У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що у липні в Україні з’явився новий субваріант коронавірусу Omicron під назвою FLiRT, інформує Proslav.
Заступник міністра Ігор Кузін розповів, що зараз територією України циркулює 10 штамів вірусу SARS-CoV-2 – це різні субваріанти штаму Omicron.
Виокремити випадки субваріанту, який називають FLiRT, в Україні вдалося під час спеціального лабораторного дослідження у Національній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України. Секвенування дозволяє генетично розшифрувати вірус та виявити, які мутації відбулися у його геномі.
Які симптоми у цього субваріанта коронавірусу
За словами Кузіна, у кожного субваріанта є певні особливості, але загальні симптоми на початку захворюваності такі ж, як і за інших варіантів COVID-19: нежить, підвищена температура, кашель, головний біль, втома, болі в м’язах або тілі.
«Три випадки субваріанта коронавірусу FLiRT виявили минулого тижня. Два – у Києві та один – в Івано-Франківській області. Захворілі – дві жінки та чоловік старше 60 років. Пункти щеплення в країні забезпечені безоплатною вакциною проти COVID-19, тому людям, які пропустили щеплення, або особам з групи ризику важкого перебігу захворювання варто проконсультуватися з сімейним лікарем та зробити щеплення напередодні епідсезону», – зазначив головний державний санітарний лікар.
Коли про нього стало відомо
У МОЗ розповіли, що про поширення нового субваріанту FLiRT у світі заявили у грудні 2023 року. Найбільше випадків виявили в Австралії. Влітку 2024 року центри з контролю та профілактики захворювань США (CDC) відзначили, що цей варіант виявили у понад 28% випадків COVID-19 у США. Зростання кількості випадків очікують наприкінці літа та в осінні місяці.
«Новий штам коронавірусу, відомий як FLiRT, походить від варіанта Omicron. Через специфічні мутації в білку-шипу вірус краще зв’язуватися з клітинами та уникає імунної відповіді. Тобто FLiRT швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби», – пояснюють в міністерстві.
Чи залишаються вакцини ефективними
В установі додають, що ВООЗ поки що не надає специфічної оцінки щодо небезпеки нового штаму коронавірусу FLiRT. Однак в організації зазначили, що він потребує моніторингу на рівні кожної країни.
Наявні дослідження показують, що поточні вакцини, зокрема бустери, залишаються ефективними для захисту від важких форм COVID-19, хоча й не можуть повністю запобігти зараженню новим штамом.
Нагадаємо, наприкінці липня у КМДА розповідали, що у Києві суттєво зросла кількість хворих на COVID-19.