Триває 510 день з моменту розв’язання росією повномасштабної війни проти нашої держави. Вночі 18 липня російська федерація завдала чергового ракетного та удару іранськими ударними БпЛА типу «Shahed».
БОЙОВІ ДІЇ
Протягом минулої доби ворог завдав 5 ракетних ударів із ЗРК С-300, понад 40 авіаційних ударів та здійснив близько 60 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак нажаль, є загиблі та поранені серед дітей та цивільного населення, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
- Противник зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось 36 бойових зіткнень.
- Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-полковник Олександр Сирський повідомив, що оперативна обстановка на східному напрямку залишається складною.
З метою зупинити наступальні дії українських військ у районі Бахмута ворог активно перекидає на цей напрямок додаткові сили і засоби, основу яких складають частини повітряно-десантних військ.
Також ворог перейшов у наступ на Куп’янському напрямку, поставивши перед собою мету розгромити Сили оборони в районі Куп’янська і продовжити наступ вглибину українських бойових порядків.
Наразі командування ЗСУ корегує плани й вирішує на місці проблемні питання для стабілізації обстановки на лиманському напрямку.
- Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- Як повідомили в Міноборони, за минулий тиждень наші захисники на сході та півдні країни звільнили від окупантів майже 18 кв.км. території.
У цілому звільнена площа за час наступу складає 210,5 кв.км.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, у місті Нова Каховка Херсонської області, російські окупанти безжально масово виселяють усіх місцевих, які проживають вздовж берега Дніпра, з власних помешкань разом з дітьми на вулицю. Оселі мирних громадян України займають військові підрозділи загарбників. Попередньо, в Новій Каховці та Каховці російські окупанти вимкнули мобільний зв’язок та дротове кабельне інтернет з’єднання. Таким чином вони намагаються унеможливити фіксацію та оприлюднення злочинів російських військ.
- Авіація сил оборони за добу завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки ворога.
Протягом доби наші захисники знищили 3 ударні БпЛА противника типу «Шахед-136» та 6 розвідувальних БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 1 район зосередження живої сили, озброєння та військової техніки противника, 2 важкі вогнеметні системи залпового вогню ТОС-1А «Солнцепьок», 27 артилерійських засобів на вогневих позиціях, склад боєприпасів та станцію РЕБ окупантів.
Станом на ранок 18 липня загальні втрати загарбників склали:
- Останніми днями значно посилилась робота російських пропагандистів, які особливу увагу приділяють відео- та фотоматеріалам із полоненими воїнами Сил оборони України.
Аналіз дозволяє дійти висновку, що в переважній більшості така інформація є фейком, орієнтованим на внутрішнього споживача.
Сама активізація російської пропаганди може свідчити про спроби воєнно-політичного керівництва рф “розбавити” думки в їх суспільстві про невдачі їхньої армії на фронті.
Сили оборони України підкреслюють, що відслідковують кожного воїна, який потрапив в руки ворога. Причини полону можуть бути різними, проте шлях у всіх один – додому, рано чи пізно.
- Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) зазначають, що у російській армії назріває бунт. Непокора серед командирів у рф поширюється на деяких їхніх солдатів. Російські солдати шантажують Міноборони: погрожують відступом з позицій на Херсонщині, якщо заарештують їхнього командувача Міхаїла Теплинського або загрожуватимуть його життю.
Військові 7-ї дивізії ВДВ також стверджували, що вони будуть захищати Теплинського від російського МО.
Десантники наполягають, щоб Теплинський продовжував командувати військами в Україні, попри його зв’язок з фінансистом групи «Вагнера» Євгеном Пригожиним.
- Британська розвідка констатує, що росія відчуває все більшу нестачу засобів контрбатарейної боротьби, а це призводить до проблем на полі бою.
«росія потерпає від все більшої нестачі контрбатарейних РЛС, особливо сучасних «Зоопарк-1M». Скоріш за все, досі продовжує функціонувати лише невелика кількість систем із тих, які були розгорнуті на початку».
Скарги вже звільненого генерала Попова на нестачу засобів контрбатарейної боротьби вчергове доводять, що артилерія продовжує відігравати центральну роль у веденні бойових дій росією.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова продовжити дію “зернової угоди” без росії та направить відповідні сигнали посередникам угоди – ООН та Туреччині.
«Коли росія каже, що вона зупиняє (угоду), – вона зриває свої домовленості з Генсеком ООН Гуттерішем і з Президентом Ердоганом. Не з нами. У нас не було ніяких з ними домовленостей».
«Я дав розпорядження нашому Міністерству закордонних справ, після офіційного сигналу рф, підготувати наші офіційні сигнали до ООН і до Туреччини для того, щоб вони мені відповіли як Президенту України, що вони готові продовжувати нашу ініціативу».
«Навіть без рф треба робити все, щоб ми могли використовувати цей чорноморський коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, – то всі готові продовжувати постачання зерна»
- В Адміністрації морських портів України повідомили, що через саботаж рф роботи «зернового коридору» світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції.
За 11 місяців роботи «зернової ініціативи» Україна поставила 32,5 млн тонн агропродукції в 45 країн світу, зокрема понад 4 млн тонн продовольства – країнам Африки.
- МОЗ планує вакцинувати проти кору близько 260 тисяч дітей в рамках національної програми щеплень.
Пандемія COVID-19 і повномасштабне вторгнення спричинили соціальну ізоляцію дітей, тому захворюваність знизилась. Разом із тим знизилась і кількість щеплень.
Наразі лікарі верифікують дані та визначають, скільки дітей потребують дози вакцини.
В Україну вже завезли понад 300 тисяч доз європейської вакцини КПК. У кожну область поставили необхідне для холодового ланцюга обладнання та провели відповідні заходи серед медиків.
Мобільні вакцинальні бригади робитимуть щеплення для дітей, які через війну пропустили щеплення. Це відбуватиметься до початку навчального року.
- Міністерство освіти і науки закликало виші, залежно від безпекової ситуації у тому чи іншому регіоні, розпочинати і максимізувати очне навчання.
«Саме очний формат проведення занять буде сприяти тому наскільки ми швидко відбудуємо нашу країну після перемоги».
- Через небезпеку з 9 населених пунктів Вовчанської територіальної громади Харківської області влада евакуює дітей в обов’язковому порядку.
Ці населені пункти щодня обстрілюють російські окупанти.
- До кінця року кількість сімей, які отримають кредити на житло програмою «єОселя», становитиме близько 10 тисяч.
Наразі компанія «Укрфінжитло» спільно з урядом продовжує працювати над пошуком додаткових джерел фінансування програми, аби якомога більше українських родин змогли отримати доступну іпотеку.
- Керівники українських компаній, які в II кварталі 2023 року взяли участь в традиційному опитуванні НБУ щодо ділових очікувань підприємств, покращили свої очікування щодо рівня девальвації гривні та інфляції в Україні наступні 12 місяців.
Як показало опитування, очікування щодо рівня девальвації гривні продовжили послаблюватися. Так, середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують наступні 12 місяців, становить 40.43 грн/дол. США (у попередньому кварталі – 42.18 грн/дол. США).
Поліпшилися й інфляційні очікування. У II кварталі 2023 року очікувана річна інфляція становила 15.7% порівняно з 20.7% у попередньому кварталі. 46.6% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців не перевищить 15.3%.
- Обвинувальний акт щодо колишнього президента Віктора Януковича та колишнього заступника міністра юстиції Володимира Богатиря щодо захоплення ними державної влади у 2010 році скеровано до суду.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- Учора вночі на Кримському мосту сталася надзвичайна подія в районі 145-ої опори з боку Краснодарського краю, у зв’язку з чим рух на мосту зупинений. Очевидці кажуть про вибухи й загоряння.
Фото й відео з місця події підтверджують значні руйнування.
Після вибуху на Кримському мосту росіяни масово побігли з Криму.
Корок на виїзді з півострова зараз складає кілька десятків кілометрів. У «пастці» опинилися майже 50 тисяч туристів, більшість із яких в’їхали на власних машинах.
Цікаво, що окупаційна влада всіляко заохочувала громадян рф до відпочинку на півострові, фактично прямо запрошуючи мирне населення в зону бойових дій. І багато хто піддався на пропаганду, а зараз потіє у пробці, намагаючись якомога швидше втекти з окупованої території.
- Прессекретар президента рф Дмітрій Пєсков заявив про зупинку дії «зернової угоди». Він звинуватив учасників угоди в тому, що вони нібито не виконали частину домовленостей, яка стосується росії.
Останнім часом Росія регулярно погрожувала не продовжити дію зернового коридору попри заклики ООН і Туреччини, які є посередниками й гарантами.
На думку радника президента США з питань національної безпеки Джейка Саллівана, зрив “зернової угоди” дорого коштуватиме росії.
Він зауважив, що протягом останніх місяців путін неодноразово змінював думку щодо “зернової угоди”.
«Якщо вона (рф) вийде з неї, решта світу подивиться на це і скаже, що росія відвернулась від потреб країн глобального Півдня, Африки, Латинської Америки та Азії у необхідному їм продовольстві за доступними цінами. І я думаю, що в майбутньому це буде коштувати росії величезних дипломатичних витрат».
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган планує поговорити з путіним про продовження дії «зернової угоди».
Ердоган заявив, що Чорноморська зернова ініціатива вже увійшла в історію як великий дипломатичний успіх. Вона дозволила запобігти продовольчому дефіциту у багатьох країнах.
- путіну не вистачає грошей на ведення війни, тому він традиційно взявся обдирати свій народ. Влада рф оголосила про підвищення внутрішніх цін на газ, рівень якого виявився вищим, ніж раніше прогнозували в уряді.
Ідеться про підвищення оптових цін і для населення, і для промисловості.
Ціни для споживачів «Газпрому» змінюватимуться у два етапи – з 1 липня 2024 року на 8% і ще на 8% – з 1 липня 2025 року.
При цьому опубліковані ціни не є граничними в рамках цього підвищення. Попереднього разу ціни на газ підвищували в росії з 1 грудня 2022 року – на 8,5%.
Показово, що Україна, попри всі складнощі, залишила ціну на газ для своїх абонентів на попередньому рівні.
- Росіянам у 136 разів підняли оплату за підключення до електромереж.
Останні 13 років ціна на підключення до електромереж трималася на рівні 550 рублів за 15 кіловат. З 1 липня 2023 року ціна в середньому по країні склала близько 75 тисяч рублів.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Президент США Джо Байден дозволив європейським країнам розпочати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
«Президент дав зелене світло, і ми дозволимо, підтримаємо, сприятимемо і фактично надамо необхідні інструменти для того, щоб українці почали тренуватися на F-16, як тільки європейці будуть готові», – заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.
За його словами, європейським країнам потрібно кілька тижнів для підготовки тренувальних можливостей.
- Україна отримає від Південної Кореї додаткове обладнання для розмінування.
Про це заявив заступник радника президента країни з національної безпеки Кім Те Хьо.
«Ми думаємо розширити підтримку [через постачання] міношукачів та обладнання для розмінування».
- Південнокорейська компанія Hyundai допоможе відбудувати міжнародний аеропорт “Бориспіль”.
Згідно з угодою, яку компанія уклала з аеропортом “Бориспіль”, Hyundai E&C відновить посадкові смуги та збудує новий вантажний термінал. Зараз компанія проводить техніко-економічне обґрунтування вантажного термінала.
- Швеція виділяє 522 млн євро на потреби відновлення України на період 2023-2027 років.
Про це повідомив Президент Володимир Зеленський, подякувавши уряду Швеції за схвалення Стратегії відновлення України. Глава держави наголосив, що інфраструктура, зелений розвиток, підприємництво, розмінування та підтримка демократії є ключовими сферами нашого післявоєнного відновлення.
- У Великій Британії оголосили нові санкції проти 11 росіян, причетних до насильницької депортації українських дітей.
Серед оголошених російських посадовців – Уповноважений з прав дитини в Московській області Ксєнія Мішонова та міністр освіти рф Сєргєй Кравцов.
Також під санкції потрапили двоє російських пропагандистів, зокрема колишній ведучий Russia Today Антон Красовський, який у прямому ефірі заявив, що «українських дітей потрібно топити та спалювати».
- Міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що нове засідання у форматі «Рамштайн» відбудеться 18 липня.
Очільник МОУ поки не уточнив, який формат матиме чергове засідання «Рамштайну».
- Федеральний уряд Канади запускає нову імміграційну програму для українських біженців, що дозволить тим, хто перебуває в Канаді з сім’єю, отримати статус постійного резидента.
Право на участь у програмі матимуть українці, які проживають у Канаді з тимчасовим статусом і мають одного або більше членів сім’ї в цій країні.