Триває 559 день широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти нашої держави. Українські війська минулого тижня звільнили 3 кв. км на Бахмутському напрямку та продовжують наступ в районі Новоданилівки – Новопрокопівки. Не зважаючи на значні втрати, не відмовляється від планів щодо повної окупації нашої території. Про ситуацію на фронті та в країні – у ранковому огляді Proslav.
БОЙОВІ ДІЇ
- Протягом доби ворог завдав 6 ракетних та 76 авіаційних ударів, здійснив 60 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
- Протягом доби відбулось 29 бойових зіткнення.
- Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
- У Міноборони повідомили, що українські війська минулого тижня звільнили 3 кв. км на Бахмутському напрямку та продовжують наступ в районі Новоданилівки – Новопрокопівки.
Минулого тижня було дуже гаряче в районах Кліщіївки, Курдюмівки й Озарянівки.
Усього з початку наступу українських військ на Бахмутському напрямку звільнено вже 47 кв. км.
- У Східному угрупованні військ ЗСУ повідомили, що в районі Новоєгорівки на Луганщині, поруч з кордоном з Харківською областю, окупанти почали встановлювати укріплення і призупинили спроби атакувати українські позиції.
- За інформацією Генштабу ЗСУ, авіація сил оборони протягом доби завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 2 – по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 11 артилерійських засобів на вогневих позиціях та 4 пункти управління противника.
Станом на ранок 5 вересня загальні втрати загарбників склали:
- Фахівці Інституту вивчення війни (ISW) підтвердили просування українських захисників під Бахмутом і на заході Запорізької області.
Геолокаційні дані за 2 і 3 вересня вказують на те, що українські сили контролюють південну частину Кліщіївки. Речник Таврійського угруповання українських військ Олександр Штупун заявив, що українські сили досягли успіхів у напрямку Вербового (18 км на південний схід від Оріхова).
У звіті також ідеться про те, що командувач Таврійської групи українських військ бригадний генерал Олександр Тарнавський заявив, що російські війська присвятили 60 відсотків свого часу і ресурсів створенню серії оборонних позицій, які зараз прорвали українські війська, і лише по 20 відсотків – двом наступним, розташованим далі на південь.
Аналітики зазначають: прорвана серія російських оборонних позицій складається з системи взаємопов’язаних російських окопів і бліндажів, захищених протитанковими ровами і щільними мінними полями, і заява Тарнавського підтверджує попереднє спостереження ISW того, що російські війська, можливо, не проводили аналогічну складну підготовку на наступних серіях оборонних рубежів, зокрема, щодо щільності мінних полів.
- На аеродромі “Енгельс” Саратовської області росіяни захищають турбогвинтові стратегічні бомбардувальники Ту-95 автомобільними шинами від ударних дронів.
У мережі опублікували супутникове фото, як армія рф застосовує технології «що не мають аналогів»: обкладають шинами крило та центральну частину літака.
Аналітики кажуть про сумнівну ефективність такого «захисту», враховуючи легкозаймистість шин і складність їхнього гасіння.
- Українські прикордонники зафіксували дві детонації російських дронів-камікадзе на території Румунії і поінформували суміжну сторону.
У Міноборони Румунії заявили, що російський удар по їхній території не становив жодної загрози.
Відсутність жорсткої реакції на зухвалі дії росії вкотре підтверджує, що завдяки Україні Європа досі живе спокійно. Наша держава й наш народ стали тим щитом, який прикриває цивілізований світ від наступу «русского міра».
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ
- Україна завершила ліквідацію наслідків після теракту на Каховській ГЕС, при цьому вдалося уникнути спалахів інфекційних хвороб, зокрема холери.
Як повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, на постраждалих територіях було розгорнуто три інфекційних хаби.
Якщо у перші дні після затоплення внаслідок руйнування Каховської ГЕС за бактеріологічними показниками невідповідність санітарним нормам сягала 35%, зараз рівень забруднення водойм знизився до відхилення у 10% в окремих точках моніторингу.
- Український малий і середній бізнес адаптувався до нинішніх умов і демонструє ріст. Від початку великої війни свою роботу припинили 290 910 ФОПів, проте кількість малих та середніх бізнесів зростає та навіть б’є «довоєнні» рекорди.
Станом на початок осені 2023 року в Україні працюють 2 052 326 ФОПів.
У червні було зареєстровано 31 477 ФОПів — рекордна кількість за останні три роки. У середньому, зараз на місяць реєструється близько 25 тис нових справ.
- Збройні сили України будуть використовувати безпілотник SAKER SCOUT зі штучним інтелектом – Міноборони допустило БПЛА до експлуатації.
Програмне забезпечення дрона, побудоване на алгоритмах штучного інтелекту, допоможе нашим військам ефективніше бити ворога.
Система за допомогою просунутої оптики самостійно розпізнає і фіксує координати техніки ворога (навіть замаскованої) негайно передаючи інформацію в командний пункт для прийняття відповідного рішення.
- Національне агентство з питань запобігання корупції відновило доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, але врахувало безпекові аспекти.
Поштовхом до такого рішення став значний суспільний інтерес до відкриття даних цього реєстру.
Відсутність доступу до такої інформації значно ускладнює діяльність державних органів та інших організацій, зокрема при призначенні претендентів на відповідні посади, здійсненні публічних закупівель та інших правочинів тощо.
- В Україні в застосунку «Дія» запрацювали чотири послуги для сімей з дітьми. Нові функції допоможуть подати заяву для оформлення допомоги.
У «Дії» з’явились такі сервіси:
- допомоги на дитину одинокій матері або батьку;
- допомоги при усиновленні дитини;
- допомоги людині, яка доглядає за хворою дитиною;
- допомоги людині з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Цифровізація соціальної сфери спрощує життя тисяч українців та економить сотні годин. Нудні бюрократичні процедури, довгі черги та поїздки у держустанови відходять у минуле.
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ
- путін після переговорів із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом заявив, що Москва не готова одразу повертатися до Чорноморської зернової ініціативи, яку зірвала у липні.
Водночас турецький лідер висловив упевненість у тому, що незабаром усе ж вдасться відновити дію «зернової угоди».
Як зазначають експерти, путін вкотре поскаржився, що його “надули” і відмовився повертатися до «зернової угоди». А Туреччина залишила у замороженому стані проект хаба для «Газпрому».
- У першому півріччі цього року в 10 російських регіонах зарплата лікарів знизилася. А минулорічний наказ про збільшення зарплат лікарів був виконаний тільки на 50%. Про це повідомила профспілка робітників системи охорони здоров’я рф.
- 80% опитаних автомобілістів рф назвали китайські авто неякісними й такими, що не відповідають умовам доріг та клімату рф.
Після початку війни в Україні та виходу з росії міжнародних автоконцернів Китай розпочав експансію на російський ринок. Але опитування засвідчило, що росіяни незадоволені якістю цих авто.
Зрозуміло, що лади чи уази – це ще гірша продукція, але громадянам рф тепер доводиться миритися з цією реальністю.
- Росія втрачає вплив на свого багаторічного партнера – Вірменію. Днями прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що залежність його країни лише від рф у питаннях безпеки була «стратегічною помилкою».
Він додав, що рф виявилася неспроможною забезпечити гарантії безпеки й зараз її можливості впливати на ситуацію в регіоні постійно знижуються.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Посли країн Групи семи (G7) привітали прогрес у відновленні декларування статків посадовців і депутатів в Україні.
У своїй заяві з позитивною оцінкою щодо відновлення е-декларування посли також відзначили важливість уникнення лазівок щодо оприлюднення інформації.
- З початку повномасштабної війни США арештували російських активів за кордоном на суму понад 1 мільярд доларів.
«Ми затримували літаки у Швейцарії та на Близькому Сході. Ми заарештовували контрабандистів в Італії, Німеччині, Латвії. І ми висунули звинувачення відмивачам грошей у Великій Британії. Таким чином, ми показали, що немає місця, де можна сховатися», – заявила заступниця генерального прокурора США Ліза Монако.
Вона зазначила, що ці зусилля спираються на широку співпрацю з іноземними партнерами.
«Ми бачимо, що дійсно безпрецедентне, згуртоване міжнародне співтовариство об’єднується, щоб ізолювати путінський режим, засудити його неймовірну жорстокість проти українського народу».
- Країни заходу вимагають від Об’єднаних Арабських Еміратів припинити експорт критично важливих товарів до росії, які можуть допомагати російській військовій машині.
Як пише Financial Times, офіційні представники США, ЄС і Великої Британії протягом останніх тижнів відвідали ОАЕ, щоб роз’яснити весь спектр своїх торговельних обмежень і змусити чиновників країни закрити можливі порушення санкцій.
Уряд США занепокоєний тим, що ОАЕ стають центром переправлення таких товарів, як електроніка, які можуть бути відправлені на допомогу російським військовим зусиллям.
- Нідерландське агентство з підприємництва оголосило програму держсубсидій для голландських та міжнародних компаній, які готові інвестувати у проєкти відновлення України.
Компаніям пропонують компенсації від 500 000 євро до 5 млн євро. Загальна сума субсидій – 25 млн євро. Уряд Нідерландів компенсує 100% витрат компаній у їхніх проєктах із відновлення.
Проекти обмежені трьома напрямками – водопостачання, охорона здоров’я та сільське господарство.
- Бельгія передасть Україні ракети земля-повітря Sea Sparrow. Країна викупила у Німеччини ракети цього типу, які використовувались на німецьких фрегатах типу Бремен.
Крім ракет, уряд Бельгії планує поставити Україні техніки на суму 150 мільйонів євро. Нова поставка буде йти на додачу до інших проектів підтримки України.