У Борисполі можуть припинити роботу кілька міських автобусних маршрутів через гострий дефіцит водіїв, спричинений мобілізацією працівників до лав Збройних сил України, повідомляє Proslav.

Днями у громадському транспорті міста з’явилося оголошення:
«До уваги пасажирів! У зв’язку з мобілізацією працівників виникла гостра нестача водіїв для обслуговування маршрутів, тому найближчим часом НЕ БУДЕ МОЖЛИВОСТІ ОБСЛУГОВУВАТИ МАРШРУТИ №8 та №23».

Маршрут №8 з’єднує ВАТ «Атасс-Бориспіль» із залізничним вокзалом, а маршрут №23 курсує з вулиці Дубечанської до мікрорайону Промінь. Обидва маршрути обслуговує приватний перевізник – фізична особа-підприємець Олександр Кисельов. Щоб з’ясувати деталі, Proslav звернувся до нього за коментарем.
Кадрова криза: бракує третини водіїв
Олександр Анатолійович підтверджує – ситуація критична. Через мобілізацію працівників суттєво скоротилася кількість водіїв, і це ставить під загрозу функціонування відразу кількох маршрутів. На сьогодні він обслуговує маршрути №1а, 1в, 7, 8, 9, 23, 24, 26.
– Ми розмістили оголошення в автобусах, аби попередити пасажирів і пояснити ситуацію. Конкретної дати припинення курсування маршрутів №8 і №23 поки що немає, але ми змушені готуватися до цього кроку, – зазначає перевізник.
За його словами, проаналізувавши економічну доцільність, саме ці два маршрути спричинять найменші збитки у разі зупинки. Водночас Олександр Кисельов підкреслює: навіть мінімальні втрати – небажані, адже після припинення маршруту відновити його дуже складно.
– Практика показує, що якщо маршрут призупиняє роботу, його потім потрібно заново “накатувати”, і далеко не завжди вдається відновити пасажиропотік.
Наразі перевізнику бракує близько 30% водіїв.
– Водії мають працювати позмінно: два дні працюють, два – відпочивають. У них графік з 6:00 ранку до 21:00 вечора. Але зараз вони виходять на зміну по 7–8 днів поспіль, аби автобуси могли курсувати, – ділиться підприємець.
Нині половину штату водіїв складають пенсіонери, каже Олександр Кисельов. Саме завдяки їм досі вдавалося утримувати рейси.
– Ми постійно працюємо над залученням нових працівників. Співпрацюємо з центром зайнятості, розміщуємо вакансії на сайтах з пошуку роботи. Проте охочих небагато.
Олександр Кисельов пояснює причину – відсутність можливості бронювати працівників, які працюють у ФОПів. Це значно ускладнює кадрову ситуацію.
– Деколи звертаються кандидати, але коли дізнаються, що у нас немає бронювання – відмовляються. ФОП не підпадають під критерії бронювання, навіть якщо це пасажирські перевезення. Якщо влада не втрутиться й не надасть перевізникам можливість бронювати водіїв – наслідки для сфери перевезень будуть плачевними.
Чому не можна забронювати водіїв
Проблема стосується не лише Борисполя. За даними Міжнародної асоціації пасажирських автоперевізників (МАПА), близько 70% перевізників в Україні працюють як ФОП. Однак саме ФОПи, на відміну від ТОВ чи держкомпаній, не мають можливості подавати документи на бронювання водіїв. Навіть якщо це – критично важлива галузь.
Для юридичних осіб (ТОВ) існує механізм бронювання співробітників відповідно до постанови Кабміну №76 або наказу Мінінфраструктури №303. Але автобусні перевізники, які працюють як ФОП, не мають можливості посилатися на критичну інфраструктуру та забронювати своїх працівників.
У Верховній Раді наразі зареєстрований законопроєкт №11331-1 від 17 червня 2024 року, який міг би надати ФОПам-перевізникам право бронювати своїх працівників. Проте його подальша доля поки що невідома. А тим часом міста ризикують втратити значну частину громадського транспорту, а пасажири – доступ до важливих маршрутів.
Нагадаємо, деякі пенсіонери можуть не платити за комунальні послуги: хто має право на 100% знижку.