19 грудня у меморіальному музеї Г.С. Сковороди НІЕЗ «Переяслав» відбулася презентація «Українського щорічника-2022», присвяченого постаті видатного філософа і просвітителя Григорія Сковороди, чиє 300-ліття світ відзначатиме у прийдешньому році. Презентували видання ініціатор проєкту та засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур, генеральний директор НІЕЗ «Переяслав» Олексій Лукашевич, народна депутатка України та здобувачка Університету Григорія Сковороди в Переяславі Яна Зінкевич та багато інших. Аудиторію заходу складали численні переяславці, впізнавані на теренах міста та країни краєзнавці і філософи. Про проведення заходу повідомив сайт Університету Григорія Сковороди в Переяславі (https://uhsp.edu.ua/2021/12/19/kozhen-den-z-grygoriyem-skovorodoyu-i-dlya-ukrayiny-sogodni-u-pereyaslavi-prezentuvaly-ukrayinskyj-shhorichnyk-prysvyachenyj-savychu/)
Інформацію зібрану у щоденнику упорядковували чимало переяславців, зокрема кандидат філософських наук, доцент, провідний науковий співробітник НІЕЗ «Переяслав» Віта Бова:
«Яку сторінку щорічника не відкрий зверху ви неодмінно знайдете афоризм, цитату чи витяг з твору Григорія Савича, збоку неодмінно є певна світлина, щось із експозиції музеїв чи творча робота присвячена Сковороді. Приємно, що на сторінках можна знайти чимало робіт учасників щорічного загальноуніверситетського конкурсу «З Григорієм Сковородою крокуємо в майбутнє». Знизу є дата за старим або новим стилем, яка переповідає життєпис Сковороди, важливі дати з його життя та творчості, дати пошанування та сковородинівські ініціативи, зокрема музеїв та університету Переяслава» – розповідає вона.
Також у підготовці видання брали участь науково-педагогічні працівники та здобувачі Університету Григорія Сковороди – перші добирали факти, афоризми й дати, а другі намалювали понад півсотні робіт які увійшли до видання.
«Видання таких щорічників стає яскравим прикладом усвідомлення того, що українська нація формувалася на глибоких фундаментальних людиновимірних цінностях, адже Григорій Сковорода є філософом світового рівня. Продукуючи такі видання ми зміцюємо українську держасність підсилюючи її потужне історичне минуле і глибокий філософський зміст, що особливо актуально в умовах протидії російській гібридній агресії і пропаганді» – переконаний ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур.
Слід додати, що згадок та світлин Університету Григорія Сковороди, міста та його музейної спадщини у цьому «щоденнику ділового українця» справді багато. Певно, ми б радили його вести вам вже тому, аби глибше пізнати не лише життєпис Савича який творив на Переяславщині, а й історію місцевого університету, його минуле та сучасність.
Про ідею щорічників розповідає ініціатор їх створення, засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко: «Ми нині презентусмо нове спеціальне видання та серії, започаткованої 2011 року, – «Український щорiчник: Григорій Сковорода», присвячене постаті найвідомішого украïнського філософа. У планах Фонду – зйомки нового циклу фільмів «7 чудес України: малi батькiвщини великих українців», де Україна Григорія Сковороди посяде чiльне місце. А поки що запрошуємо насолодитися і озброїтися мудрою спадщиною генія якого свiт так і не спіймав!».
А тим часом в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі вже готуються до відзначення 300-ліття від дня народження Григорія Сковороди в Переяславі та, спільно з «Рідною країною» та НІЕЗ «Переяслав» готують цілу серію заходів, серед яких низка форумів та конференцій, конкурсів, проєктів та пленерів, видання посібників та створення порталу. Сьогодні стало відомо, що їх презентують у ході чергового спільного заходу ініціаторів на базі нашого Університету у День Соборності України, 22 січня.