До 2050 року кількість випадків раку у світі зросте більш ніж на 75% – такі прогнози оприлюднила Всесвітня організація охорони здоров’я. Напередодні Всесвітнього Дня боротьби проти раку, який відзначають 4 лютого, Proslav поспілкувався з онкологом-мамологом Переяславської лікарні Тетяною Кіскіною про те, хто входить до групи ризику, як запобігти небезпечному захворюванню та як у Переяславі можна обстежитися на виявлення онкології.
– Тетяно Миколаївно, хто може захворіти на рак?
– Сьогодні, 3 лютого, рівно 20 років, як я прийшла на роботу до нашої лікарні. Скажу чесно, від цієї хвороби не застрахований ніхто. Хворіють звичайні люди: і бідні, і багаті, і стрункі, і з надлишковою вагою, і освічені, і трудівники. Серед асоціальних осіб зустрічається переважно рак стравоходу через надмірне вживання алкоголю.
Запам’яталися мені випадки раку легень у сільських жіночок-трудівниць, які не мали шкідливих звичок. У однієї в анамнезі виявили отруєння внаслідок вдихання парів на коморі, друга працювала на паровій машині – вклеювала замки в одяг і більше 10 років вдихала хімічні випаровування.
– Яка зараз ситуація з онкохворими на Переяславщині?
– На обліку в нас перебувають 2 296 пацієнтів, за минулий рік виявлено 246 нових випадків. 60% вперше виявлених – це пацієнти з 1-2 стадією. Хоча в деяких локалізаціях і третя стадія не є запущеною. І навіть четверта стадія при лімфомах не є вироком, сьогодні вони гарно лікуються і пацієнта можна ввести в тривалу ремісію.
– З Ваших спостережень, яка тенденція захворюваності? Кількість випадків зростає?
– За ці 20 років захворюваність зросла начебто не набагато – на 60 людей за рік. Але якщо врахувати, на скільки зменшилося наше населення і розрахувати на 100 тисяч осіб, як рахує статистика, то число збільшилося помітно.
– Який найпоширеніший вид раку?
– На першому місці у нас рак шкіри, але він прогностично сприятливий. Збільшилася захворюваність на рак грудної залози та особливо рак кишківника. Також не значно знижується рак легень та рак жіночих статевих органів.
Думаю рак кишківника зріс через нашу вседозволеність у харчових звичках. Ми вживаємо багато м’яса та м’ясних продуктів – якщо дослідити історію харчування наших бабусь, то червоне м’ясо в них на столі було фактично двічі за рік – на Великдень і на Різдво. Кололи свиней, м’ясо і сало засолювали і вживали їх потроху, періодично протягом року. Птиці було вдосталь, готували все переважно на бульйонах, їли багато яєць. Зараз нам доступно усе, багато людей не стежать за гігієною харчування. З одного боку, ми стали краще харчуватися – і це добре, а з іншого –потрібно задуматися, коли, що і в якій кількості їсти. Однозначно слід більше вживати овочів та фруктів.
– Які ще рекомендації Ви можете дати, щоб уберегтися від онкології?
– Харчуватися здоровою їжею, яка відповідає нашому геному та зональності, відмовитися від паління. Алкоголь – у помірних кількостях, і, на мою думку, краще домашній. Як колись мій дідусь казав: «Сто грам для апетиту» (усміхається). Пив перед обідом, а, пообідавши, лягав на обідній сон. Здоровий сон – обов’язково, і спокійні нерви – це головне в профілактиці онкопаталогії. А також фізична активність, рух, ходьба є дуже гарною профілактикою, це взагалі для організму дуже важливо.
Регулярні профогляди – запорука виявлення раку на ранніх стадіях. Чим раніше виявлено захворювання, тим кращий прогноз одужання. Але навіть якщо у людини виявили захворювання на більших стадіях, це не вирок, не потрібно опускати руки. Сучасні схеми хіміотерапії, впровадження таргетної терапії уповільнюють розповсюдження хвороби організмом і дають надію на повну ремісію.
Хочу наголосити жінкам, що до гінеколога потрібно ходити хоча б раз на рік, а за потреби і частіше. Бо всі запущені випадки раку жіночих органів і грудних залоз – це або відсутність профогляду за останній рік, або не вчасне звернення за медичною допомогою.
– У Переяславській лікарні можна пройти обстеження на рак?
– Для профілактики та раннього виявлення онкопаталогії, потрібно щороку проходити професійний огляд, а за наявності хронічних захворювань – із залученням додаткових методів обстеження: УЗД, кольпоскопія, гастроскопія, колоноскопія, ренггенографія. Всі ці обстеження можна пройти в нашій лікарні.
Навіть комп’ютерну томографію, але вона показана не для профілактики, а вже для визначення поширення процесу, або перегляду динаміки лікування та після його закінчення. А от мамографії у нас, нажаль, немає.
Також можна здати аналіз крові на онкомаркери. Для багатьох нозологій вони є дуже інформативними. Аналізи можна здати в приватних лабораторіях за направленням лікаря.