Бійці Переяславського ДФТГ вчергове привернули увагу світової аудиторії. Цього разу до наших захисників завітали журналісти TRT World – англомовного суспільного мовника Туреччини, який транслює новини та аналітику 24/7. Канал, що має майже 10 мільйонів підписників на YouTube, підготував сюжет про переяславських добровольців, а також опублікував розгорнутий репортаж. Proslav публікує відео, а також переклад матеріалу.

На березі річки Дніпро звучать координати цілі, а потім і наказ відкрити вогонь. Це тренування мобільної вогневої групи. Підрозділ, який складається з місцевих добровольців, останнім часом має багато роботи. Добровольчі формування відіграють життєво важливу роль у збитті «шахедів», що їх росія запускає сотнями практично щоночі.
«Кожне розгортання групи – це послідовне виконання ряду певних кроків, і кожен член екіпажу повинен чітко знати свої дії. Це особливо важливо вночі, коли у темряві ти нічого не бачиш і маєш працювати навпомацки. Цього можна досягнути тільки тренуванням, тренуванням і ще раз тренуванням», – говорить командир Добровольчого формування Переяславської міської територіальної громади Олег Ворошиловський.
Російські ударні дрони типу «шахед» можуть нести до 90 кг вибухової речовини і пролітати до 2000 км. Але щоб долетіти до Києва та інших великих міст України, вони мусять спершу подолати кілька ліній оборони, що складаються з цивільних мобільних вогневих груп ППО, які після більш як 3-х років повномасштабної війни мають чималий досвід боротьби з ворожими дронами та уже багацько трофеїв.
«Наші мобільні вогневі групи розташовані навколо Києва та є третьою лінією оборони столиці. Наше завдання – не тільки відстежити та спробувати збити ворожі ударні БпЛА, але також і передати інформацію наступним підрозділам, які знаходяться ближче до Києва», – коментує Олег Ворошиловський.
Зброя, що її використовують ці мобільні вогневі групи (МВГ), була виготовлена ще за часів Другої світової війни.
А зараз ми переміщуємося на навчальний полігон добровольчого формування, щоб попрацювати із серйознішою та сучаснішою зброєю. Частина добровольців проходили навчання на американських кулеметах Browning тільки на спеціальних симуляторах і ще не тримали в руках цю складну зброю, яку підрозділ отримав на озброєння тільки нещодавно. Сьогодні бійці мобільної вогневої групи мають можливість нарешті опробувати потужні кулемети вживу.
«Ти мусиш усвідомлювати та контролювати потужність такої зброї, не боятися її, адже кулемет є достатньо великокаліберним», – відзначає Олег Ворошиловський.
Командир Переяславського ДФТГ власноруч навчає частину бійців свого підрозділу, який складається з людей цивільних професій, таких як викладачі, продавці, будівельники тощо. Кожен доброволець заступає на цілодобову зміну у мобільній вогневій групі один чи кілька разів на тиждень.
«Комусь подобається те, що ми робимо, іншим ні. Кожен реагує по-своєму – це нормально. Головне, що ми згуртовані між собою та готові захищати рідну землю», – говорить один з добровольців із позивним «Саам».
Оскільки зброя не нова і вже побачила доволі в цьому житті, її потрібно чистити щодня перед виїздом на чергування.
Кількість та частота ударів російськими дронами і ракетами по Україні постійно збільшується, що дуже помітно протягом останніх тижнів. Існування таких МВГ, що складаються переважно з цивільних осіб, – це суспільний обов’язок для бійців формування. Причому добровольцям доводиться витрачати власні кошти на закупівлю всього необхідного обладнання, яким держава їх, на жаль, не забезпечує.
«Держава нічим нас не забезпечує, окрім зброї та набоїв. Усі решту потреб ми покриваємо за рахунок власних коштів, спонсорів, донаторів. Шукаємо фінансування скрізь, де можемо», – говорить начальник штабу Добровольчого формування Переяславської міської територіальної громади Софія Горобченко.
Менше з тим, добровольці кажуть, що ефективність мобільних вогневих груп, що формуються з бійців ДФТГ, полягає в тому, що усі члени екіпажів МВГ місцеві та добре знають територію, ландшафт, особливості регіону.
«Перш за все, ми добре знаємо один одного та територію нашої громади, тож можемо обрати найкращу позицію для розташування мобільної вогневої групи. Коли МВГ Збройних Сил України перекидають з однієї області в іншу, вони не знають особливостей регіону, тому їм складно підібрати найбільш ефективну точку для полювання на шахедів, а ми це можемо», – пояснює Софія Горобченко.
Іще до настання темряви мобільні вогневі групи по тривозі виїжджають на позиції – розпочинається чергова дронова атака. Машина МВГ поспіхом добирається до безіменного соняшникового поля – це одна з їхніх улюблених позицій. Вона ідеально підходить для полювання на ворожі ударні дрони, які наближаються з усіх можливих напрямків, адже ця точка розташована далеко від населених пунктів та дозволяє працювати по російських БпЛА на 360 градусів навколо машини.
На цей момент близько 20 дронів підходять до зони відповідальності групи, прямуючи від російсько-українського кордону. Але ми маємо інформацію, що було запущено іще принаймні 5 хвиль шахедів з 5-ти різних локацій. Це означає, що попереду довга та виснажлива ніч.
Кулемети мобільних вогневих груп мають обмеження в дальності ефективної роботи по дронах. Для цих кулеметів – це менше 2 км, що означає, що стріляти добровольці будуть, тільки якщо ворожий дрон пройде від них на відстані до 2 км.
Ми не можемо показувати їхню систему моніторингу ворожих безпілотників, адже це секретна військово програма, але вона допомагає бійцям визначити ціль, яку дійсно варто намагатися збити.
«Перше, на що ми звертаємо увагу, це висота цілі. Ми маємо розуміти, чи будуть кулемети ефективні проти неї. Якщо шахед летить на висоті 3200 м, ми фізично не можемо його дістати, але вони постійно змінюють висоту, тож ми вичікуємо, коли ціль знизиться достатньо, щоб її збити», – пояснює тактику групи доброволиця з позивним «Малинка».
Після 4-х годин очікування нарешті з’являється група ворожих дронів на потрібній висоті, по яких добровольці можуть успішно працювати. Іще до світанку кількість збитих цією мобільною вогневою групою шахедів збільшується ще на один російський ударний БпЛА. Сьогодні ми показали вам роботу лише одного з українських добровольчих формувань, які стоїть на захисті неба Київщини від смертоносних російських дронів. Подібних мобільних вогневих груп в Україні сотні.