Вчергове Переяслав підтвердив статус міста, де духовність і наука крокують поруч. У стінах Університету Григорія Сковороди 4 квітня відбулася перша православна історико-богословська конференція «Переяслав – центр ствердження духовності Русі-України». Масштабний захід зібрав науковців, викладачів, студентів, духовенство. На місці події був і кореспондент Proslav.

Конференція була присвячена Арсенію Берлу, єпископу Переяславському і Бориспільському, який у добу Гетьманщини заснував Переяславський колегіум і залишив глибокий слід у релігійній освіті України.
Захід став початком циклу «Берліївських читань», і вже незабаром Переяслав знову прийматиме гостей на численних конференціях, форумах, круглих столах – ініціатори претендують на те, аби зібрання набуло міжнародного значення.
Конференцію організували спільними зусиллями Міністерства освіти і науки України, Православної Церкви України, Київської православної богословської академії, НІЕЗ «Переяслав», Переяславської міської ради та Храму Вознесіння Господнього. Символічно, що провели її у дні третьої річниці звільнення Київщини від російських окупантів. Учасники вшанували загиблих захисників заупокійною літією та спільною молитвою.
Зі вступним словом виступили міський голова Вячеслав Саулко, проректор Василь Дудар, митрополит Олександр Драбинко та отець Михайло Юрченко
Проректор університету Василь Дудар підкреслив, що Переяслав – не лише колиска української духовності, а й осердя державотворення. Він закликав не здаватися у боротьбі за історичну правду та автентичність Української Церкви. Його слова стали лейтмотивом усього зібрання.
Митрополит Переяславський і Вишневський, архієрей Православної Церкви України Олександр Драбинко, який уже 17 років очолює Переяславську кафедру, нагадав про славетні сторінки церковної історії міста та особливу роль Пересопницького Євангеліє, яке свого часу зберігалося саме тут. Він висловив надію, що конференція стане щорічною традицією.
Міський голова Переяслава Вячеслав Саулко у своєму виступі наголосив на тому, що Переяслав відроджується як духовна столиця. Він висловив вдячність митрополиту Драбинку за підтримку у поверненні храмів Переяславщини до Православної Церкви України. Мер також поділився мрією – відновити богослужіння в Храмі Вознесіння Господнього, попри всі бюрократичні виклики, з якими він стикається.
Далі виступив і настоятель Свято-Вознесенської громади отець Михайло Юрченко – ініціатор заходу. Він подарував владиці Олександру унікальну фотороботу з зображенням переяславських святинь – ще одне підтвердження того, що місто живе вірою та пам’яттю.
Також до вітального слова долучився й генеральний директор Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Олексій Лукашевич. Серед інших важливих тез, нагадав присутнім про історію співпраці Заповідника зі Свято-Вознесенською релігійною громадою міста та її очільниками.
Наукова частина конференції охопила більше десяти глибоких доповідей. Презентували їх провідні дослідники з Києва й Переяслава
У виступах йшлося про церковну історію, капеланство, освітні процеси, іконопис та локальні релігійні практики Переяславщини. Своїми науковими напрацюваннями ділилися: Віталій Клос, протоієрей, проректор Київської православної богословської академії; Віктор Ткаченко, провідний науковий співробітник Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»; Сергій Вовкодав, старший науковий співробітник Музею космосу Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав»; Наталія Заїка, старший науковий співробітникНаціонального історико-етнографічного заповідника «Переяслав»; Дмитро Волошин, протоієрей, військовий капелан; Софроній Бортнійчук, ігумен, настоятель Свято-Троїцької церкви та інші достойники.
Особливо зворушив виступ воїна ЗСУ та іконописця Олександра Задорожнього, який розповів про духовний вимір іконопису як шляху до Бога. Зауважимо, що біля входу до конференц-зали ім. Василя Сухомлинського в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі експонується авторська виставка традиційної візантійської ікони Олександра Задорожнього під назвою «Світло Великодня».
Свого часу автор виставки закінчив Переяславську художню школу. Саме на заняттях Ірини Кузьмицької з історії візантійського мистецтва відчув цікавість до іконопису. Проте свідомо прийшов до написання ікон лише через 15 років у боснійському Сараєво, де закінчив школу іконопису.
Багато робіт Олександра Задорожнього залишилися в монастирях Боснії, Сербії, Хорватії, у приватних колекціях мешканців Канади, США, Франції. У Переяславі його ікони можна побачити у дзвіниці Вознесенського собору, у Михайлівській церкві та церкві Успіння Пресвятої Богородиці. Одна з робіт експонувалася в залі – на світлині вона праворуч від промовця:
Захід відвідали представники Відділу культури і туризму Переяславської міськради
У ході зібрання начальник відділу культури і туризму Переяславської міської ради Валентин Шуткевич представив актуальні культурно-духовні ініціативи міста, зокрема, виставку військової ікони «Третя весна» художника Сергія Герасименка, яка днями відкрилася у Переяславі та про яку розлого розповідав наш сайт.
Головна спеціалістка відділу культури і туризму, волонтерка Вікторія Гуріна подякувала духовенству за активну підтримку волонтерського руху. Від імені волонтерського об’єднання “Переяслав 4.5.0.” вручила подяку настоятелю Свято-Вознесенської громади отцю Михайлу Юрченку за допомогу українському війську. Дякуючи за нагороду, отець Михайло закликав присутніх неодмінно донатити тим волонтерам, яким вони довіряють.
Конференція завершилася виступом Анастасії Тонконог, учениці Переяславської гімназії №1 – вона зачитала поезію Шевченка, нагадуючи: усе, що ми робимо, заради майбутнього.
Нагадаємо вам про церковний календар про квітень – попереду Вербна неділя, Великдень та інші знаменні дати і свята.