У читальній залі Переяславської публічної бібліотеки 24 жовтня розгорнули виставку під назвою «Жіноцтво. Мистецтво. Війна», розповідає Proslav. Талановиті умілиці Переяславщини презентували свої авторські роботи, які захоплюють високою майстерністю, красою та самобутністю. А ще тим, що створені вони попри тривоги, переживання й біль воєнного часу.
На виставці, яка експонуватиметься у бібліотеці до 7 листопада, можна побачити різноманітні витвори декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Картини, написані пензлем, вишиті нитками та бісером, вишиванки, рушники, різноманітні сувеніри…
Переважна більшість робіт – виконана майстринями творчої спілки «Мистецтво життя», тому й відкривала виставку її очільниця Алла Літкова:
– Цю виставку ми приурочили 9-річчю від заснування нашої спілки. Дуже хотілося показати, що й під час війни наше жіноцтво займається творчістю, але тепер вона має присмак війни. А ще – волонтерством: в’яжуть шкарпетки, плетуть сітки. Тут представлена маленька частина наших робіт – ті, які створені з 2022 по 2024 рік. Вони передають різний настрій, деякі навіть з ноткою гумору. А як по-іншому жінкам пережити цю війну?
На виставці можна побачити твори Катерини Градовської, Олени Літкової, Світлани Степаненко, Валентини Люботи, Людмили Леляк, Зої Гуріної, Людмили Лаштаєвої, Тетяни Допіри, Людмили Башук, Наталії Моспан, Алли Літкової, Світлани Бублик.
Про власну роботу Алла Літкова розповіла так:
– Цю вишиванку я створила в межах проєкту «Переяславська сорочка». В основі її візерунку – мотиви села Стовп’яги початку двадцятого століття. Коли розпочалася війна, я заглибилася у витоки традиційної української вишивки і це стало моєю відрадою.
Заступниця міського голови Оксана Степаненко, знана серед краян своєю поетичною творчістю, завітала на виставку помилуватися рукотворною красою землячок.
– Дякую за те, що й у таких складних умовах воєнного часу ви збираєтесь ще з більшою енергією, знаходите можливості та сили проводити заходи. Багато закладів проводять зустрічі в онлайн-форматі, але це не може замінити живого спілкування. Прочитавши назву виставки, я подумала: а що ж такого я робила у війну, як жінка? Раніше я вишивала, а тепер часу стало менше. Є в мене маленьке захоплення: я перетворюю коробочки з-під тортів у кошики. Але те, що вдається створити вам – мені непідвласне. Дякую дівчатам, які своєю творчістю та працею підтримують Україну. Ми неодмінно переможемо, бо правда за нами.
До слова запросили головну спеціалістку відділу культури і туризму Вікторію Гуріну:
– Ви вкладаєте у свої твори душу й багато енергії, а вона у вас дуже позитивна. Хочу побажати, щоб швидше настала перемога й, не боячись, ми влаштовували великі ярмарки, щоб усі дочекалися своїх рідних, які боронять Україну і щоб ваша творча спілка мала продовження ще багато років.
Відома майстриня Людмила Леляк розповіла, що у її творчому доробку вже понад 500 ляльок-мотанок. Більшість вона роздарувала близьким, а кілька ошатних лялечок представила на виставці у переяславській бібліотеці:
– Ця композиція називається «Весілля»: тут є молода з молодим, батько з мамою, янгол-охоронець. На початку повномасштабного вторгнення я створювала ляльки-обереги і передавала їх на блок-пости нашим захисникам. Одного разу отримала дуже зворушливе фото: під час зливи хлопці накрили лялечку целофаном, аби не промокла.
Переяславка Поліна Палатна прийшла на виставку в українському національному вбранні, яке носила ще її матір. Речам більше ста років і вони дбайливо зберігаються у маминій скрині, як найцінніші сімейні реліквії. Попри свій поважний вік – 87 років – Поліна Корніївна захоплюється вишиванням. На зустрічі з однодумцями вона похизувалася однією зі своїх останніх робіт. Грайлива жартівлива картина ще більше підняла усім настрій.
Особливий та унікальний експонат виставки – рушник з молитвою «Боже, бережи Україну», над яким майстрині творчої спілки «Мистецтво життя» працюють уже майже 10 років. За цей час рушник пройшов через багато рук і кожна вишивальниця вкладала в нього свою енергію. Утім його історія ще пишеться – жінки хочуть завершити цей символічний рушник після перемоги України.
До речі, зробивши донат від 50 гривень, відвідувачі можуть отримати невеличкий сувенір з виставки на згадку. Зібрані кошти спрямують на потреби українських захисників.