15 квітня 2025 року у Переяславі відбулося чергове засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Про що спілкувалися переселенці, переповідає Proslav.

Рада з питань ВПО – це консультативно-дорадчий орган, завдяки якому переселенці можуть ефективно взаємодіяти з владою громади, у якій оселилися. Такі ради вже функціонують у багатьох регіонах України і показують вагомі результати своєї діяльності.
Засідання було підтримано регіональною командою Київської області Благодійної організації «Благодійного фонду «Стабілізейшен cуппорт сервісез», яка фінансується за підтримки УВКБ ООН у справах біженців
Метою їх проєкту «Підтримка спроможності державних установ та місцевих громад у зміцненні системи соціального захисту в Україні» є підсилення спроможності рад ВПО на території нашої країни, зокрема сприяння в реалізації прав внутрішньо переміщених осіб в громадах, де вони наново почали будувати своє життя.
До засідання долучились й представники Ради ВПО Димерської селищної ради. Також Переяславська рада ВПО прийняла участь в експериментальному проєкті по створенню протоколів за допомогою штучного інтелекту. З січня 2025 року її очолює переселенець з Херсонщини Денис Скрипець.
Спершу присутні переселенці поспілкувалися з членом ради з питань ВПО при Бориспільській районній державній адміністрації Данилом Дудником
Він презентував два важливих проєкти, зокрема ініціативу, спрямовану на забезпечення ВПО житлом під назвою «Будівництво доступного житла для осіб, постраждалих внаслідок війни. Київська область».
«На сьогодні, на жаль, в нашій державі ситуація складається таким чином, що вирішення дієвих інструментів задля вирішення потреби у житлі осіб постраждалих внаслідок бойових дій є мінімальна кількість, і вона не задовольняє повністю потреби. У нас з колегами постійна дилема щодо того, як можна це зробити на місцевому та національному рівнях. Щоденно ми намагаємось знайти такі інструменти вирішення, задіяти її повною мірою», – зазначив пан Данило та поділився статистикою, яка свідчить про те, що узв’язку з подіями на Сході у 2014 року та повномасштабних вторгненням у 2022 році в Україні офіційно зареєстровано 4 мільйони 646 735 внутрішньо переміщених осіб.З них 380 000 осіб знаходяться в Київській області, на Бориспільщині проживає понад 60 000 внутрішньо переміщених осіб.
За словами Дудника, житлова проблематика – одна з тих, з якою найбільше зіштовхуються ВПО, а відтак виникають питання їх участі у доступних пільгових кредитних та іпотечних програмах, що не забезпечує швидкого позитивного вирішення питання.
Також існує проблеми відсутності доступного за вартістю житла у місті Києві та області. Посадовець проінформував про знайдене рішення щодо будівництва сучасного житла в форматі таунхаусів за принципом кооперативного будівництва для ВПО що постраждали внаслідок військових на території України та проживають у нашому регіоні.
«За ініціативи Ради ВПО при Бориспільській РДА було проведено опитування серед 427 родин ВПО, що мешкають в районі, на предмет участі в житлових програмах: 76% опитаних родин з числа ВПО планують залишитись проживати в Київській області, навіть після завершення війни в Україні; 68% опитаних зацікавлені в придбані власного житла в Київській області, на умовах пільгового кредитування, або розтермінування платежів; 43% опитаних розглядають для свою участь у кооперативному будівництві. Як наслідок наша концепція має три складові – будівництво (виділення земельної ділянки під будівництво житла в Бориспільському районі Київської області); фінансування (відбувається за рахунок учасників кооперативного будівництва з можливістю розтермінування на період реалізації проєкту) й залучення партнерів (співпраця з органами влади, бізнесом та міжнародними організаціями з метою залучення додаткових активів та ресурсів)», – проінформував Данило Дудник та поділився очікуваннями щодо того, що за результатами реалізації проєкту, 100 родин з числа ВПО отримають власне житло, що сприятиме ефективному процесу інтеграції та адаптації ВПО. Існує й бачення проєкту, яке вже практично апробоване у Вінниці.
Також певними деталями з цього приводу, відповідаючи на питання переселенців, поділився голова Ради ВПО при Бориспільській РВА Юрій Зиков. Надалі презентував програму покликану покращити доступ переселенців до системи охорони здоров’я.
Цей проєкт має на меті забезпечити внутрішньо переміщеним особам (ВПО) рівний доступ до якісних медичних послуг, зокрема лабораторних досліджень. Комплексний підхід передбачає вирішення різноманітних проблем, які можуть обмежувати доступ ВПО до необхідної медичної допомоги.
«Ми вже презентували це в Бориспільській РВА та Київській ОВА. Ми показували важливість цих питань, а саме основне – знайшли компанію яка погодилася зробити доступні ціни на ринку послуг, адже постраждала на окупованих територіях. Вони розуміють наші проблеми, як ніхто. Говоримо нині про відкриття філіалів у Борисполі, Тетієві, інших містах Київщини. Обговорюємо і появу мобільного транспортного засобу, який їздитиме громадами», – серед іншого розповів пан Юрій.
Надалі слухали доповідь Олени Новікової, представниці громадської організації «ВПО України», яка поділилася інформацією про сприяння радам ВПО у Бориспільському районі з боку органів виконавчої та законодавчої влади
Також пані Олена розповіла про діяльність ГО «ВПО України», до якого входять 12 народних депутатів, зокрема з числа переселенців від початку повномасштабного вторгнення. Йшлося й про відкриття волонтерських хабів у Борисполі та Яготині, що покликані бути важливими майданчиками для підтримки переселенців та надавати інформаційну підтримку. Найближчим часом такий хаб має з’явитися і в Переяславі. Не виключено що практику поширять і на інші міста.
Мала що сказати і керівниця Переяславського управління Бориспільської філії Київського обласного центру зайнятості Любов Красова:
«Внутрішньо переміщені особи, які звертаються за послугами до Служби зайнятості, переважно хочуть довідки про те, що вони зареєстровані як безробітні. Робота їм пропонується, вони ходять на співбесіди, але більша кількість осіб, відмовляється від роботи внутрішньо переміщених осіб. Є частина ВПО, яка залучена в нашій громаді до суспільно-корисних робіт».
«Рада ВПО при виконавчому комітеті Переяславської міської ради активно співпрацює із міською владою, зокрема Управлінням соціального захисту населення. У 2024 році, дякуючи благодійному фонду «Рокада», було відкрито інформаційно-ресурсний центр для внутрішньо переміщених осіб. Ми готові до співпраці з усіма організаціями. Зараз ми вивчаємо потреби внутрішньо переміщених осіб, запустили опитування, яке ще потребує більшого охоплення. Невдовзі буде відкрито відремонтований гуртожиток для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб», – серед іншого зазначив очільник Ради ВПО у Переяславській громаді Денис Скрипець.
Очільник Управління соціального захисту населення Переяславської міської ради Володимир Марченко у своєму виступі детальніше зупинився на аспектах співпраці з БФ «Рокада», зокрема у аспекті діяльності інформаційно-ресурсного простору
Він передбачає залучення фахівців різних сфер, структурних підрозділів міської ради, психологів та юристів, соціальних працівників та інших для надання консультативної допомоги для ВПО.
«Нині мене турбує питання залученості внутрішньо переміщених осіб до нашої діяльності, їх мотивації. Багато кого дійсно складно залучати», – зауважив Марченко.
Також у цей день, за пропозицією голови Дениса Скрипця, до складу Ради ВПО було включено Вікторію Рагиню. На завершення засідання було розглянуто і затверджено план роботи Ради на 2025 рік.
Засідання відбулося у конструктивній атмосфері, сприяло налагодженню міжрегіональної співпраці та обміну практичним досвідом для подальшої ефективної підтримки внутрішньо переміщених осіб у Переяславській громаді.
Нагадаємо, що Управління соцзахисту запрошує ВПО Переяславської громади пройти анонімне опитування.