Українська православна церква (УПЦ) продовжує зберігати церковно-канонічний звʼязок з Російською православною церквою – про це йдеться у висновку релігієзнавчої експертизи, оприлюдненому на сайті Державної служби з етнополітики і свободи совісті.
За повідомленням Proslav, з оприлюдненого документа стає зрозуміло, що ухвалені після початку повномасштабної війни нова редакція статуту про управління УПЦ і постанова Собору не привели до розриву між УПЦ і РПЦ.
“Статус УПЦ як структурного підрозділу РПЦ, що користується певними правами самостійності, але не утворює автокефальну Церкву, залишається незмінним“, – цитують висновки на сайті Державної служби з етнополітики і свободи совісті, підсумовуючи, що “УПЦ відносно РПЦ має церковно-канонічний зв’язок частини із цілим. Відносини УПЦ з РПЦ не є відносинами однієї самостійної (автокефальної) церкви з іншою самостійною автокефальною церквою. УПЦ також не має статусу автономної Церкви, який би визнавався іншими церквами, а, отже, з точки зору еклезіології та канонічного права є структурним підрозділом РПЦ, що має окремі права самостійного утворення без власної канонічної суб’єктності”.
Фахівці переконані, що нинішня діяльність чи бездіяльність найвищих органів церковної влади та управління УПЦ свідчить про те, що УПЦ продовжує перебувати відносно РПЦ у відносинах підпорядкування. Вона не діє як самостійна (автокефальна) Церква і не проголошує власної самостійності (автокефалії). Жодних документів чи дій, які би свідчили про трансформацію УПЦ в самостійну відносно РПЦ релігійну організацію, членами Експертної групи наразі не виявлено.
Виялене суперечить тому, що в травні 2022 УПЦ на соборі засудила війну в Україні й заявила про “повну самостійність і незалежність”, а також висловила незгоду з позицією російського патріарха Кирила. Однак текст статуту зі змінами оприлюднено не було.
Proslav неодноразово повідомляв про те, що під час повномасштабного нападу Росії на Україну слідчі СБУ неодноразово виявляли в духівних УПЦ (МП) проросійські агітки, що виправдовували війну. У деяких церковних діячів також познаходили російські паспорти.