Нині в Україні немає жодних хвиль мобілізації, незважаючи на те, що про них писала низка ЗМІ.
У Сухопутних військах ЗСУ пояснили, що на сьогодні відбувається загальнонаціональна мобілізація в умовах воєнного стану. Про це повідомляє ТСН. У свою чергу, ProSlav переповідає усі деталі процедури вручення повісток.
Як відомо, загальна мобілізація – це поповнення армії новими військовослужбовцями. Підлягають мобілізації усі громадяни віком від 18 до 60 років, здатні виконувати військовий обов’язок. Призов здійснюється через вручення повісток.
Як можуть вручати повістки:
- Повістку можуть вручити особисто в руки, за місцем проживання чи роботи.
- За повістку можуть розписатися батьки, дружина, родичі.
- Повістку можуть залишити у дверях, кинути до поштової скриньки, в такому разі повістка буде непідписаною.
Покарання за неприбуття до військкомату за непідписаною повісткою буває як адміністративним (ст. 210 КУпАП), так і кримінальним (стаття 335 КК). Якщо повістку кидають до поштової скриньки чи засовують у двері, чи настане кримінальна відповідальність – залежить від наявності доказів, чи інших викликів, як то, наприклад, чи був телефонний дзвінок з військкомату, який записувався на диктофон.
Де сьогодні в умовах війни можуть вручати повістки
Ніде в законі не зазначено, в якому місці можуть вручати повістку. Тому її можна отримати будь-де – на вулиці, на робочому місці, вдома, на блокпостах. Для того, щоб вручити повістку, спочатку треба встановити особу, якій вона вручається. У воєнний час потрібно завжди носити з собою документи і надавати для перевірки уповноваженій особі. На підставі документа, що посвідчує особу, і виписується повістка.
Повістки можуть вручати:
- співробітники військкомату;
- працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
- посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- роботодавці;
- керівники навчальних закладів;
- співробітники поліції.
Хвилі мобілізації. Варто зазначити, що оприлюднена раніше у ЗМІ інформація про чотири хвилі мобілізації не відповідає дійсності. Не зазначено це і у законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на який усі посилалися.
Більше того, у Сухопутних військах ЗСУ підтвердили, що наразі в Україні немає жодних хвиль, а відбувається загальнонаціональна мобілізація в умовах воєнного стану. А плутанина з хвилями виникла через те, говорять, що вони дійсно були, але у 2014-2015 роках, коли почалася війна на сході України. Наразі мобілізація не ділиться на етапи.
Раніше ProSlav розповідав, що було створено спеціальний чат-бот в телеграмі, який у формі діалогу допоможе краще зрозуміти, чому потрібно перейменовувати вулиці.