Міністерство освіти і науки України ініціює заміну курсу БЗВП у закладах вищої та передвищої освіти на нову навчальну дисципліну – «Основи національного спротиву». Що вона передбачатиме та які зміни пропонують, передає Proslav з посиланням на «Укрінформ».

Законопроект №13347, який стосується цієї ініціативи, вже зареєстрований у Верховній Раді. Про це повідомив заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький:
– Наразі у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №13347, який пропонує замінити курс «Базова загальновійськова підготовка» (БЗВП) у закладах фахової передвищої та вищої освіти на навчальну дисципліну «Основи національного спротиву», – прокоментував Винницький.
За його словами, новий курс стане обов’язковим для всіх студентів і студенток з другого курсу як в університетах, так і в коледжах.
У чому відмінність?
На відміну від БЗВП, яка передбачала повноцінний військовий вишкіл зі складанням присяги та присвоєнням ВОС «Стрілець», «Основи національного спротиву» мають іншу концепцію.
– Йдеться не про військову підготовку в її традиційному розумінні, а про формування у здобувачів освіти навичок, необхідних для цивільного спротиву й базової готовності до загроз, які, на жаль, залишаються актуальними для кожного громадянина України, – підкреслив заступник міністра.
Курс включатиме:
- Домедичну допомогу;
- Основи поводження зі зброєю (на теоретичному рівні);
- Ознайомлення з цифровими інструментами у сфері безпеки та оборони.
Польовий компонент обмежать короткими виїздами на полігони для відпрацювання базових навичок орієнтування та безпеки.
– Важливо також, що для осіб, яким релігійні переконання не дозволяють тримати зброю в руках, передбачається можливість проходження дисципліни «Основи національного спротиву» без залучення до вогневої підготовки. Для них буде посилено блок домедичної допомоги і психологічної підготовки, – наголосив Винницький.
Він також підкреслив, що курс не має на меті підготовку до мобілізації:
– Мобілізаційний вік в Україні незмінний – з 25 років. До цього віку можна долучитися до Сил оборони лише добровільно. Тому повноцінний курс БЗВП для всіх студентів не є виправданим. Натомість курс «Основи національного спротиву» – це відповідь на запит суспільства щодо готовності до дій в умовах ризику, незалежно від професії чи життєвого шляху, – додав заступник міністра.
Нагадаємо, кожна родина, яка у 2025 році відправляє дитину до першого класу, отримає одноразову грошову допомогу у розмірі 5 тисяч гривень на одну дитину. Детальніше про урядову програму – за посиланням.