Якщо громадяни України не будуть платити за комунальні послуги, то можуть накласти штрафи та навіть виселити. Інформує Proslav з посиланням на «24 Економіка».

У 2023 році в Україні було скасовано мораторій на стягнення боргів за комунальні послуги, який діяв із лютого 2022 року. Наразі громадяни зобов’язані оплачувати комуналку відповідно до чинного законодавства – згідно із Законом про житлово-комунальні послуги. У разі несплати передбачена відповідальність, хоча існують винятки.
Яка відповідальність за несплату комунальних послуг
Як пояснює адвокатка Анна Даніель у коментарі для 24 Каналу, в умовах воєнного стану в Україні були внесені певні зміни до законодавства, які стосуються оплати комунальних послуг. Зокрема, йдеться про заборону на припинення надання послуг і виселення з житла.
1. Заборона на відключення послуг
Під час воєнного стану заборонено припиняти постачання комунальних послуг через борги. Водночас це не скасовує накопичення заборгованості.
«Люди можуть бути зобов’язані повернути заборговані кошти після припинення воєнного стану», – уточнила пані Даніель.
2. Виселення
Процедура виселення за борги є складною й можлива лише на підставі рішення суду. Попри те, що кредитор може подати позов щодо стягнення боргу, безпосереднє виселення з житла заборонене під час дії воєнного стану.
Водночас є винятки, які стосуються невиконання інших умов договору – наприклад, порушення умов оренди.
3. Накопичення боргу
За прострочення оплати комунальних послуг можуть нараховуватися штрафи, пеня чи інші санкції. Однак у більшості випадків це стане можливим лише після завершення воєнного стану, коли повністю відновиться правове регулювання.
Як наголошує адвокат Станіслав Ліфлянчик у розмові з 24 Каналом, наявність воєнного стану не впливає на сам факт обов’язку сплати за комунальні послуги.
Якщо послуга надається, то постачальник має право отримати оплату її вартості. А розмір та порядок оплати встановлений відповідними нормативними актами.
За словами Ліфлянчика, у разі припинення платежів починає накопичуватися борг, що з часом може призвести до пені, судових справ та навіть до припинення надання послуг.
«Тож, якщо ви припинили чи припините сплачувати за надані комунальні послуги, то у вас почне накопичуватись борг, що може призвести і до нарахування пені, і до судових процесів, і до припинення надання послуги», – зазначає адвокат.
Також він додає: якщо житло перебуває у приватній власності, виселення не здійснюється. Проте в ситуаціях, коли квартира чи будинок не приватизовані й належать громаді або підприємству – можуть виникати інші юридичні нюанси.
Тим часом українцям повернуть майже мільйон гривень зайвих нарахувань за комуналку через порушення у тарифах.