Напередодні Різдва християни відзначають сорокаденний піст. Під час нього відмовляються від певної їжі, утримуються від розваг та гріхів. Його мета полягає в тому, щоб очистити тіло і душу, виховати себе духовно та наблизитися до Бога.
ProSlav вирішив розповісти, як правильно поститися і чого оминати у цей період. І якщо ви чекали певного знаку долі аби перезавантажити своє життя – ось і він.
Уже кілька років поспіль в Україні Різдво Христове відзначається двічі – 25 грудня і 7 січня. Відповідно, Різдвяний піст триває з 15 листопада по 24 грудня за старим стилем та з 28 листопада по 6 січня за новим стилем. Позаяк більшість переяславців і досі є прихильниками Різдва 7 січня, то, припускаємо, піст для них розпочнеться саме відзавтра.
Різдвяний піст у народній мові ще називають Пилиповим – на честь святого апостола Пилипа, пам’ять якого віруючі шанують сьогодні, 27 листопада (14 листопада за старим стилем). Ця дата – останній день, коли можна їсти скоромну їжу.
Як правильно харчуватися в Різдвяний піст?
Період Різдвяного посту важливим для кожного християнина, адже відразу після закінчення посту настає Різдвяний Святвечір – переддень великого свята Різдва Христового.
Важливо розуміти, що в цей період необхідні не тільки обмеження їжі, але і приборкання своїх плотських бажань. У Різдвяний піст потрібно утримуватися від лихослів’я і образ, куріння і вживання спиртного, занять любов’ю, ненависті і жадібності й відвідування розважальних заходів.
Вашими головними заняттями на період посту повинні стати молитва і абсолютний спокій. Зрозумійте, що ви намагаєтеся стати ближче до Бога, а для цього вам слід відмовитися від усього того мирського, що наповнює ваше життя негативом або ілюзорним позитивом.
Також варто перестати вживати їжу тваринного походження, молочну продукцію і яйця. Усе, що ви їсте, має бути від природи – на рослинній основі. У середу і п’ятницю можна їсти рослинну їжу без масла, а у вівторок, четвер – рослинну їжу з маслом. У суботу, неділю (крім останніх), а також на великі свята дозволяється вживати рибу.
Бажано відмовитися від консервації – вона негативно впливає на шлунково-кишковий тракт, який і так відчує стрес від різкої зміни харчування. Саме тому церковнослужителі рекомендують міняти раціон поступово, а не різко в перший день посту.
А як у католиків та протестантів?
Різдвяний піст у католиків і протестантів розділений на два етапи – в кожному по два тижні. Він має назву «адвент» (від латинського «adventus» – «пришестя») й триває з 15 листопада по 24 грудня у католиків та з 27 листопада по 24 грудня у протестантів.
На відміну від православної віри, в католицизмі немає ніяких обмежень в харчуванні – рекомендується обмежити себе в споживанні їжі (до 1-2 разів на день) і відмовитися від м’ясних і молочних продуктів. Суворого посту віруючі дотримуються за бажанням. Більше значення надається їжі духовній, молитвам і богослужінням.
Протестанти взагалі не постяться по датах – вони роблять це тоді, коли самі вважають за потрібне. Наприклад, якщо віруючий розуміє, що у нього в житті настав складний період або його здолала серйозна хвороба – може відмовитися від тієї чи іншої їжі. Віруючі вважають, що немає сенсу турбуватися про своє тіло, якщо душа не в порядку.
Головний символ свята – вінок Адвента. Він виглядає як вінок з ялинових гілок з чотирма свічками. Саме такий вінок християни вішають на двері або ставлять вдома, щоб перед ним молитися Господу.
Вважається, що кругла форма вінка – це символ єдності і циклічності життя, ялинкові гілки – знак надії, червона стрічка – Божа любов і кров, яку Ісус пролив за дітей своїх, а свічки – страждання і очікування приходу Месії.
У Адвентському вінку присутні чотири свічки, кожна з яких символізує певний тиждень посту. Ці ж свічки вказують на найважливіші періоди, які зв’язані з Ісусом Христом і його діяльністю, тому в різні дні католики і протестанти запалюють різні свічки:
- у першу неділю – «Свічку Пророка» – згадують про пророків, які розповіли людям про пришестя Христа;
- у другу неділю – «Свічку Віфлеєма» – на згадку про місце, де Діва Марія народила сина;
- у третю неділю – «Свічку Радості» – про пастухів, які першими дізналися про появу Господа на світ і зраділи цьому;
- в четверту неділю – «Свічку Ангелів» – в дар ангелам, які з’явилися пастухам і сказали їм про народження Спасителя.
Ще одним важливим атрибутом Адвенту вважається Адвентський календар. Він може бути у формі картонного будиночка, мішечків, шкарпеток з кишеньками або інших святкових органайзерів. Сенс в тому, що в кожному відсіку такого календаря є солодощі і записка – наприклад, цитата з Біблії. Такі календарі можна дарувати дітям, щоб вони кожен день відкривали для себе істину Божу і з кожним кроком сильніше відчували наближення Різдва.
Незважаючи на відсутність суворих заборон церкви, під час Адвенту все-таки не рекомендується влаштовувати галасливі застілля, сваритися і лихословити, ображаться і бажати зла кому-небудь, вживати м’ясну і молочну продукцію, переїдати і пити алкоголь, вінчатися і виходити заміж.
А врешті, найкраще, що можуть зробити усі віруючі в цей період – готуватися до сповіді перед Богом і ставити перед собою високі духовні цілі, планомірно виконуючи все необхідне, аби досягти їх.