У вівторок, 13 грудня Верховна Рада України ухвалила новий закон «Про медіа». Це дійсно історична подія для українського Парламенту, адже робота над документом тривала понад 10 років протягом декількох скликань.
Про це повідомила заступниця голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Ухвалення цього закону дає змогу одночасно вирішити кілька завдань:
- виконання вимог ЄС до України як держави-кандидатки щодо наближення національних стандартів регулювання сфери медіа до вимог Директиви ЄС у сфері аудіовізуальних медіа-послуг;
- зменшення впливу приватних інтересів у сфері медіа;
- посилення ролі медійного регулятора.
«Звісно, цей законопроєкт навіть ширший, ніж директива Євросоюзу, бо нам потрібно було змінити й осучаснити наше медійне законодавство, яке не змінювалося 16 років. Воно було ухвалене ще тоді, коли не було інтернету взагалі. Сьогодні ж ми маємо фактично медійний кодекс, що об’єднує медійне законодавство», – каже Кравчук.
Пані Євгенія також розповіла, яких результатів ми досягнемо завдяки ухваленню закону «Про медіа»:
- спрощення та підвищення прозорості процедур отримання дозвільних документів на діяльність у сфері медіа;
- оптимізація ліцензійних зборів;
- захист працівників онлайн медіа – працівники зареєстрованих онлайн медіа отримують статус журналістів, гарантії відповідно до законодавства, у тому числі захист професійної діяльності на рівні Кримінального кодексу (водночас, реєстрація для онлайн-медіа НЕ є обов’язковою);
- запровадження процедури спільного регулювання, що запобігає цензурі та зловживанню свободою слова;
- цілий розділ законопроекту (9) присвячено обмеженням, пов’язаним із збройною агресією, які допоможуть нам краще захистити інформаційний простір;
- введення прозорої процедури регулювання діяльності компаній, що забезпечують трансляцію цифрового ефірного мовлення;
- уніфікація системи санкцій та порядку їхнього накладення;
- створення законодавчого підґрунтя для розвитку мовлення громад та місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
- створення рівних умов для конкуренції на медійних ринках.
Крім того, закон дає українським медіа шанс на повноцінну участь в таких європейських програмах як «Креативна Європа», які дадуть значний поштовх для розвитку виробництва якісного національного контенту.
«На жаль, довелось вилучити сучасні в правильні зміни до Виборчого кодексу – це було умовою проходження законопроекту в залі від Батьківщини і Європейської Солідарності. Цього ж тижня разом із колегами, які підтримують зміни, зареєструємо окремий законопроєкт», – зауважила політикиня.
Нагадаємо, Мінветеранів розпочинає співпрацю з університетом Переяслава щодо підготовки учасників «Ігор Нескорених».