продаж своєї частки у ТОВ «Восток Ойл», яке реалізує один із найбільших проектів «Роснєфті» на півночі Красноярського краю рф.
Продаж узгодили ще в липні 2022 року з урахуванням попередніх умов, а його завершили після всіх юридичних формальностей.
- Росія почала процедуру денонсації договорів Ради Європи, які вона підписала як країна-учасниця. Уряд рф передав путіну відповідну пропозицію.
У документі ідеться про припинення дії щодо росії міжнародних договорів Ради Європи.
25 лютого Рада Європи призупинила членство рф у цій організації як відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну. Крім цього, росію вигнали і з Парламентської асамблеї Ради Європи.
- Центр з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) оголосив засновника ПВК Вагнера Євгена Пригожина «людиною року» у номінації «організована злочинність та корупція».
«Євген Пригожин цього року став живим символом найжахливіших явищ росії. Брудні гроші, первісне насильство, цинізм і безкарність навіть перед російським законом — всі похідні корупції, що схвалюється державою, об’єднуються в його постаті».
За словами головного редактора та співзасновника OCCRP Дрю Саллівана, Пригожин заслужив цю нагороду своєю діяльністю, спрямованою на «розширення жорстокого та корумпованого впливу росії, готовністю грабувати для Володимира Путіна та карати незгодних».
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА:
- Президент США Джо Байден підписав законопроєкт про федеральні витрати на суму 1,7 трильйона доларів, де передбачено додаткову допомогу Україні на суму $45 млрд доларів.
Ухвалення законопроєкту про спрямування такої суми на допомогу Україні в захисті від росії відбулося через два дні після того, як Президент Володимир Зеленський виступив перед Конгресом США. У підсумковому документі сума допомоги Україні виявилася більшою, ніж початково просив президент США.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав Німеччину та інші країни альянсу продовжити постачання зброї Україні.
«Це може звучати парадоксально, але військова підтримка України – найшвидший шлях до миру».
Столтенберг також дав зрозуміти, що вважає українські атаки на військові об’єкти в росії абсолютно законними. «Кожна країна має право захищати себе. Україна також», – сказав він.
- Велика Британія передала Україні понад 1000 металошукачів VALLON та 100 комплектів для знешкодження бомб, щоб допомогти очистити мінні поля та зробити безпечною відновлену територію, будинки цивільного населення й інфраструктуру.
Це обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів є одним із найновіших серед широкого спектра обладнання, яке Велика Британія передала Україні.
- Уряд Південної Кореї передав 6 тисяч планшетів для дітей в Україні для продовження навчального процесу. Їх отримають школярі, які не мають можливості навчатися у традиційному форматі й здобувають освіту дистанційно.
Планшети отримають школярі у Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Донецькій, Миколаївській, Херсонській і Луганській областях.
- В Україну прибула третя частина терміналів Starlink від Польщі, які встановлять у «пунктах незламності» та на важливих об’єктах медичної й енергетичної сфер.
Усю партію терміналів привезуть в Україну до кінця січня.
- Упродовж грудня Україна отримала майже 5 тисяч генераторів від країн-партнерів та міжнародних організацій.
У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури повідомили, що на початку 2023 року очікується постачання ще 8 тисяч генераторів різної потужності.
Установки розподіляють відповідно до запитів та потреб регіонів. Зокрема, для забезпечення роботи об’єктів критичної інфраструктури, «Пунктів незламності», закладів охорони здоров’я та освіти тощо.
- Чехія вже передала Україні 6 тимчасових мостових конструкцій, у 2023 році «Укравтодор» очікує надходження ще 12 аналогічних мостів.
4 мости вже встановлено на державних дорогах у Київській, Черкаській, Харківській областях. Ще 2 мости планується встановити на Херсонщині.
Раніше французька компанія Matière передала «Укравтодору» три мости завдовжки 68, 34 і 23 метри, які встановлюють на державних дорогах Чернігівської області.
Норвезьке управління державних доріг надало Україні 10 мостів. Їх надходження очікується в січні 2023 року.