У Міністерстві оборони України пояснили, що таке реєстр «Оберіг» і для чого він потрібен, передає Proslav.
Що таке реєстр «Оберіг»
Єдиний електронний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів «Оберіг» – інструмент військового обліку громадян.
За словами МО, він покликаний зменшити кількість помилок внаслідок людського фактору і заощадити ресурси держави та людини завдяки цифровізації. У цьому реєстрі збираються, зберігаються та обробляються дані для військового обліку.
«Раніше уся інформація зберігалась здебільшого у паперових картках ТЦК. Ці дані можна було легко «загубити» або втратити», – нагадують у міністерстві.
Для чого потрібен «Оберіг»
В оборонному відомстві пояснили, для чого потрібен «Оберіг». В установі виділили чотири важливі складові, серед яких:
- Щоб бігали дані, а не люди. За словами МО, у майбутньому громадяни зможуть оновлювати дані про себе онлайн – без візитів до ТЦК.
- Менше посилок внаслідок людського фактору. Військовослужбовці не отримуватимуть повістки по 2-3 рази, як і родичі загиблих чи ті, хто не можуть бути мобілізовані через сімейний стан.
- Економія ресурсів людини та держави. Завдяки взаємодії реєстрів можна перевірити онлайн, чи навчається людина на денній формі. Студентам не треба буде бігати між деканатом та ТЦК, що принести довідку.
- Запобігати корупції. Наприклад, різке збільшення зняття з обліку за результатами ВЛК в окремому районі може бути сигналом про корупційну змогу працівників ТЦК та лікарів.
Яка інформація міститься в реєстрі «Оберіг»
У реєстрі «Оберіг» зберігатиметься наступна інформація:
- ПІБ, дата народження та стать людини;
- Паспортні дані, податковий номер;
- Місце проживання;
- Сімейний стан, відомості про членів сім’ї;
- Відомості про освіту, спеціалізацію;
- Стан здоров’я;
- Місце роботи;
- Відомості про судимість, кримінальну відповідальність.
Які результати від роботи реєстру «Оберіг»
У МО зазначають, що працівники ТЦК і треті особи не зможуть вносити непідтверджену інформацію до реєстру.
«За три тижні взаємодії реєстру з ДПСУ прикордонники зупинили 230 спроб незаконного перетину кордону з використанням підроблених документів», – розповіли у міністерстві.
Також, за словами урядовців, з баз даних ТЦК та СП прибрали дублюючу та неактуальну інформацію.
Як захищений реєстр «Оберіг»
За даними Міноборони, реєстр «Оберіг» отримав сертифікат відповідності КСЗІ (комплексна система захисту інформації). Кожна дія у ньому завіряється електронним підписом.
Доступ до «Оберегу» не є публічним – його мають лише визначені законом структури.
Які послуги будуть запущені на базі реєстру
У відомстві розповіли, що на базі реєстру «Оберіг» будуть доступні наступні послуги:
- Електронне бронювання військовозобов’язаних громадян;
- Електронний військовий обліковий документ (військовий квиток). Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби тощо.
«Зараз Міноборони разом з партнерами працює над створенням електронного військового облікового документа. Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби тощо», – пояснюють в МО.
Єдиний електронний реєстр «Оберіг» модернізували за підтримки Європейського Союзу в межах проєкту EU4DigitalUA, що впроваджує естонська Академія електронного управління.
Нагадаємо, нещодавно у Міноборони представили новий алгоритм рекрутингу до лав ЗСУ. Детальніше – за посиланням.