Від учора, 1 липня 2021 року, набрав чинності закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Завдяки цьому власники земель мають право продавати свої ділянки (паї), а також купувати землю.
Отже, згідно з законом, перші два роки право на купівлю матимуть тільки фізичні особи та лише не більше 100 гектарів. З 2024 року ринок землі запрацює й для юридичних осіб.
Також у законі зазначено, що земля, яка належить комунальній власності не підпадає під його дію. Тобто, продати землі, які належать державі — неможливо.
Проте і тут є певні умови. Юридичні особи мають бути створені і зареєстровані за законодавством України, а їх учасниками можуть бути лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади. До того люди могли передавати землю лише через довгострокові договори оренди, які часом укладалися на десятки років. Нинішні орендарі землі матимуть переважне право на її покупку. Вони також можуть передати це право, але повинні письмово повідомити про це власника землі.Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.
Іноземці не можуть купувати землю в Україні до проведення загальнонаціонального референдуму. Попри його результати, вони також не зможуть купувати землю у 50-кілометровій прикордонній зоні.
Під час купівлі чи продажу земельної ділянки потрібно буде сплатити податки:
5% від ціни, що зазначено в договорі — податок на доходи фізичних осіб;
1,5% — військовий збір.
Власники сільгоспземель та паїв, які було отримано у порядку безоплатної передачі звільняються від оподаткування.
Нагадаємо, що раніше люди передавали землю у користування фермерам або ж аграрним компаніям шляхом довгострокових оренд.
Детальніше з положеннями та статтями закону можна ознайомитись за посиланням нижче:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/552-20#Text