Під час засідання виконавчого комітету Переяславської міської ради 19 грудня обговорювали внесення змін до комплексної програми «Турбота» на 2021-2024 роки, спрямованої на підтримку найбільш вразливих категорій жителів громади, в тому числі поранених військовослужбовців, передає Proslav.
Суть програми «Турбота»
Дану Програму ухвалили ще 3 роки тому – в грудні 2020 року. Передбачалося, що громадянам, які опинилися у складних життєвих ситуаціях внаслідок виникнення непередбачуваних обставин, надаватимуть грошову допомогу за рахунок коштів бюджету громади.
Під час 50-ї сесії міської ради Переяслава 20 квітня 2023 року депутати підтримали рішення про надання матеріальної допомоги військовослужбовцям, які зареєстровані та проживають на території Переяславської громади, на лікування травм, отриманих під час виконання бойових завдань й інших хвороб, виниклих внаслідок виконання військового обов’язку.
Тоді депутати ініціювали офіційне внесення змін до діючої програми «Турбота» та до Положення про надання матеріальної допомоги жителям громади, згідно з якими матеріальна допомога могла складати до 50 тисяч гривень.
Її розмір визначає комісія, створена виконавчим комітетом Переяславської міської ради. Кожне звернення комісія розглядає окремо та індивідуально призначає розмір виплати матеріальної допомоги, з урахуванням конкретних життєвих обставин заявника.
Обговорення внесення змін до програми «Турбота»
Щодо питання про внесення змін до програми «Турбота» під час засідання виконкому доповідала заступниця міського голови Оксана Степаненко:
– Комісія з надання матеріальної допомоги військовослужбовцям та жителям громади засідає щомісяця. Станом на початок грудня отримали 80 звернень від військових, загальна сума наданої допомоги становить близько 1 млн 700 тис гривень. На допомогу жителям громади виділено 1 млн 800 тис гривень.
З пропозицією збільшити розмір грошової допомоги громадянам зі складними захворюваннями виступив староста села Гайшин Олександр Якуба:
– Люди звертаються з онкологічними захворюваннями, і допомога в 5 тисяч гривень – це соромно, враховуючи ціни на медикаменти і сферу послуг лікарень. Так, деякі громади взагалі не виділяють кошти, але нам потрібно переглянути цю суму допомоги в бік збільшення.
Оксана Степаненко зазначила, що станом на 1 грудня надійшло 587 заяв жителів громади щодо отримання допомоги на лікування різних захворювань.
– Розуміємо складну ситуацію, водночас розуміємо, що не можемо покрити всієї вартості лікування. Але питання збільшення допомоги з 5 до 10 тисяч гривень у разі складних захворювань заплановане в бюджеті, – сказала доповідачка.
Яким буде розмір матеріальної допомоги за програмою «Турбота» у 2024 році:
- У разі складних захворювань (онкологічні, орфанні, серцево-судинної системи, опорно-рухової системи, гемодіаліз, трансплантація органів), онкохворим громадянам, які звернулися вперше, мають рецидив хвороби, а також пацієнтам, що потребують променевої та хіміотерапії та необхідність дороговартісного лікування чи оперативного хірургічного втручання в медичних закладах третинного (високоспеціалізованого) рівня надання медичної допомоги, надаватимуть допомогу в розмірі 10 тисяч гривень (у 2023 році допомога складала 5 тисяч гривень);
- У разі хвороб, внаслідок яких необхідне оперативне втручання в медичних закладах вторинного (спеціалізованого) рівня надання медичної допомоги, допомога складатиме 3 тисячі гривень (було – 2 тисячі гривень);
- У разі хвороб, внаслідок яких необхідне дороговартісне стаціонарне або амбулаторне лікування в закладах первинного чи вторинного рівня надання медичної допомоги, допомога складатиме до 3 тисяч гривень (було – від 1 до 2 тисяч гривень);
- У разі знищення або пошкодження житла і майна пожежею або стихійним лихом (на підставі Акту Державної служби з надзвичайних ситуацій), допомога як і раніше складатиме до 3 тисяч гривень;
- У разі аварійних ситуацій житлово-комунальної системи (на підставі актів компетентної комісії), допомога становитиме до 2 тисяч гривень;
- Матеріальна допомога пенсіонерам-ювілярам (з нагоди святкування 90, 95, 100-річчя за заявою ювіляра, або представника) становитиме 500 гривень;
- Інші надзвичайні обставини – до 2 тисяч гривень;
- Громадянам, які зазнали тяжких поранень/травм різного ступеня тяжкості та отримали хвороби під час виконання бойових завдань чи проходження служби в Збройних Сил України і потребують дороговартісного лікування, надаватимуть допомогу до 50 тисяч гривень, у разі легких поранень/травм – 20 тисяч гривень.
Запропонували внести до переліку й новий вид допомоги: виплату отримуватимуть члени сімей учасників бойових дій, які зареєстровані та проживають на території Переяславської громади.
Зокрема, допомогу в розмірі 10 тисяч гривень надаватимуть дружині або чоловіку учасників бойових дій, які мають на утриманні неповнолітніх дітей і непрацездатному батьку або матері, які перебувають на утриманні учасників бойових дій (в разі окремого звернення батька та матері, виплата складатиме по 5 тисяч гривень кожному окремо).
З урахуванням змін, у наступному році на реалізацію програми «Турбота» з бюджету громади передбачається виділити 12 млн 685 тис гривень.
Члени виконкому одноголосно підтримали даний проєкт рішення. Тепер депутати мають проголосувати за нього на черговій сесії Переяславської міської ради.