17 квітня в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі підсумували IV Всеукраїнський конкурс наукових робіт з історії України імені Ярослава Потапенка «Боротьба за українську державність: минуле та сучасне». Захід вчетверте об’єднав учнів закладів загальної середньої освіти та професійно-технічних училищ з різних куточків України, передає Proslav, посилаючись на сайт університету.
Конкурс присвячений пам’яті видатного українського історика, доктора історичних наук, професора кафедри історії та культури України Університету Григорія Сковороди в Переяславі, учасника Революції Гідності, волонтера та патріота Ярослава Потапенка. Його життя було наповнене глибокою любов’ю до України, невтомною працею задля її майбутнього та незламною вірою у силу нації. Як учений, він залишив вагомий внесок у розвиток історичної науки, а як громадянин – став прикладом для наслідування, вартовим української державності та активним учасником ключових подій нашого часу.
Зі вступним словом до учасників та гостей звернувся ректор університету, доктор історичних наук, член-кореспондент НАПН України Віталій Коцур. Він підкреслив вагому роль Ярослава Потапенка у формуванні громадянської та національної свідомості українців. Натомість меценат заходу, депутат Переяславської міської ради Григорій Ярема наголосив на незламному характері Потапенка, який завжди стояв на сторожі українських цінностей.
Важливість конкурсу для молоді підкреслила директорка Департаменту освіти і науки Київської ОДА Ярослава Тростянська, а проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності університету Василь Дудар звернув увагу на глибину тематики конкурсу й зазначив, що подібні наукові розвідки – це початок великого майбутнього для юних дослідників.
До учасників також звернулась дружина науковця, доцентка університету Руслана Потапенко. Вона наголосила на просвітницькій цінності конкурсу, а також на свідомій участі молоді в питаннях розбудови української державності.
Яка тематика турбувала учасників конкурсу цьогоріч та якою була їх географія?
У 2025 році в ціннісному науковому змаганні свої дослідження представили понад десяток учасників з Київської, Житомирської, Рівненської та Полтавської областей. Серед тем – героїзм учасників АТО, історія визвольних змагань, символіка національного одягу, культурна дипломатія, боротьба українського народу у ХХ столітті та роль молоді у розбудові демократичної держави.
Неймовірно цікавими та зворушливими були виступи доньок загиблого у 2014 році при захисті України старшого повітряного радиста авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї «Блакитна стежа» 15-ї бригади транспортної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України, прапорщика Володимира Момота, десятикласниць Аліни та Каріни Момот. Юні дослідниці розповідали про армію української держави в 1917-1921 рр. та бій під Крутами.
За кілька годин наукового зібрання і заслуховування виступів учасників журі конкурсу відзначило високий рівень робіт і щире прагнення молодих дослідників зберігати історичну пам’ять.
Переможці конкурсу у 2025 році:
- І місце – Петрик Яна (ЗП(ПТ)О «Переяславський професійний коледж»);
- ІІ місце – Жданюк Марія (Сарненський ліцей «Лідер») та Засенко Ангеліна (Бориспільський ліцей «Перспектива» ім. В. Мономаха);
- ІІІ місце – Соколовська Поліна (Федорівський ліцей ім. Г. Т. Берегового), Самура Анастасія (Броварський ліцей №6) й Момот Аліна (Бориспільський ліцей ім. К. Могилка).
Конкурс імені Ярослава Потапенка – це не лише можливість реалізувати свій науковий потенціал, а й важливий етап у вихованні патріотичної свідомості, формуванні політики історичної пам’яті та національної ідентичності молоді.
Нагадаємо, днями у Переяславі відбулася зустріч з письменником Русланом Горовим