У понеділок, 14 квітня, розпочинається останній і найважливіший тиждень перед Великоднем –Страсний тиждень або Страсна седмиця. Кожен його день має своє значення і називається Великим. Про те, які традиції пов’язані з кожним днем Страсного тижня, що дозволено, а що заборонено в цей особливий період, пише Proslav.

Страсний тиждень 2025
Страсний тиждень перед Великоднем – це сьомий тиждень Великого посту, під час якого згадують про страждання Ісуса Христа. Це час, коли християни поглиблюють своє духовне життя через молитви, піст, сповідь і приготування до святкування Пасхи.
Цьогоріч початок Страсної седмиці припадає на понеділок 14 квітня і триватиме до суботи 19 квітня, а вже в неділю 20 квітня віряни відзначатимуть Світле Христове Воскресіння.
Великий понеділок (14 квітня 2025)
У цей день віряни згадують старозавітного патріарха Йосипа, якого брати продали в рабство. Він став прообразом Спасителя. Цього дня під час служби у храмі читається євангельський уривок про прокляття Христом безплідної смоковниці – символ нерозкаяної душі.
У понеділок починається суворий піст – можна їсти лише хліб, фрукти та овочі. Цього дня прийнято прибирати вдома й наводити лад у господарстві, також можна поратися на землі. Саме тому Страсний тиждень і зветься Чистим – бо люди в цей час мають очиститися не лише духовно, а й прибрати, очистити простір навколо себе. Прибирання за традицією треба завершити до четверга, а вже від четверга – більше піклуватися про душу і не робити тяжкої роботи.
Великий вівторок (15 квітня 2025)
У богослужіннях згадуються бесіди та притчі Ісуса Христа в Єрусалимському храмі – пророцтва Христа про зраду Юди, зречення Петра, вчення про добрі справи та Страшний суд.
У вівторок традиційно готується одяг для свята, обирається скатертина на святковий стіл та рушник, із яким підуть до церкви на Великодню службу. Цього дня можна купувати продукти до свята і працювати на землі.
Степан Килимник у своїй праці “Український рік” згадує, що у понеділок зазвичай господиня вимивала все в хаті, у вівторок “усе, що тільки було в хаті, до останньої ганчірки, мусіло бути попране, висушене і покачане (тобто, попрасоване)“.
Велика середа (16 квітня 2025)
Саме цього дня Іуда зрадив Христа за 30 срібників. У Велику середу віряни згадують Марію Магдалину, яка омила ноги Спасителя і витерла їх власним волоссям. З цього дня починається найретельніша підготовка до Великодня. У середу в храмах востаннє читається молитва з поклонами, після чого поклони під час літургії скасовуються аж до Трійці. Вважається, що в середу Господь спокутував наші гріхи, тому сповідатися рекомендується саме в цей день. Обмежень щодо хатньої роботи немає.
Великий (Чистий) четвер (17 квітня)
Цього дня перед розп’яттям Христа відбулася Таємна вечеря. Під час богослужінь згадуються страждання Сина Божого. У Великий четвер християни зазвичай причащаються.
Великий четвер називається «Чистим». Традиційно цей день починають до сходу сонця купанням із молитвою. Саме в четвер проводять генеральне прибирання, печуть паски та фарбують яйця.
Велика (Страсна) п’ятниця (18 квітня)
Найскорботніший день року, адже за Біблією, саме в п’ятницю було розіп’ято Ісуса на Голгофі. У храмах виставляють плащаницю – образ тіла Христа в труні, а віряни вклоняються цій святині. Будь-яка робота в цей день заборонена. Це день суворого посту, коли їсти можна тільки після того, як винесуть плащаницю.
Велика субота (19 квітня 2025)
Цього дня віряни згадують про поховання Христа та його перемогу над смертю. На вечірній службі в храмах проводиться Свята літургія, після якої оголошується блага звістка про Христове Воскресіння. Ввечері закінчується Великий піст і всі збираються до храму.
Що можна і не можна робити у Страсний тиждень?
Що можна робити:
- Молитися і роздумувати. Страсний тиждень — це час молитви, роздумів та медитацій. Віряни повинні посилено молитися і звертатися до Бога з проханнями про прощення та очищення.
- Відвідувати храми. Страсний тиждень — це час особливих богослужінь. Важливо брати участь у службах, зокрема в Літургії та інших молебнях, які відбуваються кожного дня тижня.
- Сповідатися і причащатися. Це важливі обряди для духовної підготовки до Пасхи. Сповідь і причастя дозволяють очистити душу і духовно підготуватися до святкування Воскресіння Христового.
- Дотримуватися посту. У цей період слід обмежити вживання їжі, особливо м’ясних, молочних продуктів, яєць. Піст є важливим елементом очищення і підготовки душі до свята.
- Займатися благодійністю. Це час для служіння ближнім, допомоги нужденним і молитви за бідних і хворих.
- Прибирати оселю та готуватися до свята. Згідно з традицією, у Страсний тиждень варто ретельно прибирати оселю, готувати паски, крашанки та інші страви для святкової трапези.
Що не можна робити:
- Не можна святкувати. Страсний тиждень — це час молитовного покаяння, а не святкувань і веселощів. Всі урочистості та святкування слід перенести.
- Не можна їсти тваринну їжу. У ці дні вірянам заборонено їсти м’ясо, молочні продукти, яйця та іншу їжу, що не відповідає суворим вимогам посту.
- Не можна в цей період відмовляти в допомозі. Вважається, що на Страсний тиждень сам Господь у подобі людини може про щось просити.
- Не можна сваритися й гніватися. У цей час потрібно утримуватися від сварок і конфліктів. Це час примирення і прощення.
- Не можна займатися розвагами. Страсний тиждень не призначений для розваг, святкувань чи вечірок. Важливо зберігати тишу і скромність.
- Не можна вживати алкоголь. Вживання алкоголю суперечить духу цього священного часу. Під час Страсного тижня слід відмовитися від спиртних напоїв.
Нагадаємо, які продукти не можна святити на Великдень, а що обов’язково має бути у кошику.