З нагоди 100-річчя Українського радіо Президент України Володимир Зеленський завітав до його ефіру. Протягом години говорив про очікування від президентства Трампа, тиск з боку США щодо перемовин з росією, мобілізацію та чи сяде за стіл переговорів з путіним. Proslav зібрав головні тези розмови.
Зеленський про стосунки з США і Європою та їхню підтримку Україні
За словами Зеленського, що, як у США так і у Європі, вважають, що ми – незалежна країна, яка спілкується на рівним з повагою як цінністю, за яку ми боремося. Переконаний, що на всіх перемовинах з різними президентами, українська сторона довела, що з нею не працює риторика “сідай і слухай”. Каже, у цивілізованому світі усі розуміють, про що і з ким говорять.
Україна безумовно вдячна двопартійній підтримці. І демократи, і республіканці загалом проголосували 175 чи 177 мільярдів доларів США тієї чи іншої допомоги. Наразі половину з неї ще фактично не отримано. Європа допомогла не менше.
Зеленський вважає, що за рахунок війни в Україні США наростили виробництво, свої склади, потужність своєї армії – здобули для себе досвід. Європейці це зробили також. Також ми отримали гуманітарну і фінансову допомогу. За все це вдячні партнерам, які допомагають від самого початку війни.
Нині одне з завдань України – зберегти міцність єдності між Європою і Сполученими Штатами, яка може похитнутися якщо змінюватиметься американська політика. Якщо це відбудеться, то зменшиться й допомога Україні.
У інтерв’ю Зеленський згадав про зустріч із Трампом у вересні. Каже, що вона була позитивною, зрозумілою та аргументованою. Базис, на якому ми стоїмо, він почув і не заперечував йому.
Зеленський вітав Трампа з перемогою, і каже, що ця розмова теж була хорошою. Трамп сказав, що хоче завершити війну, хоче допомагати, цінує нашу міцність, цілісність і сміливість. Наш президент підкреслив, що це риторика станом на нині, і він не загадує наперед.
Про перемовини з росією
Зеленський вважає, що путін не хоче миру – він готовий говорити, але не готовий домовлятися крім як на капітуляційних умовах, чого йому ніхто не дасть.
Щодо версій, як можуть закінчитись такі переговори, які лунали за ці кілька місяців від команди Трампа, то президент України зазначив, що, при всій повазі до його оточення, буде серйозно ставитись тільки до розмови з президентом США. Команди обох країн будуть працювати над змістовною зустріччю після інавгурації майбутнього американського колеги у січні. Про щось конкретне можна буде говорити лише під час такої зустрічі і лише тоді, коли Трамп матиме реальні повноваження.
Наразі Зеленський вважає, що за стіл перемовин можна буде сідати лише за умов, що Україна буде не наодинці з рф і буде сильною. У ці слова він вкладає важливість позиції президента Трампа й настрою Америки до України. Каже, що Америка повинна зберегти позицію, що Росія – агресор, який порушив нашу територіальну цілісність й міжнародне право. Це один із пунктів, який важливий для будь-якого майданчика перемовин. Слід враховувати й елементи Плану перемоги.
«Для нас перемога – сильна Україна. В дипломатії чи на полі бою – це друге питання. Перше – сильна Україна. Вона повинна бути сильною для будь-якої дипломатії»
Зеленський про мобілізацію та демобілізацію
Оцінюючи дію закону про мобілізацію на практиці, через півроку після його ухвалення, Зеленський акцентує на різних сторонах цього закону. Зізнається, реальність накладає свої корективи на написане. Каже, що якщо норми законодавства не підтримані суспільством, передус – представниками війська, то деякі речі треба трішечки коригувати.
Згідно з доповідями головкома, начальника Генштабу, міністра оборони та інших людей, які доповідають йому з цього приводу на Ставках, є речі, які вони повинні владнати і ті, які рухаються згідно планів. Приміром, відучора запрацювали переведення. Війна, мобілізація та бронювання – це виклики, щодо яких треба знати баланс, аби не втратити єдність суспільства і війська, фронту і тилу. Каже, іноді такий зв’язок втрачений, а тому президент, як і повинен, включається у ці кризові моменти. Ще один з викликів – не втратити єдність українців, які з різних причин перебувають за кордоном.
Президент не погоджується з цифрами мобілізації. Хоче, аби все робили з розумом. Дивується секретарем РНБО, який розповсюджує інформацію про плани мобілізувати ще близько 160 тисяч людей
Щодо демобілізації, то, на думку Зеленського, зміна політики Сполучених Штатів говорить про те, що війна буде завершена, проте він ще не знає як. Каже, для України важливий справедливий мир, щоб не було відчуття, що ми втратили кращих заради несправедливості, яку нам нав’язали.
Зеленський вважає, що війна закінчиться не абстрактно. Точної дати немає, але, гадає, з політикою команди, яка зараз очолить Білий дім, війна закінчиться швидше. Каже, це їхній підхід й обіцянка їхньому суспільству. Нам залишається не дати до цього продавити нас, окупувати, показати, що ми послаблені.
У інтерв’ю Зеленський прокоментував випадки дизертирства й СЗЧ
Коментуючи те, що за півроку зареєстрували понад 30 тисяч кримінальних проваджень лише за “самовільне залишення частини”, й понад 18 тисяч — за “дезертирство”, Зеленський сказав, що є різні бригади, різна підготовка, різний моральний стан військових. Про “нестерпні умови” говорити йому складно, адже, каже, випадки дизертирства й СЗЧ трапляються й у т.зв. “ідеальних бригадах”.
«Війна нестерпна в цілому. Але я не хотів би узагальнювати речі, пов’язані з СЗЧ тощо. Різні причини, різні люди, різне ставлення. Але в більшості армія – сильна, в більшості люди – героїчні. І розуміють, що таке мобілізація і що таке війна проти росії. Або за Україну. Бо це вони проти нас воюють».
Володимир Зеленський поділився думками про українську зброю
За словами Зеленського, з початку війни військо було насичене різними видами зброї від партнерів. Але за майже три роки зміни в приватному і державному секторах призвели до того, що ми технологічно найсильніші в Європі, проте у виробництві дронів й систем радіоелектронної боротьби ще не досягли високих результатів, хоч певні й маємо.
«У нас з’явились чотири види ракет, зараз ідуть випробування. Далі – морські дрони, які знищили велику кількість Чорноморського флоту РФ. Тому вважаю, що технології, зброя – ми в цьому напрямку непогано працюємо. Ми залучили багато грошей ззовні. А в нашому бюджеті, наприклад, тільки на наші дрони, на внутрішні замовлення – 775 мільярдів гривень на 2025 рік. У нас ці гроші вже є. І це тільки наші гроші. І плюс всі інші гарантовані фінанси від партнерів».
Прозвучали тези й про фронт та окупацію нових територій ворогом
Президент констатує, що на Сході України ситуація дійсно складна. Є повільний, але тим не менш пресинг і просування росіян. Називає ряд причин, приміром те, що наповнення бригад підготовленими людьми й комплектація їх зброєю були достатньо повільними. Вважає, що не можна просто наповнювати людьми бригаду, якщо вона чекає на ту чи іншу зброю. Це заповнювалося внутрішнім виробництвом, але змогли не все.
«На сході стоять бригади, у яких хлопці довго воюють. Дуже сильні бригади. Потрібна їхня ротація. На їхні місця повинні приходити інші бригади. Уявіть, вони не укомплектовані. Просто кинути їх, як м’ясо? Як “рускі”? Ніхто цього не хоче. Тому хлопці втомлюються, відходять. Бо стріляють КАБами, бомблять. Руйнується все навколо. Вони запитують, чи можна їм робити кроки назад, – військове керівництво каже: “Так”. Тому що це наша загальна позиція: передусім – людина, а потім – земля».
Додає, що залишається потреба у впевненості військових в тому, що ротація йде, а у них за спиною є інша бригада, озброєна і готова до навали. І тоді вже росіяни будуть в позиції, у якій ми перебуваємо нині.
Зеленський прокоментував інформацію про створення нових бригад
Також Зеленський заперечує інформацію про створення нових бригад, кажучи – було створено підрозділи резерву на основі людей, які вже пройшли війну поруч з тими, хто тільки мобілізувався. Після навчання вони чекали на укомплектацію технікою. Каже, ці “нові” бригади потрібні для ротації, і вони прийдуть на місце втомлених бійців туди, де основні бригади вже не можуть тримати ділянки. Проте незрідка бригади доводиться посилювати додатковими у зв’язку з великою кількістю російських військ на напрямку.
За підрахунками Зеленського, нині ворог втрачає 1,5-2 тисячі бійців на день, враховуючи поранених і вбитих. Каже, такі втрати заважають їх постійному просуванню, яке вже уповільнилось на деяких напрямках.
Чого чекати від ворога цієї зими?
За словами Зеленського, розвідка повідомляє йому про те, що цієї зими росіяни продовжать застосовувати комбіновані удари. Нині вони накопичують сили й виробництво, а відтак готуються до всього, зокрема напрацьовують різні види захисту енергетичної мережі. Каже, держава має домовленості щодо ракет для ЗРК Patriot, NASAMS, Hawk, Iris-T тощо. Непогане становище зберігається щодо багатьох систем ППО.
«Ми повинні зробити все, щоб у наступному році війна закінчилась. Дипломатичними шляхами. Це дуже важливо», – резюмує наприкінці розмови Володимир Зеленський.
Нагадаємо, що на Переяславщині теж чинять успішний опір – під час ворожої атаки члени ДФТГ №2 збили ще одного «шахеда».