Протягом двох днів, 3 і 4 вересня, у Переяславі мобільна бригада благодійного фонду «Право на захист» приймала заявки на отримання фінансової допомоги від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Хто має право на виплати, розповідає Proslav.
Допомога від УВКБ ООН призначена для вразливих вимушено переміщених осіб упродовж останніх шести місяців, а також людей, які повернулися до свого постійного місця проживання з-за кордону або з інших регіонів і мають певні категорії вразливостей.
Сума допомоги – 3 600 гривень на особу щомісячно протягом трьох місяців. Тобто загальна сума на кожного члена родини становить 10 800 грн. Про це розповіла Олена Степанова, фахівчиня з моніторингу ситуації ВПО БФ «Право на захист», який є офіційним партнером агенції зі збору даних на грошову допомогу.
– БФ «Право на захист» надає ВПО і людям, постраждалим від війни безкоштовну юридичну, правову та психологічну допомогу. А також ми є виконавчими партнерами УВКБ ООН і реалізовуємо їхні проєкти. Одним із таких є програма багатоцільової фінансової допомоги, – зазначила пані Олена.
Представниця моніторингової служби відвідує населені пункти Київської області й досліджує проблеми ВПО, пропонує підтримку їм та органам місцевого самоврядування:
– Найчастіша проблема, з якою звертаються ВПО з окупованих територій, – це відновлення втрачених документів на житло, внесення в державний реєстр речових прав, документування руйнувань, компенсація за знищене й пошкоджене житло. Багато запитів надходило після того, як скасували виплати для ВПО. Нечасто трапляються, але дуже серйозні питання стосуються підтвердження факту смерті людини на окупованій території. Наші юристи та адвокати допомагають у вирішенні всіх цих питань.
Заявки на допомогу приймали від:
- ВПО, які перемістилися впродовж останніх шести місяців в межах України;
- людей, які повернулися в Україну після вимушеного переміщення до іншої країни через російське вторгнення;
- людей, які повернулися до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення в межах України.
При цьому вони мають відповідати обов’язковим критеріям вразливості:
- родина, яка має лише одного з батьків з одним або кількома дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку від 55 років;
- родина, яку очолює одна/кілька самотніх осіб похилого віку від 55 років або особа похилого віку з однією чи кількома дітьми віком до 18 років;
- родина з однією або кількома особами з особливими потребами (мають інвалідність, хронічні захворювання);
- прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками.
Ще одна умова: допомога надається лише особам, які не отримували раніше допомоги від міжнародних організацій та мають дохід, менший за 5 400 грн на особу на місяць.
Людмила Михайлівна з Мар’їнського району Донецької області прийшла зареєструватися на отримання допомоги. Розповідаючи про минуле життя, жінка плаче:
– У Переяславі дуже гарно, тут живе моя дочка. Я приїхала в березні, потім поїхала назад і у квітні знов повернулася сюди. Дуже хотілося додому, але зараз вже село окуповане, все побите… Я там була до останнього, працювала. Я ні на які допомоги ніколи не подавалася, свою пенсію готова була віддавати, аби тільки все це закінчилося. А зараз, маючи тільки пенсію три дев’ятсот, змушена, бо все дуже дорого – ліки, окуляри, без яких я не бачу…
Пан Андрій приїхав у Переяславську громаду з дружиною та двома дітьми із Сумщини лише кілька днів тому.
– Дітей вже записали до школи у Великій Каратулі – там нам допомогли знайти будинок, мені дуже сподобався цей край. Наше село сильно обстрілюється, сусіднє взагалі вже горить-палає… Зараз перевожу останні речі й шукатиму роботу. Приніс усі довідки, не знаю, чи підпадаю під категорії – спробуємо. Вийде, то вийде. А ні – то будемо працювати й обживатися.
За інформацією фахівців пункту збору даних БФ «Право на захист», упродовж двох днів у Переяславі зареєстрували 29 заяв. За даними Управління соцзахисту населення Переяславської міськради, станом на кінець серпня на обліку перебували 3 582 ВПО.
Важливо. Мобільні групи фонду регулярно здійснюють виїзди в громади Київської області. Актуальну інформацію та графік виїздів для реєстрації по області можна відстежувати у телеграм-каналі або на сайті БФ «Право на захист».
Довідково. З початку повномасштабного вторгнення УВКБ ООН підтримало 4,3 млн людей у 2022 році через різні гуманітарні програми та програми з відновлення; 2,63 млн у 2023 році, а у 2024 році надало близько 990 тисяч різних послуг людям, постраждалим від війни по всій країні. З 2022 року УВКБ ООН та партнери надали понад 425 тисяч юридичних консультацій, допомагаючи відновити втрачені чи пошкоджені документи або отримати доступ до послуг і пільг.
Читайте також про виплати ВПО у 2024 році: в Управлінні соцзахисту розповіли, чи продовжили допомогу з 1 вересня.